صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > بیانیه ی جبهه ی ملی ایران - آلمان به مناسبت ۱۸ تیر

بیانیه ی جبهه ی ملی ایران - آلمان به مناسبت ۱۸ تیر

سه شنبه 12 ژوئيه 2011

بیانیه به مناسبت گرامیداشت ۱٨ تیر

" دانشجویان طلایه داران جنبش آزادیخواهی ملت ایران هستند"

هموطنان ارجمند !
بیش از هشت دهه از تاسیس اولین دانشگاه ایران می گذرد. این کانون علم و فرهنگ همواره از بدو تاسیس تجلی گاه اعتراضات و خواست های ملت ایران بوده است. جنبش دانشجوئی ایران با تاسیس دانشگاه تهران تاریخ و سرنوشتی مشترک دارند. جنبش دانشجوئی در طول تاریخ دانشگاه های ایران با فراز و نشیب های فراوان ، روزهای فراموش نشدنی ای را به یادگار گذاشته که در صفحات تاریخ ایران نقش بسته است . برای نمونه میتوان از روز دانشجو ۱۶ آذر۱٣٣۲ و ۱٨ تیر ماه ۱٣۷٨ و... نام برد.
رویداد ۱٨ تیر ماه بعد از رسوایی بزرگ قتل های فجیع سیاسی در پائیز ۱٣۷۷ توسط عواملی که " خودسر " نامیده شدند، جامعه را ملتهب کرد. در تیرماه ۱٣۷٨ طرح اصلاح قانون مطبوعات در مجلس پنجم مورد بررسی قرار گرفت. در اواسط تیرماه همان سال سندی محرمانه از طرف روزنامه ((سلام)) منتشر میشود که نشان میدهد : طرح محدود ساختن مطبوعات کشور در واقع توسط شخصی به نام سعید امامی معاون وزیر اطلاعات زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بوده که در ضمن طراح اصلی قتل های موصوف به زنجیره ای نیز بوده است. پی آمد این افشاگری که به توقیف کردن روزنامه سلام منتهی شد. در شب ۱۷ تیر دانشجویان در کوی دانشگاه نسبت به توقیف روزنامه سلام و اعتراض به طرح قانون مطبوعات دست به تظاهرات زدند.
این تظاهرات از طرف نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها به شدیدترین وضع موجود سرکوب شد. تعدادی از دانشجویان مجروح و شادروان عزت ابراهیم نژاد که بدیدار دوستی ( در خوابگاه دانشگاه) آمده بود به ضرب گلوله به قتل رسید. تظاهرات دانشجویان تا روز بعد نیز ادامه و به خیابان های تهران کشیده شد. در این تظاهرات چندین تفر مجروح و بسیاری از دانشجویان کشور دستگیر شدند....بدین ترتیب روز ۱٨ تیر ماه ۱٣۷٨ بعنوان یک روز بزرگ تاریخی و ماندنی در تاریخ جنبش آزادیخواهانه دانشجوئی کشورمان ثبت گردید. در واقع بخش مهمی از تاوان افشای قتل های زنجیره ای را دانشجویان کشور ما پرداختند!
در این سه دهه حاکمیت جمهموری اسلامی شوربختانه مردم ما دائما شاهد فجایعی هستند که یکی بعد از دیگری تاریخ کشورمان را سیاه کرده است . انقلاب فرهنگی ... سرکوب گسترده ٣۰ خرداد... اعدام های دهه ۶۰... کشتار زندانیان سیاسی سال ۶۷، قتل های زنجیره ای ... حمله و کشتار دانشجویان در ۱٨ تیر، حمله و دستگیری معلمان، سرکوب زنان در ۲۲ خرداد و سرکوب بی سابقه و وحشیانه سندیکای کارگران ، سرکوب جنبش سبز و دستگیر های در راستای آن... دستگیری وشکنجه اخیر دانشجویان آزادیخواه و ده ها جنایت و دستگیری پنهان و آشکاری است که در این مدت سی سال حکومت اسلامی با آن روبرو بودیم.
جبهه ملی ایران - آلمان بر خلاف نظر عده ای که معتقدند: جنبش دانشجویان با دستگیری فعالین آن دچار رکود و عقب نشینی شده ، معتقد است که این جنبش اصیل و پویا هیچگاه از خواسته ها و آرمانهای ملی و آزادی خواهانه خود عقب نشینی نکرده و در کنار جنبش زنان، کارگران و دیگر باشندگان ایران زمین برای استقرار دموکراسی ، رعایت اعلامیه جهانی حقوق بشر و دفاع از تمامیت ارضی ایران به مبارزه همه جانبه خود علیه استبداد مذهبی ادامه خواهد داد.

پاینده ایران

جبهه ملی ایران – آلمان

۱۷ تیر ماه ۱٣۹۰

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0