صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > "نسرين ستوده تا حذف ممنوع الخروج شدن دخترش دست از اعتصاب بر نمی دارد"

"نسرين ستوده تا حذف ممنوع الخروج شدن دخترش دست از اعتصاب بر نمی دارد"

چهار شنبه 24 اكتبر 2012

کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران ـ نسرين ستوده، وکيل زندانی در پنجمين روز اعتصاب غذا (۳۰ مهرماه) در ملاقات با خانواده اش گفته است تا برداشتن حکم ممنوع الخروجی برای روی دختر ۱۲ ساله اش دست از اعتصاب بر نمی دارد. به گفته همسر نسرين ستوده در روز ملاقات او بسيار رنجور و ضعيف به نظر می رسيده و اکنون خانواده اش به شدت نگران سلامتی اوست.

نسرين ستوده، وکيل و فعال حقوق بشر در اعتراض به وضعيت خود در زندان از روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه دست به اعتصاب غذای (تر) زده است با اين حال هنوز مسولان قضايی کشور به درخواست های او واکنشی نشان نداده اند. اعتراض او به ممنوع الخروج شدن و احضار مهراوه، دختر ۱۲ ساله اش به دادگاه، نداشتن حق ديدار با مادرش طی يکسال گذشته ، نداشتن حق ملاقات حضوری با دو فرزندش طی سه ماه گذشته و نداشتن حق تماس تلفنی با بيرون از زندان است.

رضا خندان همسر خانم ستوده در پاسخ به اين سوال که آيا مسولان قضايی در اين ۵ روز با خانم ستوده ملاقاتی داشته اند و صحبتی در خصوص شرايط ايشان شده است به کمپين گفت:« چند نفر از مسولان نهادهای مختلف با او صحبت کرده اند اما هنوز اتفاقی جدی نيفتاده که منجر به شکستن اعتصاب نسرين شود. نسرين درخواست هايی دارد که از همه مهمتر برداشتن فشار از روی خانواده اش به خصوص دختر ۱۲ ساله مان است که ممنوع الخروج شده است.»

رضا خندان، همسر خانم ستوده در خصوص آخرين وضعيت اين وکيل گفت:« نسرين ديروز (يک شنبه) که به ملاقات آمد خيلی لاغر و ضعيف شده بود، آنقدر که ما جا خورده بوديم. او در اين ۵ روز نسبت به دو سال پيش که ۲۸ روز در اعتصاب غذا بود خيلی رنجورتر شده بود. دليلش هم کاملا مشخص است، در طول اين دو سال در زندان بنيه اش را از دست داده و ديگر توان اعتصاب ندارد. من از ديروز تا حالا به شدت نگران وضعيتش هستم و اگرچه خيلی سعی کردم که منصرفش کنم اما نسرين به هيچ وجه تمايلی به شکستن اعتصابش نداشت.»

رضا خندان ادامه داد:« تنها اتفاقی که افتاده تغيير روز ملاقات کابيينی است. اين هفته نسرين هم به مانند ديگر زنان زندان اوين در روز يکشنبه با خانواده اش ملاقات کرد. البته نمی دانيم که آيا اين اتفاق هميشگی خواهد بود يا فقط اين هفته اينطور بود. من ديروز صبح به زندان مراجعه کردم و گفتم که به دليل شرايط تحصيلی دخترم او نمی تواند روز چهارشنبه به ملاقات مادرش بيايد، آنها هم گفتند که شما امروز مثل بقيه ملاقات داريد. با اين حال نسرين می گفت که مشکل روز ملاقات مشکلی فرعی است و مسئله اصلی او برداشتن فشار بر روی خانواده اش است.»

نسرين ستوده، وکيل و فعال حقوق بشر ۱۳ شهريورماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و به ۱۱ حبس تعزيری، ۲۰ سال محروميت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعی الخروجی از کشور محکوم شد. او بارها در طول اين دو سال به دليل شرايط غيرقانونی اش دست به اعتصاب غذای (خشک و تر) زده است. زندان او در دادگاه تجديد نظر به ۶ سال کاهش يافت.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0