صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اعتصاب غذای ۹ زندانی سياسی زن در اوين در اعتراض به يورش گارد ويژه

اعتصاب غذای ۹ زندانی سياسی زن در اوين در اعتراض به يورش گارد ويژه

پنج شنبه 1 نوامبر 2012

تا کنون ۹ نفر از زندانيان سياسی زن از جمله بهاره هدايت، نازنين ديهيمی، ژيلا بنی يعقوب، شيوا نظرآهاری، مهسا امرآبادی، حکيمه شکری، ژيلا کرم زاده مکوندی، نسيم سلطان بيگی و راحله زکايی در اعتراض به اين اقدام ماموران حفاظت -اطلاعات زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

کلمه ـ در پی يورش روز سه شنبه ی نيروهای گارد يگان حفاظت زندان اوين به بند زندانيان زن سياسی که با هتک حرمت و آزار آنها همراه بود، تعدادی زندانيان اين بند دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده اند.

به گزارش خبرنگار کلمه، حمله کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰زن از نيروهای گارد يگان حفاظت زندان اوين بودند با ورود به حريم خصوصی و شخصی زندانيان سياسی باعث بر هم زدن نظم و سلب آسايش آنان شده و پس از يورش به بند سياسی بانوان زندانيان را به شکل توهين آميزی بازرسی بدنی کردند.

اعتراض فائزه هاشمی

اين اقدام با واکنش اعتراضی فائزه هاشمی که در حال حاضر نماينده و وکيل بند زندانيان و ساير زندانيان سياسی زن است، مواجه شد.

براساس اين گزارش، ماموران حفاظت سپس زندانيان سياسی را به حياط کوچک بند هدايت کرده و برای ساعتی همه زندانيان سياسی را در فضای کوچک و نامناسب محبوس کرده و شروع به تفتيش وسايل شخصی آنان کردند که اين حرکت با واکنش زندانيان زن روبرو شد.

شعار يا حسين ميرحسين زندانيان

برای نشان دادن اعتراض خود به ماموران امنيتی و حفاظتی زندان اقدام به سر دادن شعار “يا حسين مير حسين”، “مرگ بر ديکتاتور”، “موسوی زنده باد کروبی پاينده باد” و سرودهای “ای ايران”، “يار دبستانی” و “نه خارم نه خاشاک” کردند.

اين يورش هم چنين با واکنش اعتراضی زندانيان از جمله اعتصاب غذای جمعی از اين زنان سياسی همراه شده است.

اعتصاب غذای ۹ زندانی سياسی

تا کنون ۹ نفر از زندانيان سياسی زن از جمله بهاره هدايت، نازنين ديهيمی، ژيلا بنی يعقوب، شيوا نظرآهاری، مهسا امرآبادی، حکيمه شکری، ژيلا کرم زاده مکوندی، نسيم سلطان بيگی و راحله زکايی در اعتراض به اين اقدام ماموران حفاظت -اطلاعات زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

زندانيان سياسی زن خواستار عذرخواهی رسمی رييس زندان اوين و مسوولان اداره حفاظت اين زندان و همچنين ارايه ضمانت هايی از سوی آنان مبنی بر عدم تکرار چنين رفتارهای شده اند.

نام مامورانی که هتک حرمت کردند چيست؟

به گفته تعدادی از زندانيان دردی زاده و سلامی از جمله مامورانی هستند که با شيوه های غيراخلاقی و توهين آميز در هنگام تفتيش بدنی، اقدام به آزار بدنی زندانيان کرده اند.

بند بانوان زندان اوين تنها بندی است که زندانيان زن در آن نگهداری می شوند و اتهام اين زندانيان، سياسی است.

گفته می شود پس از شروع به کار علی اشرف رشيدی به عنوان رييس زندان اوين فشارها به زندانيان سياسی افزايش يافته است. اين فشارها طی هفته های گذشته با سخت گيری برای اعزام و درمان زندانيان سياسی، بازرسی های بدنی در هنگام خروج و ورود و اجازه دخالت ماموران امنيتی در امور زندان تشديد و اين امر سبب نارضايتی و نگرانی زندانيان سياسی شده است.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0