صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > گزارشگران ویژه ی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کردند

گزارشگران ویژه ی سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کردند

شنبه 5 مه 2012

ژنو، ۴ می ۲۰۱۲ـ گروهی از متخصصان مستقل سازمان ملل بازداشت های فزاینده و محکومیت های سنگین برای مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند و از دولت درخواست کردند از حمله به مدافعان حقوق بشر به خاطر فعالیت های مشروعشان خودداری نموده و حمایت لازم از ایشان به عمل آید.

احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران گفت: «جرایم و محکومیت های بسیار سنگین علیه مدافعین حقوق بشر نشانگر میزان فزاینده سرکوب فعالیت های قانونی آنان بوده و شکستی جدی برای حمایت از حقوق بشر در ایران به حساب می آید.»

متخصصان سازمان ملل نگرانی ویژه خود را در مورد شرایط نرگس محمدی اعلام داشتند که وضعیت سلامتیش شدیدا ناگوار گزارش شده است. خانم محمدی نایب رئیس پیشین «کانون مدافعان حقوق بشر» که توسط شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل تاسیس شد، در۲۱ آوریل برای گذراندن ۶ سال حبس که توسط دادگاه تجدید نظر به آن محکوم شده بود، مجددا دستگیر شد. ایشان به جرم اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام محکوم شده اند.

گزارشگر ویژه مدافعان حقوق بشر، مارگارت سکاگیا گفت: « مدافعان حقوق بشر نقش اساسی در حصول اطمینان از وجود جامعه ای دموکراتیک که به حقوق بشر احترام می گذارد بازی می کنند. آنها می بایست آزادی لازم جهت اجرای فعالیت های خود را بدون مواجهه با ارعاب، آزار و اذیت، بازداشت و تعقیب قانونی داشته باشند.» وی همچنین افزود: « و بالاتر از همه آنکه دولت موظف است به حقوق انسانی مدافعان از قبیل آزادی بیان، تجمعات و گردهمایی های مسالمت آمیز احترام بگذارد.»

دیگر مدافعان حقوق بشر که به خاطر انجام وظایف قانونی خود بازداشت و یا محکوم شده اند عبارت اند از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر و همچنین فعالینی همچون عبدالفتاح سلطانی و نسرین ستوده که دو وکیل فعالیت های وسیع سیاسی و حقوق بشری داشته اند. آقای عبد الفتاح سلطانی در سپتامبر ۲۰۱۱ به اتهام تبانی و تبلیغ علیه نظام و کسب مال از طریق نامشروع به ۱۸ سال حبس و ۲۰ سال تعلیق از فعالیت حقوقی محکوم شد. خانم ستوده نیز در سپتامبر ۲۰۱۰ بازداشت شد و به حکم دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال تعلیق از فعالیت حقوقی محکوم شد.

گابریلا کنال، گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا گفت: « من بسیار نگرانم که در ایران وکلای حقوق بشر به واسطه موکلانشان شناخته می شوند و یا آنکه دفاع از این موکلان باعث تعلیق این وکلا از فعالیت هایشان می شود.» وی افزود: « دولت باید شرایطی ایجاد کند که وکلا بدون ارعاب، مانع و آزار و اذیت و مداخله های غیر معمول به اجرای فعالیت های حرفه ای خود بپردازند و در حین انجام وظایف خود تحت هیچ گونه تعقیب قانونی قرار نگیرند.»

متخصصان مستقل سازمان ملل خواهان آزادی فوری مدافعین حقوق بشر و همه کسانی که به خاطر ترویج مسالمت آمیز نظارت بر حقوق بشر در ایران بازداشت و محکوم شده اند، می باشند.

صفحه حقوق بشر ایران:

www.ohchr.org

برای اطلاعات بیشتر به صفحات زیر مراجعه کنید:

گزارشگر ویژه ایران:

www.ohchr.org

مدافعان حقوق بشر:

www.ohchr.org

www.ohchr.org

برای اطلاعات بیشتر و درخواست های رسانه ای با نوید احمد تماس بگیرید (+41 22

)nahmed@ohchr.org928 94 77 /

استقلال قضات و وکلا: در شبکه های اجتماعی حقوق بشر سازمان ملل را از این طریق دنبال کنید:

www.facebook.com

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0