صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > درخواست از نهادهای بين‌المللی برای آزادی اسانلو

درخواست از نهادهای بين‌المللی برای آزادی اسانلو

شنبه 21 اوت 2010

پروانه اسانلو، همسر منصور اسانلو، فعال کارگری که هم‌اکنون در زندان رجايی‌شهر کرج دوران محکوميت خود را طی می‌کند؛ از بابت افزايش يک سال زندان به دوران محکوميت همسرش ابراز شگفتی کرد.

بنا به گزارش تارنمای کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، خانم اسانلو گفته است که بر اساس قولی که مسئولان کشور، از جمله وزير کار و رييس قوه قضائيه به نهادهای بين‌المللی مبنی بر آزادی منصور اسانلو داده بودند او و اعضای خانواده منتظر آزادی وی بوده‌اند؛ اما حکم جديد آن‌ها را متعجب کرده‌است.

سازمان بين‌المللی کار دو ماه پيش در گزارش سالانه خود نوشت دولت ايران در روز ۲۲ ماه مه سال جاری به صورت رسمی اعلام کرده که رييس قوه قضاييه با درخواست وزير کار و امور اجتماعی ايران برای انجام اقدامات لازم جهت عفو آقای اسانلو موافقت کرده است.

طبق قوانين جمهوری اسلامی، هر زندانی می‌تواند پس از گذراندن نيمی از دوره محکوميت خود، مورد عفو قرار گيرد. منصور اسانلو، رئيس هيات مديره سنديکای شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه دو هفته پيش با اتهام تازه همکاری با ضد انقلاب در دادگاه انقلاب کرج محاکمه شد و مجددا به يک سال حبس محکوم گرديد که اجرای آن از پايان محکوميت فعلی‌اش آغاز می شود.

پروانه اسانلو در باره حکم جديد صادرشده برای آقای اسانلو افزود وی هم اکنون دوران حبسی را می گذراند که به همين اتهام تبليغ عليه نظام محکوم شده است. مگر می شود چنين چيزی؟ اسانلو به هنگام محاکمه در دادگاه انقلاب کرج، از داشتن وکيل محروم بود و وکلای او از انتقال موکل‌شان به دادگاه انقلاب بی‌اطلاع بودند.

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر، پروانه اسانلو روز پنجشنبه گذشته به ملاقات همسرش رفت. به گفته وی، منصور اسانلو در اين ملاقات گفته است که نسبت به رای صادره اعتراض خواهد کرد.

آقای اسانلو اعلام کرده که يوسف مولايی و پرويز خورشيدی، وکلای وی به شعبه يک دادگاه انقلاب اسلامی رفتند اما رييس دادگاه به آن‌ها اجازه مطالعه پرونده را نداد.

اسانلو گفت قرار است آن‌ها اين هفته مجددا به اين شعبه مراجعه کنند، پرونده را بخوانند و لايحه اعتراضی را برای دادگاه تجديد نظر روی پرونده قرار دهند. پروانه اسانلو ادامه داد: ما واقعا از اين وضعيت ناراحتيم و خواهان تجديد نظر در رای صادره هستيم.

وی خواستار پی‌گيری نهادهای بين‌المللی برای آزادی همسرش شد. منصور اسانلو در تيرماه سال ۸۶ در خيابان و در نزديکی منزل خود بدون حکم دادگاه و توسط ماموران امنيتی دستگير شد.

وی پس از محاکمه به اتهام اقدام عليه امنيت ملی و تبليغ عليه نظام، حکم ۵ سال زندان قطعی را دريافت کرد.

رئيس سنديکای اتوبوسرانی تهران و حومه، در زندان دچار ناراحتی‌های حاد مختلفی مانند ناراحتی قلبی، کمر درد و ناراحتی چشم شده است و تا به حال سه بار پزشک قانونی رای به عدم تحمل حبس او را داد‌ه است.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0