صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > حضور اعتراضی ده ها هزار نفر از مردم در خیابان ها

حضور اعتراضی ده ها هزار نفر از مردم در خیابان ها

سه شنبه 14 فوريه 2012

• گزارش ها از حضور همزمان معترضین و نیروهای نظامی و امنیتی در خیابان ها، شعارهای پراکنده و دستگیری عده ای از معترضین در تهران حکایت دارد ...

اخبار روز - گزارش دریافتی از تهران: به مناسبت ۲۵ بهمن ماه سال ۱٣۹۰ و در اعتراض به حصر و حبس خانگی میرحسین موسوی مهدی کروبی و زهرا رهنورد، بنا به فراخوان شورا ی هماهنگی راه سبز امید دهها هزار نفر از مردم تهران در پیاده رو های خیابان های مرکزی تهران از میدان فردوسی تا میدان آزادی دست به راهپیمایی زدند.
بنا به مشاهدات عینی از ساعت ۱۵ روز سه شنبه ۲۵ بهمن سال ۱٣۹۰ چهره ی خیابان ها و میادین شهر تهران به حالات نظامی و امنیتی در آمد. به صورتی که نیرو های یگان ویژه سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و نیرو های لیاس
شخصی وابسته به بسیج و سپاه پاسداران و دیگر نهاد های امنیتی در میدان انقلاب و چهار راه ولی عصر و میدان فردوسی و تمامی خیابان ها و کوچه های منتهی به آن حضور چشم گیری داشتند.
از ساعت ۱۶ که بنا به فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید زمان آغاز تظاهرات اعلام شده بود بر تعداد نیروهای
امنیتی و نظامی افزوده شد. در مقابل هر لحظه بر تعداد مردم معترض در پیاده روها نیز افزوده می شد. به شکلی که دورتادور میدان انقلاب را نیروهای یگان ویژه با تجهیزاتی از قبیل باتوم، لباس ضربه گیر، موتورسیکلت های سنگین، ماشین های زهره ای، تفنگ های پیت بال و شلیک کننده گاز اشک آور و بعضا برخی با تفنگ جنگی کلاشینکف محاصره کرده بودند.
در چهار طرف میدان ولی عصر نیز نیرو های یگان ویژه در دو لایه یکی رو به خیابان یکی رو به پیاده رو در دسته های صدها نفره ایستاده بودند. دورتادور میدان فردوسی نیز به حالت یک پادگان نظامی در آمده بود. در این بین نکته قابل توجه این بود که در تمامی تقاطع های منتهی به خیابان انقلاب نیرو های نظامی ترجیح داده بودند خودرو ها و نیروهای خود را در چند صدمتری داخل خیابان ها و کوچه های فرعی مستقر کرنند و تقاطع ها را نیروهای لباس شخصی کنترل می کردند. اما با تاریک شدن هوا و افزوده شدن به جمعیت مردم معترض نیروهای نظامی مجهز به صورت علنی در تمامی پیاده رو ها و خیابان ها حضور پیدا کردند.
جمعیت حضور یافته از میدان انقلاب تا میدان فردوسی در ساعت ۱٨ به اوج خود رسید و درگیری های پراکنده ای که همراه با بازداشت برخی از معترضان بود صورت گرفت. نیرو های نظامی و امنیتی و لباس شخصی با موتور در پیاده روها و لاین ویژه بی ار تی به مانور دادن می پرداختند. خیابان های فرعی همچون طالقانی، پورسینا، سمیه نیز محل مانور این نیرو ها بود. میدان ولی عصر و چهار راه طالقانی نیز توسط نیروی امنیـی کنترل می شد. در مقابل با توجه به تاریکی هوا بر تعداد معترضان افزوده شد و ترافیک خیابان های مرکزی به شدت سنگین شد و ماشین ها اقدام به زدن بوق اعتراضی کردند.
گزارش ها از دستگیری تعدادی از معترضان خصوصا در خیابان جمال زاده حکایت می کند. ایستگاه های مترو فردوسی و ولی عصر و انقلاب در کنترل کامل نیروهای امنتی و نظامی بود. همچنین یکی از مقرهای اصلی استقرار نیرو های لباس شخصی و بسیج و سپاه پاسداران خیابان برادران مظفر که محل دفتر پیگیری وزارات اطلاعات می باشد است که به نوعی پشت جبهه این نیرو ها محسوب می شد. همچنین پارکینگ برخی از ساختمان های دولتی و وزارتخانه ها نیز تبدیل به پادگان شده بود. در کنار آن جلوی سردر اصلی دانشگاه تهران نیز مملو از نیروهای یگان ویژه با موتور های سنگین بود و درب دانشگاه تهران به روی دانشجویان بسته شده بود. یکی دیگر از محل هایی که تبدیل به پادگان شده بود محوطه تئاتر شهر در چهار راه ولی عصر بود که انواع و اقسام خودرو های سرکوب و نیرو های نظامی و امنیتی از نیرو ی انتظامی گرفته تا نیرو های یگان ویژه سپاه پاسدارن و لباس شخصی های وابسته به سپاه و بسیج در آن مستقر شده بودند. در کنار آن برخی لباس شخصی ها اقدام به فیلم بردای با دوربین های دستی می کردند.
با وجود تمامی این تدابیر امنیتی تا لحظه تنظیم این گزارش یعنی ساعت ۲۰ روز ۲۵ بهمن ۱٣۹۰ دهها هزار نفر از
مردم معترض در پیاده روهای خیابان انقلاب از میدان فردوسی تا میدان انقلاب همچنین حدفاصل میدان ولی عصر تا چهارراه ولی عصر حضور پیدا کردند.
البته این صرفا مشاهدات عینی ما در این منطقه بوده است برخی دیگر از گزارشات از تظاهرات مشابه در خیابان آزادی، پیاده روی منتهی به دانشگاه شریف، چهارراه نواب، ستارخان، میدان ونک، میدان هفت تیر نیز حکایت می کند که بعضا در مناطق جنوبی تهران خصوصا در نواب و ستارخان به درگیری با نیروهای نظامی و امنیتی و پرتاب گاز اشک آور منجر شده است.
به نظر می رسد با وجود حضور سنگین نیرو های نظامی و امنیتی با تجهیزات کامل سرکوب و همچنین مانور موتورسواران وابسته به بسیج و سپاه پاسداران بار دیگر مردم معترض به صورت پررنگ به خیابان ها آمدند. تا اعتراض خود را به حکومت جمهوری اسلامی نشان دهند.

گزارش های دیگر
به گزارش فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران استقرار نیروهای سرکوبگر در نقاط مرکزی شهر تهران برای ایجاد فضای رعب و وحشت از ساعت ها پیشتر آغاز شده است. نیروهای گارد ویژه و نیروی انتظامی با خودروهای سرکوب در نقاط مرکزی شهر تهران مستقر شده اند. محل تمرکز نیروهای سرکوبگر در میادین اصلی شهر می باشند.
بنابر این گزارش، تعداد زیادی خودروهای گارد ویژه و انتظامی در میدان ولی عصر ،انقلاب، میدان امام حسین و سایر میادین مستقر شده اند. در میدان ولی عصر بیش ٨ خودروی نیروهای سرکوبگر مستقر شده اند. نیروهای امنیتی همچنین در کوچه های منشعب از خیابانهای اصلی پرسه می زنند.

شلیک گاز اشک آور در میدان آزادی و ضرب و شتم شهروندان
خبرگزاری هرانا گزارش داده است نیروهای امنیتی مستقر در میدان آزادی تهران با ضرب و شتم شهروندان با معترضین درگیر شده و تجمعات پراکنده ای در حوالی میدان آزادی شکل گرفته است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تهران، نیروهای امنیتی و انتظامی با باتوم به شهروندان در پیاده رو ها حمله ور شده و اقدام به ضرب و شتم آن ها کردند.
در این درگیری های پراکنده جمعی از شهروندان معترض با سر دادن شعار مرگ بر دیکتاتور به مقابله با اقدامات خشونت آمیز این نیروها پرداختند.
بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم اقدام به شلیک گاز اشک آور به سمت تجمع کنندگان کردند.
این در حالیست که مبنای راهپیمایی امروز بر اساس فرخوان معترضان و منتقدین "راهپیمایی سکوت" بوده است.
هم چنین بنا برگزارشات دیگر چند تن از رهگذاران در میدان انقلاب از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند در این منطقه درگیری گزارش نشده است.
خیابان شیراز، تحت طاووس و وزارت کشور نیز حضورنیروهای امنیتی چشمگیر گزارش شده است، بر اساس این گزارش در مقابل ساختمان وزارت کشور نیروهای ضد شورش در داخل چندین اتوبوس مشاهده شده اند.

بازداشت جمعی از شهروندان در جمالزاده، تجریش ، پارک وی و ولیعصر
خبرگزاری هرانا همچنین گزارش داده است عده ای از شهروندان در مناطقی چون تجریش، پارک وی، خیابان جمالزاده و ولیعصر دستگیر شده است.
شاهدان عینی به هرانا گفتند در خیابان جمال زاده جمعی از شهروندان بازداشتی که در یک دستگاه ون متعلق به نیروهای انتظامی نگهداری می شدند به مکان نامعلومی منتقل شدند.
علت بازداشت این شهروندان مشخص نیست اما بر اساس گزارشات شاهدان عینی حضور مردم در این خیابان گسترده بوده است.
بر اساس گزارشات دیگر در میدان تجریش و پارک وی نیز حضور نیروهای امنیتی چشمگیر بوده است و در برخی موارد از سوی این نیروها تفتیش بدنی صورت میگیرد.
شاهدان عینی از بازداشت برخی از شهروندان در این مناطق نیز خبر داده اند.
هم چنین بر اساس گزارش دیگری در پی ازدحام جمعیت در حوالی میدان ولیعصر نیروهای امنیتی اقدام به ضرب و شتم و بازداشت جمعی از جوانان کردند.
بنا بر اعلام شاهدان عینی برخی از شهروندان بازداشتی پس از بازجویی سرپایی آزاد شده اند.
بر اساس گزارش گزارشگران هرانا، اپراتور ایرانسل در برخی از مناطق مرکزی شهر تهران از دسترس خارج شده است و نیروهای امنیتی چند ایستگاه مترو منجمله ایستگاه میدان انقلاب را تعطیل کردند.

برخی از مردم در چهار راه نواب دستگیر شدند
سایت ندای آزادی به نقل از سایت ملی- مذهبی گزارش داده است فضای شهر تهران به شدت امنیتی و پلیسی است.
بر اساس این گزارش، نیروهای انتظامی در همه خیابان های تهران از جمله ولی عصر، انقلاب، ستارخان و آزادی و میادینی چون هفت تیر و صادقیه حضور دارند. این نیروه ها حتی در برخی مراکز دیگر تهران که برای این تجمع اعلام نشده است نیز حضور دارند.
همچنین شاهدان از حضور چشم گیر مردم در پیاده روهای خیابان انقلاب از میدان فردوسی تا میدان انقلاب خبر می دهند.
این گزارش می افزاید در سه راه نواب در خیابان آزادی برخوردهای مأموران با مردم شدیدتر است و عده ای توسط مأموران دستگیر شده اند.
همچنین گفته شده است که در همه مسیرها راهبندان زیاد است. از دیگر موارد گزارش شده شنیده شدن صدای بوق ماشین ها است. پیش از این برخی از هواداران جنبش سبز از مردم خواسته بودند تا در این روزها با به صدا درآوردن بوق ماشین ها و کشیدن صوت به حصر موسوی، کروبی و رهنورد اعتراض کنند.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

سه‌شنبه ۲۵ بهمن ۱٣۹۰ - ۱۴ فوريه ۲۰۱۲

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0