صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

آخرين مقاله‌ها

 • مالکیت انحصاری زمین و توسعه اقتصادی : کورش زعیم

  پیشگفتار
  پرسش بزرگ در اقتصاد همیشه این است که چه سامانه ای می تواند فقر را از بین ببرد و عدالت اجتماعی را تضمین نماید. هیچکدام از مکتب های استبدادی مانند کمونیسم و یا مکتب های غیر استبدادی مانند سوسیالیسم و کاپیتالیسم و یا حتی ترکیب هایی از آنها، باوجود ایجاد پیشرفت اقتصادی، نتوانسته فقر را بکلی از جامعه بزداید. در بررسی دلایل فقر فزاینده و سرچشمه های آن، و اینکه چرا علی رغم افزایش ثروت کشور، فقر از بین نمی رود و حتا افزایش می یابد، روشن شده که هیچ یک از درمانهای تجویز شده یا در دست اجرای دولتهای ما نتوانسته مسئله را ریشه ای حل کند یا امیدوار به حل کردن آن (...)

 • بیانیه جبهه ملی ایران-اروپا (سامان ششم) در باره حکم اعدام ۱۱ تن از جوانان واخواه قیام آبان ۹۸

  هموطنان آزاده، جمهوری نکبت‌بار اسلامی می‌خواهد بازهم درماندگی، نابخردی و بی لیاقتی خود را از حل مشکلات کشور، با قتل‌عمد ۱۱ تن دیگراز جوان معترض آبان ماه ۹۸ پنهان سازد و چنان وانمود نماید که نابسامانی اوضاع فقط ناشی از تحریم‌های آمریکا و خرابکاری های عده ای نادان، خودفروخته و«اراذ ل و اوباش» است. غاصبین حکومت و چپاولگران ثروت ملی کشور باید بسیار نادان باشند، اگر واقعن فکرکنند که بیشترین ایرانیان این ترفند نخ نما و اعتراف های تحمیلی توسط شکنجه‌های طاقت فرسای جنایتکاران سازمانهای اطلاعاتی و بیدادگاه های جمهوری اسلامی را باور می‌کنند. بسیاری از شرکت کنندگان در (...)

 • دادگستری در ایران: از مشروطیت تا جمهوری اسلامی عبدالکریم لاهیجی

  در این بررسی نشان می‌دهیم که چگونه دادگستری اسلامی جایگزین نظام قضایی عرفی و نیمه مستقل پیشین شد که طیّ ۵۰ سال بر مناسبات و روابط اجتماعی جامعه ایران حاکم بود.
  ◄ فایل PDF این نوشته را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و رئیس افتخاری فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشردکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و رئیس افتخاری فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر درآمد
  در دوران حکومت آمرانه پهلوى و در نبود آزادى عقیده و بیان، نهادهاى جامعه مدنى و قوه قانون‌گذارى مرکب از نمایندگان واقعى مردم، هر چند قوانین عرفى در همه امور و زمینه ها توسط مجلس (...)

 • توافق راهبردی نو استعماری چین و ایران : م- روغنی

  پس از پیروزی انقلاب، شعار “نه شرقی نه غربی” به یکی از ابزارهایی منزوی کردن و سرکوب نیروهای دگراندیش از جمله میانه‌روی لیبرال تبدیل گردید که در پی عادی کردن رابط کشور با جهان بودند. پس از سقوط اتحاد شوروی، هژمونی آمریکا و متحدان غربی‌اش در جهان تثبیت گردید. همزمان در اثر راهبرد‌های ایدئولوژیک منطقه‌ای، فعالیت‌های بیهوده هسته‌ای و غرب ستیزانه خامنه‌ای کشور در انزوا قرار گرفت و با تحریم‌های سنگین اقتصادی روبرو شد که در نتیجه سرمایه‌گذاری و همکاری‌های اقتصادی و تکنولوژیک غرب با ایران به ویژه در صنعت نفت به حداقل رسید.
  با روی کارآمدن ترامپ پوپولیست یک جانبه‌گرا (...)

 • کانون نویسندگان ایران: رژه‌ی حکم‌ها؛ در باره احکام اعدام ۳ معترض آبان ماه

  در خبرها آمده است : حکم اعدام سه جوان، امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، به سبب شرکت در اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ در دیوان عالی کشور تأیید شد. رئیس کل دادگستری استان اصفهان روز جمعه، ششم تیرماه، از انتساب اتهام «فساد فی‌الارض» به هشت نفر از شرکت‌کنندگان در اعتراضات گذشته در این استان خبر داد. اگرچه درباره تایید حکم سه جوان معترض تکذیبیه‌ای نیز منتشر شده؛ مسلم است که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران حکم اعدام این جوانان ۲۵ و ۲۷ ساله را صادر کرده است. همچنین اتهام «فساد فی‌الارض» در مورد هشت معترض می‌تواند مقدمه‌ی صدور حکم اعدام آنها باشد.
  چه تیراندازی (...)

 • در مورد تحریم تسلیحاتی ایران چه می‌دانیم؟ هانا کاویانی

  این روزها و هفته‌ها تا روز ۲۷ مهر سال جاری که روز انقضای تحریم تسلیحات برای ایران است، می‌تواند برای چند موضوع سرنوشت‌ساز باشد. البته بستگی دارد که تحولات بین‌المللی را از چه دریچه‌ای می‌نگرید.
  این هفته‌ها می‌تواند پایان برجام را رقم بزند، ممکن است به شکافی جدی میان کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس منجر شود، حتی ممکن است روزگاری تازه برای شورای امنیت سازمان ملل متحد آغاز شود. اما عکس همه این‌ها نیز ممکن است رخ دهد. آنچه مشهود است اهمیت این بزنگاه و موقعیت است که ایران در مرکز آن قرار گرفته است.
  از همین‌رو رادیوفردا به سراغ چندین تحلیلگر با نگاه‌ها و (...)

 • برای جوانان میهنم و دوستداران حافظ غزل ۳۷۱- منوچهر تقوی بیات

  بحررمل مثمن مخبون مقصور فاعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلان ۱ ـ ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم جامه ی کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم ۲ ـ رقم مغلطه بر دفتر دانش نزنیم سّرِ حقّ ، بر ورقِ شعبده ملحق نکنیم ۳ ـ عیب درویش وتوانگر به کم و بیش بدست کار بد مصلحت آن است که مطلق نکنیم ۴ ـ خوش برانیم جهان ، در نظر راهروان فکرِ اسبِ سیه و زینِ مغرّق نکنیم ۵ ـ آسمان کشتی اربابِ هنر می شکند تکیه آن به که براین بحرِ معلق نکنیم ۶ ـ شاه اگرجرعه ی رندان نه بحرمت نوشد التفاتش به میِ صافِ مروّق نکنیم ۷ ـ گر بدی گفت حسودی و رفیقی رنجید گو توخوش باش که ما گوش باحمق نکنیم ۸ ـ حافظ ار خصم (...)

 • پشت دوربین’ اعترافات تلویزیونی در ایران چه می‌گذرد؟ حسین باستانی- بی‌بی‌سی

  برخی زندانیان شهادت داده اند قبل از ضبط تلویزیونی "یک وایت برد پشت دوربین، جلوی آنها بوده که بازجوها پیشاپیش پاسخ تمام سوال‌ها را روی آن نوشته بودند"
  "برادرم را که سیاسی هم نبود درست به سلول کناری آوردند، در را باز گذاشتند و شکنجه اش کردند تا من هم بشنوم. از کتف آویزانش کردند تا شانه هایش در رفت. حالا نه می تواند بخوابد و نه می تواند به تنهایی لباس بپوشد... پدرم بعدا گفت که از او پرسیده بودند می خواهی دخترت زنده برگردد یا مرده. از او پرسیدند دخترت را سالم می خواهی یا اینکه ما....ش کنیم. پدرم کلمه ای را که گفته بودند به کار نبرد."
  این بخشی از شهادت روژین (...)

 • گفتگوی نشریه مستقل (علی نظری) با کورش زعیم

  ۱- مجلس یازدهم خود را انقلابی و ضدفساد خوانده، فکر می‌کنید مصادیق انقلابی و ضدیت با فساد را در چه اقداماتی نشان خواهد داد؟ کورش زعیم: با توجه به پیشینه اقتصادی و درجه پاکدامنی کسانی که در این مجلس فرمایشی و مهندسی شده نمایندگان مردم خوانده میشوند، تصور میرود که تنها تصمیمات ضد فساد تصویب قانونهایی خواهد بود که پادوها، ناظران و دلالان فسادهای بزرگ را به دادگاه بکشانند و از دور خارج کنند. البته اشخاص و رسانه ها و بطور کلی افشا کنندگان فساد بیشتر از پیش لبه بُرنده تیغ “مبارزه با فساد” را احساس خواهند کرد. من انتظار هیچگونه تعرض یا نشانه گیری سران مافیاهای فساد (...)

 • جمعیت امام علی چیست و چرا نهادهای امنیتی را نگران کرده؟

  این موسسه از نمادهای مذهبی استفاده می‌کنند مانند این طرح برای رساندن غذا به خانه فقرا خیریه ‘جمعیت امام علی ‘ یکی از بزرگ‌ترین نهادهای غیردولتی ایران با بیش از ده هزار عضو است که برای کمک به کودکان و خانواده‌های فقیر فعالیت می‌کند.
  دیشب، یکشنبه اول تیر ماه، بعد از حدود دو دهه فعالیت، دفتر جمعیت امام علی پلمپ شد و موسس و دو نفر دیگر از مدیران آن بازداشت شدند.
  چطور تاسیس شد؟ جمعیت امام علی بیش از بیست سال پیش در سال ۱۳۷۸ در وزارت کشور ثبت شد و یک سال بعد با عضویت در شورای امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، یک نهاد فعال بین‌المللی شد.
  این نهاد که بر (...)

 • البرز سرافراز رفت تا زاگرس سرسبز بماند. حفظ منابع طبیعی رسالت همه ماست: جبهه ملی ایران (سامان ششم)

  خبر آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های کشور در روزهای اخیر، موجی از نگرانی و اندوه را در میان دوستداران طبیعت ایران‌زمین برپا کرده است.
  اما دردناک‌تر از آن، خبر شهادت «البرز زارعی مقدم» یکی از جوانان پاک‌نهاد ایرانی و از کوه‌نوردان انجمن کوه‌نوردی زاگرس و از اعضای فعال سازمان مردم‌نهاد زیست‌محیطی سبزگامان کهگیلویه و بویراحمد بود که در هنگام تلاش برای خاموش‌کردن آتش در منطقه دیل و کوه‌ خامی در اطراف گچساران، دچار ۶۰ درصد سوختگی شدید شد و پس از ۱۸ روز درد و رنج ناشی از سوختگی، ۳۰ خردادماه ۱۳۹۹ در ۲۸ سالگی، در راه طبیعت ایران زمین سرفرازانه جان به جان‌آفرین (...)

 • بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا(سامان ششم) درباره قتل های ناموسی اخیر در ایران

  هموطنان آزاده،
  چندیست که با بازتاب فراوان قتل‌های «ناموسی» در رسانه‌های مجازی، جامعه مدنی ایران تنفر و بیزاری خود را از این سنت دیرینه ضدانسانی به نمایش میگذارد. بر پایه این آیین شوهر، برادر و یا پدر خانواده باید زن یا دختری را که «شرف» و «حرمت» خانواده را « لکه دار» کرده، بکشد. این سنت خشن در همه جوامع کهن مردسالار بشری کمابیش رواج داشته است و متاسفانه هنوز هم در ایران مانند دیگر جوامع اسلامی ادامه دارد. در جوامع پیشرفته کنونی هر زن چونان یک انسان و شهروند دارای حقوق روشن و رسمی‌‏ می باشد که هرگونه تعرض به وی تنها برپایه زن بودنش قدغن است و دارای مجازات (...)

 • مردی برای آینده که به گذشته پیوست

  به مناسبت سیزدهمین سالگرد درگذشت دکتر پرویز ورجاوند
  ما امروز به یاد میاوریم پرویز ورجاوند را، هموند شورای رهبری و سخنگوی جبهه ملی ایران، مردی برای آینده، که زودهنگام با مرگی مشکوک به گذشته پیوست. ما یکی از ارزشمندترین یاران خود را سیزده سال پیش از دست دادیم. ایران یکی از عاشق ترین فرزندانش را، و ایران آینده یکی از کارآمدترین بازسازندگانش را.
  یک زندگی سراسر خدمت به میهن، یک زندگی سراسر مبارزه برای آزادی ملت، یک زندگی پر از فداکاری و از خود گذشتگی، یک زندگی زیر فشارهای امنیتی و زندان، یک قلب پر از اندوه از ناکامی ها، از خودکامگی ها، از بی عدالتی ها، از فساد (...)

 • تشکیل جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران

  پس از چندی تعطیلی جلسات شورای مرکزی جبهه ملی ایران به دلیل بیماری کرونا، دیروز آدینه 16خرداد ماه 99 این جلسه با حضور ،دکتر باوند،جمال درودی،علی شجاع،پروفسور حسن امین،مهندس کورش زعیم،بانوگیتی پورفاضل،ناصر کمیلیان،مهندس محمداویسی و مهندس اشکان رضوی برگزار و حاضرین به بررسی و تبادل نظر درخصوص رویدادی کشور پرداخته و تصمیماتی در خصوص برنامه های آتی جبهه ملی ایران مصوب شد.

 • منشور شهروندی جبهه ملی ایران دوشنبه: 1 ژوئن 2020

  منشور شهروندی جبهه ملی ایران بر پایه منشور جبهه ملی ایران واعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقهای دوگانه، منشور سازمان ملل متحد، و شناخت حقوق فرد فرد مردم ایران، شامل آزادی های مدنی و شخصی، برابری در برابر قانون مصوب با رای مستقیم و آزاد مردم ایران، بی توجه به زادگاه، باورهای مذهبی، جنسیت، قومیت، زبان محلی، شهروندی بومی یا مهاجر، و بهره برداری از همه امکانات سراسر کشور، و نیز تعهدات برابر نسبت به کشور، جامعه و هم میهن به شرح زیر است:
  یک: حقوق شهروندی: حقوق و تکلیف هر شهروند در جامعه ایران را خود مردم تعیین میکنند؛ و ملت ایران را همه مردم متولد یا مهاجر در سراسر (...)

0 | ... | 30 | 45 | 60 | 75 | 90 | 105 | 120 | 135 | 150 | ... | 5550

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت | پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0