صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مراسم گرامیداشت 18 تیر در نوشهیر ترکیه

مراسم گرامیداشت 18 تیر در نوشهیر ترکیه

يكشنبه 10 ژوئيه 2011

گزارش دریافتی: همزمان با فرا رسیدن 18 تیر ماه سالروز به خون کشیدن دانشجویان آزادی خواه ایران در سال 1378 مراسمی همگام با دیگر شهر های جهان در شهر نوشهیر ترکیه توسط انجمن همبستگی پناهجویان ایرانی برگزار گردید.

در این مراسم که با سرود ای ایران آغاز گردید ابتدا کاظم نجفی یکی از فعالان حقوق بشر در اروپا از طریق اسکایپ به چگونگی بوجود آمدن اعتراضات دانشجویان و رفتار بی خردانه حاکمیت اشاره کرد و گفت: تعدادی از دانشجویان همزمان با بسته شدن روزنامه سلام و پیرو وعدهای ریاست جمهور وقت(محمد خاتمی ) دست به اعتراض زدند و مسولان نظام بجای رفع مشکل و تن دادن به خواست آنان ترجیح داد با آنان به زور و با رفتاری وحشیانه برخورد نماید.

در ادامه محمد حسن عامری یکی از فعالین ستاد میر حسین موسوی مطالبی را پیرامون خواست دانشجویان و چگونگی رفتار افراد لباس شخصی و بی قاونی در برابر خواست به حق قشر دانشجو بیان و ادامه داد: تا آن روز حکومت تلاش می نمود خود را مردمی و مدافع حقوق اولیه ملت به جهانیان عرضه نماید لیکن با از خود گذشتگی تعدادی از دانشجویان دست این حکومت برای همگان باز گشت و جهانیان را آگاه ساخت .
امیر قاسمی یکی از فعالین دانشجویی و از دستگیر شدگان 18 تیر 1388 نیز با ترسیم ابعاد حرکتهای دانشجویی در جهان و پرچم داری قشر دانشجو برای آزادی خواهی گفت: حکومت هایی که خود را ملزم به رعایت حقوق ابتدایی اقشار خود نیستند بی شک رو زوال خواهند رفت و شکی نیست که دانشجو و توده مردم همگام با هم برای رسیدن به آرمانهای حق طلبانه خود از پای نخواهند نشست . وی با ذکر نام شهدای 18 تیر 1378 یاد آنان را گرامیداشت و به نشانه احترام به آنان تقاضای یک دقیقه سکوت نمود .

در پایان مجید نیکنام امینی از فعالین ستاد مهدی کروبی که اجرای برنامه را نیز به عهده داشت با بر شمردن فداکاریهای مبارزین در دوره های مختلف بخصوص قشر آگاه دانشجو مطالبی را در این زمینه ایراد نمود و از شجاعت مثال زدنی شیخ مبارز مهدی کروبی به خاطر افشای فجایع ضد بشری صورت گرفته در زندان کهریزک در مورد بازداشت شدگان 18 تیر 1388 قدر دانی نمود و عنوان کرد اگر چنانچه افرادی مانند شیخ مهدی کروبی و میر حسین موسوی خود را سپر بلا نمی نمودند و دست به افشای جنایات انجام شده نمی زدند معلوم نبود حاکمیت در گامهای بعدی چه بر سر مردم ایران می اورد .

هنرمندان شرکت کننده در این مراسم (جواد اسماعیلی – محمد حسن عامری) هم با نواختن دو قطعه موسیقی مراسم را به پایان بردند

كارنامه

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0