صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > معلم زندانی در معرض خطر اعدام

معلم زندانی در معرض خطر اعدام

چهار شنبه 29 فوريه 2012

عبدالرضا قنبری معلم بازداشت‌شده در روز عاشورای سال ۸۸ با رد درخواست بخشودگی در معرض اعدام قرار گرفته است. کوهیار گودرزی نیز به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

با رد درخواست عفو عبدالرضا قنبری در کمیسیون عفو و بخشودگی دادگستری کل استان تهران، این معلم زندانی با خطر اجرای حکم اعدام روبرو شده است. خبرگزاری هرانا این خبر را به نقل از خانواده آقای قنبری اعلام کرده است.

عبدالرضا قنبری معلم ادبیات فارسی مدرسه‌ای در پاکدشت ورامین، جنوب شرقی تهران، عاشورای سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد. شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز این حکم را تایید کرد.

پس از تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر تنها راه لغو آن درخواست عفو و بخشودگی از سوی متهم بود. اما اکنون این درخواست نیز مورد قبول واقع نشده است. عبدالرضا قنبری به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران متهم شده است.
گزارش نهادهای مستقل حاکی از آن است که وی در زمان بازداشت و بازجویی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از حق دسترسی به وکیل و تماس با خانواده محروم بوده است.

شش سال حبس برای کنشگر حقوق بشر

کوهیار گودرزی عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر نیز، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. به گزارش تارنمای کمیته گزارشگران حقوق بشر، اتهامات کوهیار گودرزی "اجتماع و تبانی علیه نظام" و "نبلیغ عیله نظام" عنوان شده است.

کوهیار گودرزی در تاریخ ۹ مردادماه بازداشت و بیش از ۶۰ روز در سلول انفرادی نگه‌داری شد. تا سه ماه پس از دستگیری گودرزی از محل بازداشت او اطلاعی در دست نبود.

یک روز پس از بازداشت کوهیار، پروین مخترع مادر وی نیز در کرمان دستگیر و از سوی دادگاه به ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. هرچند این حکم در دادگاه تجدیدنظر به حبس تعلیقی تبدیل شد، ولی قاضی به علت داشتن پرونده دیگری در شعبه ۱۰۴ دادگاه عمومی کرمان، تا امروز از صدور حکم آزادی خانم مخترع خودداری کرده است.

سایت گزارشگران حقوق بشر از قول وکیل پروین مخترع، اتهامات او در پرونده دیگرش را "توهین به شهدا و رهبری" عنوان کرده است.

آزادی دو روزنامه‌نگار

مرضیه رسولی، روزنامه‌نگاری که حدود یک ماه پیش بازداشت شده بود، روز دوشنبه هشتم اسفند، ۲۷ فوریه با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

پرستو دوکوهکی، وبلاگ‌نویس و پژوهشگر اجتماعی نیز که از یک ماه و نیم پیش در بازداشت بود، روز هفتم اسفندماه با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

سایت گرداب وابسته به سپاه پاسداران، دو روز قبل از آزادی رسولی و دوکوهکی، اتهام این دو را عضویت در یک شبکه جاسوسی و همکاری با بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرده بود. در حالی که بی‌بی‌سی فارسی همواره تاکید کرده که کسی در ایران با این شبکه همکاری نمی‌کند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0