صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > کمپین آزادی محمد اولیایی فرد

کمپین آزادی محمد اولیایی فرد

يكشنبه 30 مه 2010

کمپین اینترنتی آزادی محمد اولیایی فرد، وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق بشر راه اندازی شد. اولیایی فرد شنبه یازده اردیبهشت سال جاری در پی مراجعه به شعبه 26 دادگاه انقلاب در تهران بازداشت شد. این کمپین می گوید علیرغم گذشت بیش از بیست روز از بازداشت ِ دوباره ی این حقوقدان، مقامات قضایی از توضیح درباره بازداشت او خودداری می کنند. گفته می شود که این وکیلِ تعدادی از زندانیان سیاسی، برای پیگیری شکایت خود به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود که همانجا به دفتر اجرای احکام معرفی شد و بازداشت گردید.

محمد اولیایی فرد وکیل بهنود شجاعی، نوجوانی بود که در نوزده مهر 1388 در زندان اوین اعدام شد. بهنود شجاعی، متولد 1367، در تاریخ 30 مردادماه سال 1384 به اتهام قتل در یک نزاع دسته‌جمعی بازداشت و به کانون اصلاح و تربیت تهران منتقل شد. اولیایی فرد پس از اعدام بهنود شجاعی در مصاحبه با خبرگزاری های خارجی اجرای حکم اعدام موکل خود را غیرقانونی و برخلاف پیمان نامه های بین المللی حقوق کودکان که ایران آن را امضا کرده، خواند. ماده 37 کنوانسیون بین المللی حقوق کودک تصریح می کند که نمی توان مجازات اعدام را در مورد افرادی که در سن کمتر از 18 سالگی مرتکب جرم شده اند صادر و اجرا کرد. با این وجود، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، اولیایی فرد را به دادسرای کارکنان دولت فراخواند و او را به تبلیغ علیه نظام و توهین و افترا به قوه قضاییه جمهوری اسلامی متهم کرد. اولیایی فرد اتهامات علیه خود را رد کرد اما پرونده شکایت علیه او برای رسیدگی به شعبه 26 دادگاه انقلاب ارجاع شد. این شعبه از دادگاه انقلاب یکشنبه هجده بهمن سال 1388 اولیایی فر را به یک سال زندان محکوم کرد. او روز هفده اسفند به دادگاه انقلاب مراجعه کرد و برای اجرای حکم از همان جا به زندان اوین منتقل شد.

پس از ده روز بازداشت، اولیایی فر با دستور قاضی پرونده، به صورت موقت آزاد شد اما در نهایت شعبه 26 دادگاه انقلاب، شنبه یازده اردیبهشت سال جاری، او را دوباره احضار و برای اجرای حکم به زندان منتقل کرد.

به نوشته ی کمپین آزادی محمد اولیایی فرد، او از بیماری میگرن رنج می برد و تا پیش از بازداشت زیر نظر پزشک بوده است. به گفته ی خانواده ی این وکیل دادگستری، عدم دسترسی او به دارو در زندان، باعث حمله بی سابقه ی صرعی به وی شده است.

گفتنی است محمد اولیایی فرد وکیل شماری از فعالان سیاسی و مدنی همچون کوروش زعیم، حشمت الله طبرزدی، سلمان سیما، شبنم مددزاده، رضا رفیعی فروشانی، منصور اسانلو، اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، بهروز جاوید تهرانی، ابوالفضل عابدینی، و نیز شماری از نوجوانان محکوم به اعدام بوده است.

برای پیوستن به کمپین آزادی محمد اولیایی فرد به آدرس اینترنتی freelawyer.blogfa.com مراجعه نمایید.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0