صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > فراخوان سازمان عفو بین الملل: همه زندانیان سیاسی را آزاد کنید

فراخوان سازمان عفو بین الملل: همه زندانیان سیاسی را آزاد کنید

دو شنبه 18 ژوئيه 2011

برگردان: مجید روشن زاده

نماینده مطبوعاتی سازمان عفو بین الملل در برلین

UA-036/2011-1

] ndex: MDE 13/065/2011

08. Juli 2011

صدها تن از افرادی که هنگام تدارک تظاهرات 14 فوریه دستگیر شده بودند، آزاد شدند. تقی رحمانی، روزنامه نگار ایرانی، یکی از این افرادی ست که آزاد شده اند. اما عده ای دیگر مانند اکبر امینی هنوز در زندان بسر می برند. اکبر امینی همان کسی است که برای رساندن صدای اعتراض خود بالای جرثقیل رفته بود.

تقی رحمانی، نویسنده و روزنامه نگار، که در 9 فوریه دستگیر شده بود، در 15 ماه مه با پرداخت 150 میلیون ریال ( معادل حدود 14 هزار دلار آمریکا و یا 10هزار یورو) به قید وثیقه از زندان اوین تهران آزاد شد. در 17 ماه مه وی بار دیگر به زندان فراخوانده شد و ساعت ها در آنجا نگه داشته شد. در این روز ماموران مانع ورود وکیل وی به زندان اوین شدند.

نرگس محمدی، همسر تقی رحمانی، در 27 ژوییه به جرم "تبلیغ علیه نظام"، "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی" و "عضویت درکانون مدافعان حقوق بشر" در یک دادگاه غیر علنی محاکمه شد. در این دادگاه وی متهم به فعالیت برای کانون مدافعان حقوق بشر شد. کانون مدافعان حقوق بشر در دسامبر 2008 بسته شد. نرگس محمدی در این دادگاه این اتهامات را رد کرد.

در دهم فوریه محمد حسین شریف صادقیان، یکی از مشاورین نزدیک میرحسین موسوی، رهبر اپوزیسیون ایران در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 2009، دستگیر شد. محمد حسین شریف صادقیان 50 روز در زندان اوین زندانی شد و پس از آن در 31 مارس 2011 به قید وثیقه آزاد شد.

بنا به اطلاع سازمان عفو بین الملل، فریبا ابطحی که در 11 فوریه 2011 و سید صدرالدین بهشتی که در 10 فوریه 2011 دستگیر شده بودند، بعد از حدود یک ماه زندانی در ماه مارس دوباره آزاد شدند.

در مورد وضعیت غلامحسین محمدی که در 10 فوریه دستگیر شده بود، اطلاعات تازه ای در دست نیست.

از این رو، سازمان عفو بین الملل از همه مردم تقاضا می کند که با ارسال نامه و یا ایمیل به مقامات ایران به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی از فراخوان آزادی بقیه زندانیان سیاسی حمایت کنند. سازمان عفو بین الملل پیشنهاد می کند که در نامه و یا ایمیل ارسالی مضمون زیر در نظر گرفته شود:

ـ من از آزادی تقی رحمانی، محمد حسین شریف صادقیان، فریبا ابطحی و سید صدرالدین بهشتی استقبال می کنم و از شما تقاضا می کنم که عدم زندانی شدن مجدد آن ها را تضمین کنید، زیرا آن ها جز استفاده مسالمت آمیز از حق آزادی بیان و آزادی تجمع و تشکل کار دیگری نکرده اند.

ـ من محترمانه از شما تقاضا می کنم که از نرگس محمدی رفع اتهام کنید و وضعیت حقوقی اکبر امینی و غلامحسین محمدی را اعلام کنید. در صورتیکه اکبر امینی و غلامحسین محمدی تنها بدلیل استفاده از حق خود مانند آزادی بیان و آزادی تجمع و تشکل دستگیر شده اند، باید آزاد شوند.

ـ من در اینجا می خواهم به شما یادآوری کنم که حق آزادی تشکل و تحمع در بند 26 و 27 قانون اساسی ایران تضمین شده است. ازآن گذشته، ایران بعنوان یکی از کشورهای ملتزم به قوانین بین الملل مربوط به حقوق سیاسی و مدنی، موظف است که آزادی بیان و تجمع را رعایت کند.

سازمان عفو بین الملل تقاضا می کند که هرچه زودتر پیام خود را برای مقامات ایران ارسال کنید. از آنجاییکه این اطلاعات ممکن است کهنه شوند، تقاضا می شود که بعد از 19 آگوست پیامی ارسال نشود.

متن خود را به آدرس های زیر ارسال کنید:

آیت الله سید علی خامنه ای

رهبر جمهوری اسلامی ایران

The Office of the Supreme Leader

Islamic Republic Street – End of

Shahid Keshvar Doust Street, Tehran,

Islamic Republic of Iran

info_leader@leader.ir ایمیل:

Twitter: "Call on #Iran leader

@khamenei_ir to halt impending

execution of 5 drug traffickers in

Hamedan including 3 impoverished

mothers "

آیت الله صادق لاریجانی

رئیس قوه قضائیه

[care of] Public relations Office

Number 4, 2 Azizi Street

Vali Asr Ave., above Pasteur Street

intersection

Tehran,

Islamic Republic of Iran

bia.judi@yahoo.com ایمیل:

(In

subject line: FAO Ayatollah Sadegh

Larijani)

Salutation: Your Excellency

یک کپی از متن خود را به آدرس زیر ارسال کنید:

محمد جواد لاریجانی

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه

Mohammad Javad Larijani
High Council for Human Rights
[C/o] Office of the Head of the Judiciary
Pasteur St., Vali Asr Ave., south of Serah-e Jomhouri, Tehran 1316814737, IRAN

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0