صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > خانواده محمد توسلی: او را به بند عمومی منتقل کنید!

خانواده محمد توسلی: او را به بند عمومی منتقل کنید!

پنج شنبه 22 مارس 2012

دویچه وله فارسی - خانواده محمد توسلی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه از وی خواستند که اگر علت بازداشت پنج ماهه این فعال سیاسی ۷۴ ساله را نمی‌گویند لااقل او را به بند عمومی منتقل کنند تا از شرایط بهتری برخوردار باشد.

خانواده محمد توسلی زندانی سیاسی ملی مذهبی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه از او خواستند تا بعد از پنج ماه به آنها بگوید آقای توسلی به چه جرمی در بازداشت به سر می‌برد.

خانواده توسلی همچنین از اینکه دکتر توسلی همچنان در بند امنیتی ۲۰۹ نگهداری می‌شود و تنها دو هفته یک بار ملاقات کابینی و در هفته تنها دوبار و هر بار ۱۵ دقیقه حق هواخوری دارد شکایت کرده‌اند.

در این نامه نوشته شده که خانواده آقای توسلی هیچ اطلاعی از اتهامات او ندارند و تنها شنیده‌اند که وی برای اجرای حکمی که سال ۱۳۸۰ برایش صادر شده بود بازداشت شده است.

سال ۱۳۷۹ حدود ۴۰ نفر از فعالان ملی مذهبی دستگیر و پس از ماه‌ها زندان انفرادی به قید وثیقه آزاد شدند. در سال ۱۳۸۰ دادگاه این گروه برگزار شد و به حبس‌های طولانی ‌مدت محکوم شدند اما این احکام اجرا نشد.

محمد توسلی فعال ملی مذهبی پنج ماه است که در بازداشت به سر می‌برد

محمد توسلی فعال ملی مذهبی پنج ماه است که در بازداشت به سر می‌برد

محمد توسلی که اکنون ۷۴ سال دارد نیز جزو این بازداشت‌شدگان بود که پاییز سال ۱۳۹۰ دستگیر شد و از آن زمان تا کنون در بند ۲۰۹ اوین به سر می‌برد.

وی در این مدت تنها یک بار برای مراسم عروسی دخترش ۳۶ ساعت به مرخصی آمد.

خانواده توسلی در نامه خود خطاب به رئیس قوه قضائیه به وضعیت وخیم جسمی او اشاره کرده‌اند که با توجه به شرایط موجود در بند ۲۰۹ بدتر هم شده است. در این نامه همچنین به عدم آزادی دکتر توسلی علیرغم صدور قرار وثیقه اشاره شده و آمده است: «در پرونده جدیدی که علیه او تنظیم شده (بعد از امضای نامه موسوم به ۱۴۳ امضا خطاب به آقای خاتمی)، قرار وثیقه نیز صادر شده و دستور آزادی ایشان کتباً به پدرمان ابلاغ گردیده است. از صدور دستور آزادی و ابلاغ آن حدود دو ماه می گذرد، اما خبری از آزادیش نیست. مسئولیت با کیست؟ مسئولیت با چه نهادی است؟».

در پایان این نامه از آیت‌الله لاریجانی درخواست شده که لااقل با انتقال دکتر توسلی به بند عمومی موافقت کند.

نوروز در بند ۳۵۰ اوین

بابک دوشاب زندانی سیاسی در یادداشتی حال و هوای بند ۳۵۰ اوین در آستانه نوروز را شرح داده است. وی نوشته است که زندانیان این بند حتی توانسته بودند ماهی قرمز هم تهیه کنند. به گفته‌ی وی سفره هفت‌سین بند ۳۵۰، پرچم ایران و سبزه‌ای به شکل نقشه ایران بوده است که توسط امید نوروزیان سبز شده بود.

به نوشته‌ی بابک دوشاب، افرادی ناشناس از بیرون زندان برای زندانیان آجیل فرستاده و خانواده‌‌ها نیز وسایل دیگر هفت‌سین را برای زندانیان فراهم کرده بودند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0