صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > محکوميت هوتن کيان، وکيل دادگستری به ۱۱ سال حبس تعزيری

محکوميت هوتن کيان، وکيل دادگستری به ۱۱ سال حبس تعزيری

شنبه 14 مه 2011

گزارشی از وضعيت هوتن کيان، وکيل دربند

خبرگزاری هرانا - هوتن کيان، وکيل پايه يک دادگستری که عمدتا در رسانه‌ها از طريق وکالت در پرونده سکينه آشتيانی، زن محکوم به سنگسار شناخته می‌شود از مهرماه سال قبل در بازداشت به سر می‌برد، وی که به همراه دو تبعه آلمانی و پسر خانم آشتيانی بازداشت شده بود، اندکی بعد از بازداشت در برنامه‌های تلويزيونی دولت ايران ظاهر و برعليه خود به ايراد سخن پرداخت، شرايط دشوار ارتباط با ايشان و ايزوله نگه داشتن وی، مانعی در جهت بررسی مستند آنچه که بر ايشان در طی اين مدت رفته بود می‌شد.

گزارش پيش رو که توسط گزارشگران هرانا تهيه و تنظيم شده است، در واقع با بررسی اطلاعات و ارتباط با منابع مطلع و موثق در راستای اطلاع رسانی از وضعيت يکی از قربانيان نقض حقوق بشر در ايران است که تنها به دليل حرفه خود مورد قهر دستگاه امنيتی و تحت شکنجه قرار گرفته، اين گزارش در پی می‌آيد:

هوتن کيان، شرح بازداشت، شکنجه‌ها، اتهامات

هوتن کيان وکيل پايه يک دادگستری در تاريخ يک‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۹ برابر با دهم اکتبر سال ۲۰۱۰ در دفتر خود به هنگام ملاقات با دو خبرنگار آلمانی و پسر سکينه آشتيانی زن محکوم به سنگسار توسط نيروهای اطلاعاتی و امنيتی استان آذربايجان شرقی بازداشت شدند.

قابل توجه است که هوتن کيان يک روز پيش از بازداشت جهت پيگيری پرونده‌هايش از جمله پرونده خانم سکينه محمدی به شعبه ۱۹ ديوانعالی کشور مراجعه و مقاله پژوهشی در نفی سنگسار نوشته بود را به شعبه موصوف تقديم می‌نمايد که به نفی نظريات آيت الله خمينی (رهبر سابق جمهوری اسلامی) صراحتا می‌پردازد و نيز مشاجره لفظی شديدی ما بين وی و آقای محسنی اژه‌ای در خصوص اطاله دادرسی پرونده‌های خودش صورت می‌گيرد‬.

بازداشت شدگان پس از تفتيش دفتر هوتن کيان و ضبط وسايل شخصی ايشان از جمله وسائل خبرنگاری، لب تاپ و موبايل‌ها و... به پليس امنيت در خيابان صائب منتقل می‌شوند و پس از تحمل يک روز انفرادی و با مراجعه شخصی بازپرس ويژه اطلاعات شمالغرب کشور (شعبه ۴ آقای هاشم‌زاده) ضمن تفهيم اتهامات عديده و جداگانه با قرار بازداشت موقت برای هر چهارمتهم به زندان تبريز معرفی و ضمن تشکيل پرونده در زندان تبريز همه مته‌مان با دست بند و پا بند به اداره اطلاعات تبريز واقع در خيابان حافظ منتقل می‌شوند.

پس از رسيدن به محل موصوف مامورين وزارت اطلاعات به همراه هوتن کيان به دفتر وی جهت تفتيش مجدد اقدام و سپس با مراجعه به منزل وی در شهرک رشديه به تفتيش منزل ايشان پرداخته و ضمن ضبط کليه دستگاههای الکترونيکی، پاسپورت و توقيف خودروی آقای کيان، اقدام به مسدود نمودن حسابهای بانکی ايشان می‌نمايند. پس اين اقدامات، نامبرده به فرودگاه منتقل و با پرواز۳۰: ۲۲هواپيمائی آسمان به تهران منتقل و روانه بند ۲۰۹ زندان اوين می‌شود.

ماموران وزارت اطلاعات ضمن اعمال شکنجه‌های روحی و جسمی بر آقای هوتن کيان، پرونده سابق وی در ماجرای اخراج از دانشگاه و حبس وی به اتهام ارتداد که در ارتباط با نگارش کتابی در اين خصوص در سال ۱۳۷۲ بوده و نيز ارتباط وی در پرونده‌ای با آقای شهرام جزايری و نيز سابقه تيرباران پدرش توسط سيدحسين موسوی تبريزی درسال ۱۳۵۹ را مستمسک افزايش فشار بر ايشان در هنگام بازجويی قرار می‌دهند.

بنا به گزارشات دريافتی، شکنجه‌های اعمال شده بر ايشان بصورت عمده در موارد ذيل برجسته می‌شود:

۱- پوشانيدن شورت پلاستيکی و و سوزاندن بيش از ۴۰ سيگار در اطراف بيضه‌ها، پا‌ها، بازو‌ها و گردن وی که جای آن‌ها به وضوح قابل رويت است.

۲- شکستن بيش از ده عدد دندان و بينی ايشان.

۳- دادن يک وعده غذا در طول شبانه روز به مدت ۴ ماه، که موجب کاهش وزن وی به ميزان ۵۱ کيلوگرم طی اين مدت شده است.

۴- خيس کردن لباسهای وی در هوای سرد و نگهداری در محيط بيرون و غيره.

۵- مسدود کردن کارت خريد زندان که پس از انتقال ايشان به بند عمومی صورت گرفته و در عمل امکان خريد وسايل مورد نياز ايشان از فروشگاههای زندان را از وی سلب می‌کند.

نامبرده پس از تحمل بيش از يک ماه انفرادی و شکنجه‌های روحی و جسمی مختلف تا مورخه ۱۳۸۹/۰۸/۲۳ در بند ۲۰۹ اوين بوده و پس از اين تاريخ دوباره به سلول انفرادی اداره اطلاعات تبريز منتقل می‌شود.

اتهامات وارده به آقای هوتن کيان با صدور کيفر خواست از ناحيه بازپرسی شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب شهر تبريز آقای هاشم‌زاده و اعمال فشار فشار دادستان شهر تبريز آقای موسی خليل الهی و رياست حفاظت اطلاعات دادگستری شهر تبريز يعنی آقای عطالو و... عبارتند از:

۱- ارتداد - تبرئه

۲- تبليغ عليه نظام- يک سال حبس و ۵ سال محروميت از وکالت از سوی دادگاه انقلاب تبريز

۳- جاسوسی- در دست رسيدگی در شعبه ۱۵ تهران

۴- اجتماع و تبانی جهت اخلال در امنيت داخلی – ۳ سال حبس از سوی دادگاه انقلاب تبريز

۵- اقدام عليه امنيت ملی- ۳ سال حبس از دادگاه انقلاب تبريز

۶- جعل عنوان وکيل بين المللی- تبرئه

۷- جعل شناسنامه – تبرئه

۸- جعل عنوان نماينده حقوق بشر- تبرئه

۹- سرقت مهر‌های دادگستری- تبرئه

همانطور که در بالا اشاره شد وی با ارائه دفاعيات از برخی اتهامات واهی از جمله اتهامات رديف ۱، ۶، ۷، ۸، ۹ تبرئه می‌شود اما با توجه به موارد اتهامی ديگر، وی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب تبريز به اتهام تبليغ عليه نظام به يک سال حبس و ۵ سال محروميت از وکالت، به اتهام اجتماع و تبانی جهت اخلال در امنيت داخلی به سه سال حبس و به اتهام اقدام عليه امنيت ملی به ۳ سال حبس تعزيری و در مجموع به ۷ سال حبس تعزيری و از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال حبس تعزيری محکوم شده است و اتهام جاسوسی ايشان نيز در دست بررسی است.

قابل ذکر است، بنا به اطلاعات کسب شده، آقای هوتن کيان تا کنون از حق ملاقات با وکيل، خانواده محروم بوده است و علی رغم گذشت مدت مذکور حساب‌های بانکی وی، وسايل ضبط شده از ايشان از جمله اتومبيل شخصی همچنان در دست وزارت اطلاعات قرار دارد.

در حال حاضر آقای کيان در بند ۸ زندان تبريز به سر می‌برد در حالی که نامبرده به دليل شکنجه‌های جسمی امکان تغذيه مناسب را به دليل اخلال در دستگاه گوارشی ندارد و همينطور بر اثر آسيب‌های وارده ناچار است از قرص‌های اعصاب قوی استفاده می‌کند و در صورت اعمال فشار نيز دچار تشنج می‌شود.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0