صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > عفو بین الملل خواستار آزادی رضا شهابی و ابراهیم مددی شد

عفو بین الملل خواستار آزادی رضا شهابی و ابراهیم مددی شد

دو شنبه 6 ژوئن 2011

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان عفو بین الملل روز جمعه با ابراز خرسندی از آزادی موقت منصور اسانلو رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد نسبت به تداوم آزادی این فعال کارگری ابراز امیدواری کرد.

منصور اسانلو رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پنج شنبه دوازدهم خرداد ماه و با مرخصی پزشکی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. غلامرضا غلامحسینی دیگر فعال کارگری نیز هفتم اردیبهشت ماه سال جاری و با وثیقه ای معادل سی هزار دلار آمریکا آزاد شد.

به گفته عفو بین الملل «رضا شهابی و ابراهیم مددی دو فعال کارگری دیگر همچنان در بازداشت بسر می برند» و این سازمان خواستار آزادی بی و قید شرط آنهاست.

رضا شهابی (رضا شهابی زکریا) خزانه دار و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در بند 209 زندان اوین تهران در بازداشت می باشد، چهارم خرداد ماه سال جاری محاکمه وی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تجمع و تبانی علیه امنیت ملی» در شعبه ای از دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. وکیل مدافع وی گفته است که مدعی‌العموم در پی وارد آوردن اتهام جدیدی با عنوان «محاربه» با ادعای ارتباط وی با سازمان مجاهدین خلق ایران می باشد. ابراهیم مددی، نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد نیز هم اکنون دوره محکومیت زندان سه ساله خود به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را سپری می کند که قرار است حدود شهریورماه امسال به پایان رسد.

سازمان عفو بین الملل معتقد است که «هر دو نفر زندانیان عقیدتی ای هستند که صرفاً به خاطر فعالیت های صنفی مسالمت آمیزشان زندانی می باشند و می بایستی فوری و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شوند».

دوازدهم خردادماه، پروانه اسانلو، همسر منصور اسانلو اظهار کرد که مرخصی چهار روزه ای برای انجام درمان پزشکی به وی اعطا شده است. «سازمان عفو بین الملل از شرایط دقیق آزادی آقای اسانلو اطلاعی ندارد، اما برخی از گزارش ها حاکی از آزادی وی با قرار وثیقه است».

عفو بین الملل در بیانیه روز جمعه خود تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران عضوی از میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است که می‌گوید "هر کس حق اجتماع آزادانه با دیگران دارد از جمله حق تشکیل سندیکا (اتحادیه‌های صنفی) و الحاق به آن برای حمایت از منافع خود."، و همچنین عضوی از میثاق بین‌المللی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی "حق افراد را برای تشکیل اتحادیه و پیوستن به اتحادیه مورد انتخاب خود" را تضمین می‌کند.»

این بیانیه همچنین به تعرض به سایر اتحادیه های مستقل کارگری مانند سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت اعضای آن از جمله رضا رخشان، بهروز نیکوفرد، علیرضا سعیدی و بهروز ملازاده و همینطور رسول بداغی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران که هم اکنون دوران محکومیت شش ساله خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری می کند اشاره دارد.

عفو بین الملل با اشاره به اعتصاب غذای اعتراضی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج و متعاقب آن انتقال رسول بداغی به سلول های انفرادی این زندان نسبت به سلامتی این زندانی سیاسی ابراز نگرانی کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در پایان از همگان خواست تا با ارسال فوری نامه به دفاتر رئیس قوه قضائیه، رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، رياست دادگستري استان تهران و همچنین نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از ایران ضمن استقبال از آزادی منصور اسانلو و غلامرضا غلامحسینی از مقامات جمهوری اسلامی ایران موکداً خواستار «زندانی نکردن ایشان به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز صنفی ایشان در آینده»، و «آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی زکریا و ابراهیم مددی که صرفاً به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز صنفی شان زندانی شده اند»، و همچنین «پایبندی دولت جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خویش مبنی بر اعطای حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه‌های کارگری مستقل به مردم در ایران» گردند.

www.komitedefa.com

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0