صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > پلمپ اماکن کسب بهاییان در سمنان

پلمپ اماکن کسب بهاییان در سمنان

جمعه 24 فوريه 2012

خبرگزاری هرانا - در پی تشدید فشارهای اقتصادی بر شهروندان بهایی در طی چند ماهه اخیر تعدادی از محل‌های کسب چند شهروند بهایی ساکن سمنان توسط اداره اماکن (به دستور اداره اطلاعات) پلمپ شده و پیگیری‌های انجام گرفته توسط صاحبان این مشاغل تاکنون ثمری نداشته و در بعضی موارد به لغو جواز هم منتهی شده است.

پیش‌تر خبرگزاری هرانا سندی دال بر در خواست پلیس ناظر بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه از ریاست مجمع صنفی این استان مبنی بر شناسایی اقلییت‌های مذهبی موجود در صنوف این استان و معرفی ایشان به پلیس منتشر کرد.

بنظر می‌رسد اقدامات مشابهی از سوی اداره اماکن در سایر استان‌ها نیز صورت گرفته است و شناسایی و پلمپ محل کسب شهروندان بهایی استان سمنان نمونه بارز و آشکار آن است.

مواردی که تاکنون در خصوص پلمپ محل کسب بهائیان در این استان توسط گزارشگران هرانا جمع آوری شده عبارتست از:

۱ – فروشگاه پوشاک متعلق به بهفر خانجانی: محل مزبور چندین ماه است که پلمپ شده که «عدم صلاحیت» نامبرده را دلیل پلمپ عنوان کرده‌اند لازم به ذکر است بهفر خانجانی در حال گذراندن دوره محکومیت ۴ ساله در زندان سمنان می‌باشد.

۲ – مغازه لوازم تحریر متعلق به روفیا بیدقی: تاکنون دلیل مشخصی برای تعطیلی محل مزبور ارائه نشده است قابل ذکر است طی ماههای گذشته روفیا بیدقی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است که پرونده مزبور در مرحله تجدید نظر می‌باشد.

۳ – فروشگاه فیل‌تر فروشی متعلق به پیمان شادمان: تاکنون دلیل مشخصی برای تعطیلی محل مزبورارائه نشده است ولی طی یک ساله گذشته این محل چندین دفعه توسط عواملی نا‌شناس شبانه آتش گرفته و تخریب شده است.

۴- عینک فروشی زایس متعلق به لیدر تبیانیان: محل کسب مزبور پس از چند ماه پلمپ، به تازگی لغو جواز شده است قابل ذکر است سیامک ایقانی یکی از زندانیان بهایی سمنان است که در مغازه مذکور با لیدر تبیانیان شریک می‌باشد.

۵- فروشگاه لباس کودک متعلق به پیمان رحمانیان: محل کسب مزبور پس از چندین ماه پلمپ، تمدید جواز نشد قابل ذکر است پیمان رحمانیان برای تغییر شغل به «گل فروشی» هم اقدام کرده که تاکنون جواز داده نشده است.

۶ – فروشگاه پلاستیک فروشی رشیک متعلق به سپهر سبحانی: محل کسب مزبور پس از چند ماه پلمپ، لغو جواز شده در عین حال سپهر سبحانی به یک سال حبس تعزیری محکوم که پرونده مذکور در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

۷ – فروشگاه لباس زنانه متعلق به سوسن تبیانیان: محل کسب مزبور ابتدا پلمپ سپس با عدم تمدید جواز و در خاتمه با لغو جواز مواجه شد. قابل ذکر است سوسن تبیانیان یکی از شهروندان بهایی اهل سمنان می‌باشد که به تازگی پس از یک دوره محکومیت از زندان اوین آزاد گردید.

۸ – فروشگاه لوازم بهداشتی رزین متعلق به افشین ایقانی: محل کسب مزبور فعلا پلمپ شده و دلیل خاصی برای آن اعلام نشده است قابل ذکر است افشین ایقانی در حال سپری کردن محکومیت ۴ ساله در زندان اوین می‌باشد.

۹ – فروشگاه لوازم بهداشتی متعلق به فرهاد فناییان: محل کسب مزبور بیش از سه ماه است که بدون دلیل مشخصی پلمپ شده و با توجه به آنکه لوازم بهداشتی موجود در فروشگاه مذکور، احتمال خراب شدن یا گذشتن تاریخ مصرف دارد ولی تاکنون بادرخواست‌های مکرر فرهاد فناییان برای بررسی پرونده فروشگاه مزبورهیچ ترتیب اثری داده نشده است.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0