صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

آخرين مقاله‌ها

 • دفاع از حقوق زندانیان ایرانی در میان پاندمی کوویید-19

  در آغاز شیوع کوویید-19، نسرین ستوده، وکیل برجسته مدافع حقوق بشر ایران دست به اعتصاب غذا زد و به گفته ی همسر وی رضا خندان " تلاش داشت که از این طریق فشار بیاورد تا مسئولین زندان زندانیان را آزاد کنند و یا دست کم به آنها مرخصی بدهند."
  ستوده از ژوئن ۲۰۱۸ در زندان اوین در تهران زندانی بوده است. این وکیل سرشناس که بی پروا نظرش را بیان می کند و دفاع از پرونده متهمان سیاسی و فعالان حقوق بشری که برای آزادی بیان مبارزه می کنند و یا زنانی که به حجاب اجباری اعتراض می کنند را برعهده می گیرد، بار دومی است که زندانی شده است.
  پاندمی کوویید-19 ضربه سختی به ایران وارد (...)

 • Defending rights of Iranian prisoners amidst the COVID-19 pandemic

  By going on a hunger strike when the COVID-19 outbreak began, prominent Iranian human rights lawyer, Nasrin Sotoudeh “tried to pressure the prison’s authorities to release prisoners, or at least grant them temporary release on furlough,” says her husband, Reza Khandan.
  Sotoudeh has been detained in Evin Prison in Tehran since June 2018. A very public and vocal lawyer - defending people accused on political charges, human rights activists fighting for freedom of expression, or women protesting (...)

 • عفو بین الملل خواهان تحقیق سازمان ملل در باره کشتار اعتراضات آبان ۹۸ شد

  عفو بین الملل از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست کرده است که فورا موضوع تاسیس یک مکانیزم تحقیقاتی در خصوص کشتار آبان را در دستور کار قرار دهند و راه های موثر برای روشن شدن حقیقت، برقراری عدالت، جبران خسارت از خانواده های جانباختگان و تضمین عدم تکرار را شناسایی کنند
  عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی در باره ی کشتار اعتراضات آبان ۹۸ در ایران اعلام کرد: شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد دست‌کم ۳۰۴ مرد، زن و کودک در جریان سرکوب «بی‌رحمانه» این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.
  جمهوری اسلامی تاکنون آمار قربانیان این اعتراضات را اعلام (...)

 • ۲۹ اردیبهشت؛ زادروز دکتر محمد مصدق/ یک عمر برای یک هدف

  در یکصد و چهل و یکمین زادروز دکتر محمد مصدق می توان کل زندگی او را مرور کرد ولی به بهانه‌های مختلف گفته و نوشته شده و انگیزه این یادآوری ذکر «هدف» اوست. امروز و مطابق شناسنامۀ دکتر محمد مصدق سالروز تولد اوست. هر چند برخی مورخین بر پایۀ محاسبات خود تاریخ تولد را نه ۲۹ اردیبهشت ۱۲۵۸ خورشیدی که ۲۶ خرداد ۱۲۶۱ خورشیدی می دانند.
  اختلاف بین تاریخ تولد ثبت شده در شناسنامه با زادروز واقعی در افراد عادی بالای ۴۰ سال هم وجود دارد چه رسد به کسانی که قبل از صدور شناسنامه به دنیا آمده اند.
  با این حال اگر معیار را شناسنامه بدانیم امروز زادروز یکی از رجال برجستۀ تاریخ (...)

 • سقوط حکومت اسلامی: کیوان صمیمی

  جمهوری اسلامی با رای ۹۸/۲ درصد آراء بر سر کار آمد. اکثریت مردم، قبلاً محتوای این عبارت را نمی‌دانستند ولی با توضیحات آقای خمینی متوجه معنای آن شده‌بودند.
  ایشان در پاسخ به خبرنگار لوموند گفته‌بود : «جمهوری به همان معنایی که همه‌جا جمهوری‌ست».
  این اوفوا بالعهد (سوره اسراء) اما اجرا نشد و کشور بر اساس رای جمهور مردم اداره نشد و نمی‌شود.
  پارادایم خودی و غیرخودی که از ۲۳ بهمن ۵۷ طرفدار پیداکرده‌بود، به‌تدریج حاکم شد. غیرخودی دانستن منتقدان اما، مورد قبول «جمهور مردم» نبوده و نیست.
  نادیده‌گرفتن آراء ملت، به‌معنای تبدیل جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی‌ست و (...)

 • هفتمین روزتجمع کارگران زغال سنگ کرمان و تداوم اعتراضات کارگری طی روزهای اخیر

  اعتراض کارگران معدن کرمان ادامه دارد | رادیو زمانه
  کارگران زغال سنگ کرمان برای هفتمین روز پیاپی در اعتراض به عدم رسیدگی به طالباتشان دست به تجمع زدند
  امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران زغال سنگ کرمان برای هفتمین روز پیاپی در اعتراض به عدم رسیدگی به طالباتشان دست به تجمع زدند.
  معترضان که در مقابل ساختمان این شرکت اجتماع کرده بودند دلیل تجمع خود را ورود این شرکت به بورس و در خطر افتادن امنیت شغلی‌شان عنوان کردند.
  معادن زغال‌سنگ کرمان برای تسویه بدهی دولت به صندوق بازنشستگی فولاد کشور واگذار شده است و حالا مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد هم (...)

 • مادران پشت میله‌ها؛ کمپین آزادی مادران زندانی

  جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان، به مناسبت روز مادر، کارزار کارت پستال مادران زندانی را به راه انداخته‌ است. مادرانی چون نسرین ستوده، نرگس محمدی از ایران و مارتا سانچز از کوبا که به جرم فعالیت مدنی محکوم شده‌اند.
  فشار به جای گل، سلول انفرادی به جای محفل خانواده و اشک به جای برق چشم کودکان شاد… این وصف حال بسیاری از مادران زندانی در روز مادر است. مادرانی که نه به خاطر بزهکاری، بلکه به دلیل فعالیت‌های شجاعانه حقوق بشری‌، انتقاد از دولت‌ها یا آگاه کردن افکار عمومی، از حق آزادی محروم شده‌اند. آنها خودسرانه بازداشت شده‌اند، مورد آزار و تعدی قرار گرفته‌اند و (...)

 • دکتر احمدرضا جلالی پزشک دو تابعیتی زندانی در ایران در معرض اعدام قرار دارد.

  پزشک و محقق ایرانی دکتر احمدرضا جلالی در آوریل ۲۰۱۶ به دعوت دانشگاه تهران و شیراز به منظور شرکت در یک کنفرانس و پروژه علمی به ایران سفر کرد. ولی در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.اتهام آقای جلالی ارتباط با دول متخاصم و هم‌چنین جاسوسی عنوان شده‌است.وی ابتدا سه ماه را در سلول انفرادی و بدون دسترسی به وكیل گذراند،و بعد در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زد.
  در این مدت او مورد شکنجه و تحت فشار های روحی قرار گرفت تا "اعتراف" کند که جاسوس آژانس اطلاعاتی موساد میباشد. براساس اطلاعات عفو بین الملل، وی تهدید به اعدام و كشته شدن فرزندانش (...)

 • روز جهانی آزادی مطبوعات و رسانه ها : کورش زعیم

  روز سوم ماه مه ۱۹۹۳، سوم اردیبهشت ۱۳۷۲، به پیشنهاد سازمان یونسکو مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای ترغیب کشورهای سرکوبگر رسانه ها، مانند جمهوری اسلامی در ایران، برای آزادسازی مطبوعات، آن روز را "روز جهانی آزادی رسانه ها" خواندند. از آن روز به بعد حکومت جمهوری اسلامی نه تنها فشار روی مطبوعات و رسانه ها را کم نکرد که به قلع و قمع بیشتر رسانه ها پرداخت. برای مثال، در ۱۳۷۹، بیش از صد روزنامه ها یکجا توقیف کرد و روش سختگیرانه تری را نسبت به رسانه ها در پیش گرفت. مطبوعات و بطور کلی رسانه ها ستون چهارم یک حکومت دموکراتیک برای اداره کشور هستند. بدون رسانه ها یا بدون (...)

 • بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران وسایر تشکلات به مناسبت روز معلم

  ایران: تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف کشور شعارهای ...
  بیانیه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
  مردم شریف ایران
  معلمان گرچه درکلاس درس روبروی دانش آموزان نشسته اند ، اما در همه حال در کنار آنان هستند، سرما و گرما را در کنار آنان حس می کنند، دیوارکلاس برسرشان خراب می شود، خود را سپر بلای فرزندان این سرزمین می کنند، آتش بی تدبیری حاکمان پیکرشان را در کلاس درس بریان می کند ، خود را به سیل می سپارند ، در دورترین روستاها در برف و یخبندان خود را به کلاس درس می رسانند، فقط به عشق انسانیت و تربیت کودکان این سرزمین و رسیدن به جامعه ای (...)

 • روز جهانی کارگر و حقوق کارگر ایرانی : کورش زعیم

  کارگران یک رکن بزرگ اقتصاد کشور را تشکیل می دهند، و ایجاد شرایط رفاه و امنیت شغلی برای آنان در توسعه اقتصادی پایدار از الویت برخوردار است. در ایران کهن، بر پایه کتیبه های داریوش بزرگ و لوح های گلین بجای مانده از دوران کورش بزرگ، نخستین قانون کارگری جهان در ایران وضع و اجرا شده است: حداقل دستمزد، حداکثر ده ساعت کار روزانه و تعطیل آخر هفته، مرخصی سالانه، مرخصی سه ماهه زایمان و مرخصی سه ماهه برای شیردهی. همه کارگران، زن و مرد، برای کار برابر مزد برابر و برای اضافه کاری یک و نیم برابر می گرفتند، و خوراک آنان متناسب با سختی کار، و سهمیه گوشت زنان باردار دوبرابر (...)

 • اهمیت تضمین امنیت مرزهای ایران در بحران خلیج فارس : کورش زعیم

  هفته نامه افتخارات ملی، شماره 280، 4 دی 1369
  تجاوز و تصرف کویت توسط عراق دو مسئله مهم سیاسی و استراژیک را برای ایران بوجود آورده است. یکی اینکه ایران هرگز نباید در شرایطی بسر برد که کشور کوچکتری در منطقه بتواند بدون نگرانی مناطقی بسیار مهم و استراتژیک را به تصرف خود درآورد. دوم اینکه با انضمام کویت، عراق پایگاه مهمی را در خلیج فارس بدست آورده و تنها کشور منطقه در طول تاریخ سیاسی چند هزار ساله خلیج فارس است که ثروت اقتصادی و قدرت نظامی آن را دارد که ادعای سروری خلیج فارس بکند و رقیب سرسختی برای نقش سنتی و طبیعی ایران در خلیج فارس و دریای پارس گردد. موضع (...)

 • بررسی مرحله گذار از جمهوری اسلامی و آینده سیاسی ایران- مصاحبه حمیدرضا عسگری با مهندس کورش زعیم

  کشورمان دراین برهه از تاریخ شاید سخت ترین روزهای خود را سپری می کند. ایران و ایرانیان خسته از ناملایمات داخلی و خارجی، کوهی از مشکلات را به دوش می کشند با این امید که روزی از این بلایا رهایی یابند و در صلح و آرامش زندگی کنند.
  مردم ایران می دانند که در کشوری ثروتمند با فرهنگ و تمدنی به بلندای تاریخ زندگی می کنند. اما طی چهل سال گذشته، هر روز جایگاه فردی، ملی و بین المللی خود را از دست داده اند و امروز در جداول آماری از لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مدنی و حقوق بشری در ردیف آخرین کشورهای دنیا هستند. این درحالی است که اکثریتی ازنخبگان ما در راس مراکز علمی و (...)

 • ۱۰۵سالگی کشتار ارمنیان بدست تُرکان عثمانی : کورش زعیم

  تاریخچه مهاجرت تُرکان به خاورمیانه
  تُرکان مردمانی بودند که در شمال آسیای میانه در حد فاصل مرزهای سینکیانگ مغولستان و قزاقستان زندگی میکردند و همانند پسرعموهای مغولشان در اسب سواری و تیراندازی ماهر بودند. تُرکان مردمی جنگجو و بی اندازه وفادار به طایفه خود بودند. در سده هشتم میلادی، اسلام تا آمودریا گسترش یافته بود و ترکها با دین اسلام آشنا شدند و بسیاری به آن گرویدند. طایفه هایی از آنها در اواخر حکومت سلجوقیان به آناتولی که در سلطه عباسیان بود کوچ کردند، گروهی هم به خدمت خلیفه درآمدند. در میانه های سده نهم، تُرکان در دربار خلیفه عباسی قدرت یافتند و در سده (...)

 • بیکاری ۱۰۰هزار کارگر در ۱۰روز در سه استان

  در ۱۰روز گذشته دست‌کم ۱۰۰هزار کارگر در سه استان مازندران، گلستان و لرستان از کار بی‌کار شده‌اند و نزدیک به ۶۵هزار نفر هم در مازندران، قم، کرمانشاه، چهارمحال‌و‌بختیاری، مهاباد و سبزوار برای دریافت بیمه بی‌کاری نام‌نویسی کرده‌اند. این فقط بخشی از آماری است که اعلام شده است
  روزنامه شرق نوشت: در ۱۰روز گذشته دست‌کم ۱۰۰هزار کارگر در سه استان مازندران، گلستان و لرستان از کار بی‌کار شده‌اند و نزدیک به ۶۵هزار نفر هم در مازندران، قم، کرمانشاه، چهارمحال‌و‌بختیاری، مهاباد و سبزوار برای دریافت بیمه بی‌کاری نام‌نویسی کرده‌اند. این فقط بخشی از آماری است که مسئولان محلی (...)

0 | ... | 45 | 60 | 75 | 90 | 105 | 120 | 135 | 150 | 165 | ... | 5550

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت | پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0