صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > گشایش دفتر نمایندگی طالبان در زاهدان

گشایش دفتر نمایندگی طالبان در زاهدان

جمعه 3 اوت 2012

ادعای رسانه های غربی!

جـــرس: روزنامه‌های انگلیسی‌زبان تلگراف و وال استریت ژورنال گزارش دادند که ایران به طالبان اجازه داده در این کشور دفتر باز کنند. همچنان اعضای سپاه پاسداران ایران در مورد فرستادن راکت‌های زمین به هوا برای طالبان گفتگو کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال و روزنامه بریتانیایی تلگراف به نقل از مقام های غربی و افغان بدون ذکر نام آنها گزارشی را منتشر کرده و گفته اند که تلاش های ایران بعد از امضای موافقنامه استراتژیک میان افغانستان و ایالات متحده امریکا صورت گرفته است.

همچنینن به گزارش وال استریت ژورنال، ایران می‌خواهد در صورتی که هدف حمله اسراییل قرار گیرد، گزینه‌های بیشتری برای تلافی این حمله داشته باشد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های افغان و منابع غربی گزارش داده است که «یک عضو رهبری طالبان، شورای کویته، در اواخر ماه مه دفتری را در شهر زاهدان ایجاد کرده است».

شهر زاهدان در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان قرار دارد و دارای مسیر ترانزیتی با شهر کویته نیز هست. گفته می‌شود شورای رهبری طالبان در شهر کویته مستقر است.

دوستی و دشمنی ایران و طالبان

ایران و طالبان در سال‌هایی که این گروه اکثر قسمت‌های افغانستان را در کنترل خود داشت، دشمن یک‌دیگر بودند، اما تحلیلگران براین نظرند که ایران و طالبان اکنون خود را با یک دشمن واحد در مواجهه می‌بینند. به‌تازگی بحث‌ها در مورد حمله احتمالی اسراییل به‌ ایران در پیوند با برنامه اتمی این کشور افزایش یافته است. ایالات متحده آمریکا نیز حمله نظامی به ایران را به عنوان یک گزینه در نظر دارد.

یک مقام غربی به وال استریت ژورنال گفته است: "از شنود مکالمه‌های تلفنی اطلاعاتی درز کرده که نشان‌ می‌دهد اوایل ماه ژوئیه اعضای سپاه قدس سپاه پاسداران در مورد طرح فرستادن راکت‌های زمین به هوا برای شورشیان در افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند".

یک مقام نیروهای ائتلاف بین‌المللی برای تامین امنیت در افغانستان (آیساف) گفته است احتمال فرستادن این گونه راکت‌ها به شورشیان از سوی ایران، باید به مثابه برنامه احتمالی ایران در صورت هدف قرار گرفتنش توسط اسراییل، در نظر گرفته شود.

ایران تنها کشوری است که به صورت آشکار مخالفت خود را با حضور نیروهای خارجی در افغانستان را ابراز داشته است. این کشور تلاش کرد که مانع امضای توافقنامه استراتژیک میان افغانستان و ایالات متحده امریکا شود. سفیر این کشور در کابل حتا به رییس مجلس سنای افغانستان هشدار داده بود در صورت تایید این موافقنامه، مهاجران افغان را از ایران اخراج خواهند کرد.

افعانستان، میدان نبرد ایران و امریکا؟

افغانستان در ده سال گذشته تلاش کرده توازن در سیاست خارجی‌اش را حفظ کند. کابل به کشورهای همسایه بارها اطمینان داده که از خاک افغانستان علیه آنها استفاده نمی‌شود، اما مقام‌های ایران از هیچ فرصتی برای محکوم کردن حضور غرب در افغانستان دریغ نکرده‌اند.

ایران هشدار داده است که اگر هدف حمله نظامی اسراییل و امریکا قرار بگیرد، در ظرف چند دقیقه می‌تواند پایگاه‌های نظامی امریکا را در منطقه تخریب کند. امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفته است: "این پایگاه‌ها در تیررس موشک‌های ما قرار دارند، و سرزمین‌های اشغال شده نیز می‌توانند هدف خوبی برای ما باشند."

حاجی‌زاده افزوده است که ۳۵ پایگاه امریکایی‌ها در منطقه در تیررس موشک‌های بالستیک ایران قرار دارند. او افزود که موشک‌های پیشرفته کشورش می‌توانند اهدافی را در ۲ هزار کیلومتری نشانه بگیرند. ایالات متحده امریکا علاوه بر کشورهای بحرین، قطر، امارات متحده عربی، کویت و ترکیه، در افغانستان نیز پایگاه‌های نظامی دارد.

وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام افغان گفته است، احمدی‌نژاد در جریان یک کنفرانس منطقه‌ای در پکن پایتخت چین به حامد کرزی هشدار داده است افغان‌هائی که در اطراف پایگاه‌های امریکا زندگی می‌کنند، به خاطر مصونیت خود باید خانه‌هاشان را ترک کنند.

"حامی فعال تروریسم"

گفتنی است، وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در گزارش سالانه خود در مورد فعالیت‌های تروریستی قید کرده است: "ایران در سال۲۰۱۱ به عنوان دولت پشتیبان تروریسم باقی مانده و فعالیت‌های مرتبط با تروریسم را افزایش بخشیده است."

این گزارش همچنان تهران را متهم کرده است که به اعضای القاعده اجازه می‌دهد از خاک ایران به عنوان گذرگاهی برای تامین مالی و فعالیت‌های خود در جنوب آسیا استفاده کنند. در گزارش افزوده شده که سپاه پاسداران به شورشیان طالبان در افغانستان نیز آموزش‌هایی عرضه کرده است.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0