صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > متن توافق نامه ۱۰ ماده ای ایران، ترکیه و برزیل بر سر مبادله اورانیوم

متن توافق نامه ۱۰ ماده ای ایران، ترکیه و برزیل بر سر مبادله اورانیوم

سه شنبه 18 مه 2010

صبح امروز رسانه های خبری گزارشی مخابره کردند مبنی بر اینکه در جریان مذاکرات سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در تهران که در حاشیه اجلاس گروه ۱۵ در تهران برگزار می شد، دولت ایران با مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کرده است.

به گزارش رسانه های خبری ایران، نتیجه صبحانه کاری روز دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت (17 مه)، که لولا داسیلوا و محمود احمدی نژاد، و هچنین رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، مذاکرات سه جانبه ای را "در خصوص مبادله سوخت هسته ای" در محل اجلاس سران در تهران آغاز کرده بودند، این شد که "ترکیه محل مبادله سوخت هسته ای ایران باشد."

به گزارش این خبرگزاری ها، در نشست خبری مشترک وزیران خارجه ایران، برزیل و ترکیه نیز، هر سه کشور حق ایران و سایر کشورهای امضا کننده پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای در برخورداری از فن آوری چرخه سوخت اتمی را قبول کرده و وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که "اورانیوم ارسالی از ایران تا زمان مبادله، به منزله امانت مردم ایران در خاک ترکیه خواهد بود."

به گزارش ایرنا، رامین مهمانپرست سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران نیز خاطرنشان کرد که "ظرف یک هفته، نامه مبادله سوخت به آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته می شود."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، اگر گروه وین (آمریکا، روسیه و فرانسه + آژانس) اعلام آمادگی کنند و موافقتنامه تبادل سوخت بین ایران و گروه وین امضا شود، ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم سه و نیم درصد ایران، در ترکیه تحت نظر ایران و آژانس قرار می گیرد تا با ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم بیست درصد گروه وین مبادله شود.

در این نشست که محمود احمدی نژاد، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و منوچهر متکی وزیر خارجه، نمایندگان مذاکره کننده جمهوری اسلامی بودند، توافقنامه ای با مفاد زیر بین ایران و برزیل و ترکیه امضا شد:

۱ - ما بر معاهده عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای، مواد مرتبط و حقوق تمامی اعضای ان پی تی از جمله جمهوری اسلامی در پیشرفت، تحقیق و همچنین چرخه سوخت را مورد تاکید قرار می‌دهیم.

۲- اعتقاد راسخ خود در این مسئله را عنوان می‌کنیم که در فضای مثبت سازنده و غیر تقابلی دوری از همکاری و تعاملات آغاز شود.

۳- ‌معتقدیم تبادل سوخت هسته‌ای برای شروع همکاری در عرصه‌های مختلف خصوصا همکاری صلح‌آمیز تحقق می‌یابد.

۴ - تبادل سوخت هسته‌ای حرکتی سازنده، رو به جلو و نقطه‌‌ شروعی برای همکاری بین ملت‌ها است؛ چنین حرکتی باید به همکاری مثبت و صلح‌آمیز هسته‌ای منجر شود و از هر‌گونه تقابل از جمله بیانات و رفتار تهدید‌آمیز که به حقوق جمهوری اسلامی لطمه می‌زند، اجتناب گردد و همکاری هسته‌ای جایگزین آن شود.

۵- در راستای اجرای مواد فوق، ایران با به امانت گذاشتن 1200 کیلو‌گرم اورانیوم کمتر غنی شده در خاک ترکیه موافقت می‌کند و این مواد در مالکیت ایران در ترکیه خواهد بود و ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان نظارت در آن را دارند.

۶- ایران موافقت خود را در مورد مواد فوق به آژانس انرژی اتمی ظرف 7 روز اعلام می‌کند و متناسب با درخواست گروه وین متشکل از فرانسه، روسیه و آمریکا و آژانس جزئیات بیشتر تبادل سوخت از طریق توافقنامه قطعی و ترتیبات مربوط به توافقات ایران و گروه وین که در آن گروه وین نیز خود را متعهد به تحویل 120 کیلوگرم سوخت مورد نیاز رآکتور تهران می‌داند، شرح داده می‌شود.

۷- از زمانی که گروه وین توافق خود را اعلام کرد، طرفین خود را ملتزم به اجرای مفاقد ماده 6 اعلام می‌کند و ایران نیز موافقت خود را با ارسال 1200 کیلوگرم ’leu ’ ظرف یک سال اعلام کرده و گروه وین نیز متعهد می‌شود 120 کیلوگرم را به ایران تحویل دهد.

۸ - در صورتی که مفاد این موافقتامه مورد توجه قرار نگیرد، حسب درخواست ایران، ترکیه ’leu ’ را به ایران برگشت می‌دهد.

۹- ترکیه و برزیل برای شروع گفت و گوی گروه 1+5 در هر مکان از جمله ترکیه و برزیل حول نگرانی‌های مشترک استقبال می‌کند.

۱۰- ترکیه و برزیل از رویکرد سازنده ایران در پیگیری حقوق و پایبندی به معاهده ان‌ پی تی قدردانی کرده و ایران نیز از اقدامات کشورهای دوست در این راستا و حمایت آنها تشکر می‌کند.

لازم به ذکر است این توافق به منزله توافق ایران با خروج بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده از کشور است که طی این سالها و بویژه طی ماههای اخیر، بر سر آن منازعه ای گسترده بین ایران و غرب بوجود آمده بود.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0