صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > سه نامزد سمت گزارشگر

سه نامزد سمت گزارشگر

جمعه 27 مه 2011

سه نامزد سمت گزارشگر
ویژه سازمان ملل برای ایران معرفی شدند

• ۳ فعال حقوق بشر از مالدیو، ایتالیا و سودان کاندیدای احراز سمت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران شدچهارشنبه ۴ خرداد ۱٣۹۰ - ۲۵ می ۲۰۱۱

عدالت برای ایران: احمد شهید، وزیر خارجه سابق مالدیو، روبرتو توسکانو، سفیر سابق ایتالیا در ایران و امین مدنی، وکیل حقوق بشر سودانی، با رای اعضای شورای مشورتی شواری حقوق بشر سازمان ملل به عنوان کاندیداهای احراز سمت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران به مرحله نهایی راه یافتند.

در روز ۲۴ مارس سال جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی داد. با روشن شدن اسامی کاندیداها، این شورا در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن یکی از این سه نفر را به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل برای وضعیت حقوق بشر در ایران انتخاب خواهد کرد.

گروه مشورتی (Consultative Group) متشکل از نمایندگان کشورهای عضو شورای حقوق بشر از کشورهای هند، فنلاند، رومانی، زامبیا و پاناما بودند که طی ۶ نشست رسمی به بررسی کاندیداهای پیشنهادی نشسته و از بین آنان افرادی را که با ملزومات عمومی و همچنین ویژگی های کشور مورد نظر خوانایی داشته باشند را انتخاب کردند. این شش نشست با حضور کلیه اعضای این گروه و در تاریخ های ۲۰ آوریل، ۴و۵ ماه مه و ۱۱ و ۲۰ و ماه مه ۲۳ برگزار شد. در میان کاندیداهای احراز پست گزارشگری ویژه سازمان ملل، نام نسرین مصفا، رییس مرکز حقوق بشر دانشگاه تهران و حسن ضیایی فر، رییس مرکز حقوق بشر اسلامی که هر دو از سوی جمهوری اسلامی نامزد شده اند به چشم می خورد. همچنین نام پیام اخوان، استاد حقوق بین الملل دانشگاه مک گیل کانادا نیز در بین کاندیداها ذکر شده است.

به گزارش عدالت برای ایران، در تمام این روزها بحث بر سر اینکه آیا دولت ایران اصولا گزارشگر ویژه را خواهد پذیرفت یا نه، یکی از بحث های کلیدی بوده است. بحث دیگر برای اینکه بتوانند دولت ایران را آماده پذیرش و همکاری در این رابطه کنند، حول این دور می زده است که گزارشگر ویژه اصولا چه ویژگی هایی باید داشته باشد، تا برای عدم همکاری دولت ایران بهانه ای به دستشان داده نشود. در واقع به جای طرح کیفیت های فرد مناسب برای دفاع از حقوق بشر و جسارت در کنکاش در زندانها و در بین قربانیان نقض حقوق بشر، بحث بیشتر بر سر متقاعد کردن دولت ایران بوده است. از همین زاویه نیز مشخصه مرد بودن، مسلمان بودن و غیر غربی بودن به یکی از خصوصیات لازم چنین گزارشگری بدل گشت؛ هرچند در آخرین روزها، روبرتو توسکانوی ایتالیایی نیز به فهرست کاندیداها راه یافت.

امروز اسامی سه نامزدی که از سوی گروه کاری برای احراز سمت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران انتخاب شده بودند، اعلام شد. این سه نفر، هر سه مرد هستند و دو نفر از آنها، از کشورهای مسلمان می آیند.

احمد شهید، اکنون مشاور نخست وزیر مالدیو در سیاست خارجی است. وی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ وزیر امرو خارجه مالدیو بوده است. او از کوشندگان امضای ۹ تعهد بین المللی مربوط به حقوق بشر بوده است و برای اجرای این تعهدات در قوانین داخلی نیز تلاش کرده است.

روبرتو توسکانو در حال حاضر در مرکز تحقیقاتی “وودرو ویلسون” مشغول تحقیق بر روی ایران است وی مدتی هم سفیر ایتالیا در ایران و هند بوده است. او در دانشگاه پیزا و دانشگاه لوییز روم نیز مدرس حقوق بشر بوده است.

امین مدنی یک وکیل مدافع حقوق بشر است و در حال حاضر به عنوان وکیل در خارطوم در یک موسسه حقوقی مشغول به کار است. او در عین حال مشاوره نمایندگان عراق و افغانستان را نیز در سازمان ملل عهده دار است.

با توجه به اینکه اعضای گروه مشورتی، همگی در مورد احمد شهید متفق القول بوده اند، به نظر می رسد او بخت بیشتری نسبت به دو کاندیدای دیگر برای احراز این سمت داشته باشد.

justiceforiran.org

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0