صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > حبس های سنگین برای فعالین سیاسی

حبس های سنگین برای فعالین سیاسی

دو شنبه 29 اوت 2011

• امیر خرم، مسئول دفتر سیاسی نهضت آزادی، بهزاد عالی‌پور دانشجوی دانشگاه شریف و ایمان صدیقی دانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابل به حبس های سنگین محکوم شدند ...

اخبار روز: دادگاه های جمهوری اسلامی حبس های سنگینی را برای فعالین سیاسی مخالف و منتقد حکومت صادر می کنند.

امیر خرم، مسئول دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران و سرپرست سابق شاخه جوانان این تشکل سیاسی، در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال زندان محکوم شدخ است.
به گزارش رادیو فردا، آقای خرم پس از آغاز اعتراض ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، همراه با تعداد دیگری از رهبران و اعضای نهضت آزادی ایران بازداشت و مدتی زندانی شده بود.
بر اساس گزارش ها، حکم دادگاه تجدید نظر روز اول شهریور به امیر خرم ابلاغ شد و این فعال سیاسی باید ظرف چند روز آینده خود را به زندان اوین معرفی کند.

بهزاد عالی‌پور فعال دانشجویی و از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف نیز به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده است.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب با استناد به ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم به مدت ۵ سال به تعلیق در آمد.
عالی‌پور، پیش‌تر در ۲۶ بهمن ۸۹ به همراه تنی چند از اعضای شورای صنفی و انجمن اسلامی و دانشجویان شریف در دانشگاه بازداشت شده بود. او روز ۱۴ اسفند ۱۳۸۹ پس از نزدیک به ۳ هفته بازداشت، آزاد شد.
گفتنی است که علی اکبر محمد‌زاده دانشجوی شریف هم‌چنان از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد.

ایمان صدیقی دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل نیز به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش دانشجونیوز، ایمان صدیقی عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت و فعال دانشجویی توسط دادگاه انقلاب شهرستان بابل و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.
ایمان صدیقی در روز ١ اسفندماه سال گذشته در مقابل دانشگاه نوشیروانی بابل توسط نیروهای اطلاعات سپاه بابل بازداشت گردید. وی پس از چند روز به وزارت اطلاعات منتقل گردید و مدت ٢٠ روز را در سلول انفرادی گذراند.
او در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران به شدت مورد آزار و شکنجه قرار گرفت و برای رهایی از شکنجه مجبور به اعتصاب غذا شده بود. وی در داخل زندان رسما از سپاه پاسداران به دلیل شکنجه شکایت کرد. وزارت اطلاعات قصد داشت در دوران بازداشت، این فعال دانشجویی را مجبور به مصاحبه تلویزیونی علیه جنبش سبز کند که در این کار موفق نشد.
سازمان عفو بین الملل دو بار در جریان بازداشت وی بیانیه صادر کرده بود و نسبت به وضعیت این دانشجو هشدار داده بود. سازمان عفو بین الملل در فراخوان خود خواسته بود تا اعضای این سازمان نامه های جداگانه ای به آیت الله خامنه ای و صادق لاریجانی نوشته و خواستار آزادی وی شوند. پس از انجام این تلاش ها صدیقی با قرار وثیقه ٣٠ میلیون تومانی از زندان آزاد گردید.
این عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت پیش از این توسط کمیته انضباطی و دادگاه انقلاب بارها و بارها محروم از تحصیل شد. وی پیش از این دو بار دیگر هم به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام زندان رفته بود و به صورت مشروط از زندان آزاد شده بود.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0