صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تقاضای آزادی نسرین ستوده در سازمان ملل

تقاضای آزادی نسرین ستوده در سازمان ملل

پنج شنبه 1 نوامبر 2012


• احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل و دو تن دیگر از گزارشگران این سازمان، خواستار آزادی نسرین ستوده و رفع حکم جعفر پناهی شدند ...

صدای آمریکا: احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران، روز پنجشنبه، خواستار آزادی نسرین ستوده و رفع حکم جعفر پناهی شد.

خانم ستوده و آقای پناهی به صورت مشترک، هفته گذشته به عنوان برندگان سال ۲۰۱۲ جایزه آزادی بیان اتحادیه اروپا، ساخاروف، اعلام شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه همچنین روز پنجشنبه، مارگارت سکاگیا گزارشگر سازمان ملل در امور مدافعان حقوق بشر، خواستار آزادی این برندگان جایزه ساخاروف شد.

در همین زمینه، ‌ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور استقلال وکلا نیز خواستار آزادی نسرین ستوده شد.
نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر است که با حکم ۶ سال زندان و ده سال محرومیت از وکالت، از بیش از دو سال پیش، در زندان اوین به سر می‌برد.

جعفر پناهی فیلمساز ایرانی نیز، به تحمل شش سال زندان و بیست سال محرومیت از فیلمسازی محکوم شده است. او به قید وثیقه بیرون از زندان به سر می‌برد.

در دومين هفته اعتصاب غذا؛ نسرين ستوده برای سه هفته ممنوع الملاقات شد

کلمه ـ نسرين ستوده وکيل زندانی از سوی شورای انظباطی زندان اوين به مدت سه هفته ممنوع الملاقات شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، نسرين ستوده وکيل زندانی محبوس در بند زنان زندان اوين که اين روزها در اعتصاب غذا به سر می برد، در جديدترين برخورد غيرقانونی از سوی شورای انضباطی زندان اوين به مدت سه هفته ممنوع الملاقات شده است.

هفته ی پيش نيز کلمه گزارش داده بود که اين فعال حقوق بشر در بند که از دو هفته ی پيش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است، در پی وخامت حالش به بهداری اين زندان منتقل شده است. تشديد برخوردها با اين وکيل در بند در حالی است که از جمله دلايل اعتصاب غذای او ناشی از تبعيض های غيرقانونی با وی در ملاقات با فرزندانش است.

نسرين ستوده از ۱۳ شهريور ۱۳۸۹ در بازداشت است و در دادگاه به جرم “اقدام عليه امنيت ملی، تبانی و تبليغ عليه نظام و عضويت در کانون مدافعان حقوق بشر” به تحمل ۶ سال حبس تعزيری، ۲۰ سال محروميت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعيت خروج از کشور و به جرم تظاهر به بی حجابی به ۵۰ هزار تومان جريمه نقدی محکوم شده است.

رضا خندان، همسر نسرين ستوده، در گفتگو با کلمه با اعلام خبر اعتصاب غذای وی در زندان گفته بود: من خيلی اصرار کردم که از اعتصاب غذا صرف نظر کند اما می گفت من هيچ کاری اينجا از دستم بر نمی آيد و آخرين راه اعتراض برای من همين اعتصاب غذا است. شما تصور کنيد يک وکيل لايحه ی دفاعيه ی خودش را که دادسرا خواسته محاکمه کند، ناچار شده روی يک دستمال کاغذی بنويسد و آن را هم ازش گرفته اند به عنوان يک کار غيرقانونی و از آن تاريخ ملاقات حضوری بچه ها را قطع کردند. من نگران همسرم هستم، او در حال حاضر هم از شدت ضعف و لاغری قيافه اش درست قابل شناسايی نيست برای کسانی که در اين مدت او را نديده اند چه برسد از اين به بعد.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0