صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > عباس اميرانتظام برنده جايزه سالانه مرکز بين‌المللی حقوق بشر در کانادا

عباس اميرانتظام برنده جايزه سالانه مرکز بين‌المللی حقوق بشر در کانادا

سه شنبه 6 نوامبر 2012

مرکز بين‌المللی حقوق بشر در کانادا اعلام کرد که عباس اميرانتظام به دليل مقاومت در برابر ناقضان حقوق بشر و تلاش برای احقاق حقوق مردم برنده جايزه حقوق بشر سال ۲۰۱۲ اين سازمان شد.

سه شنبه شش نوامبر – تورنتو: مرکز بين المللی حقوق بشر در کانادا (ICHR) امسال جايزه حقوق بشر خود را به عباس امير انتظام قديمی ترين زندانی سياسی ايرانی به دليل تلاش های او در حمايت از حقوق بشر اعطا کرد.

مرکز بين المللی حقوق بشر در کانادا امروز در خبری اعلام کرد که مهندس عباس اميرانتظام به دليل مقاومت در برابر ناقضان حقوق بشر و تلاش برای احقاق حقوق مردم برنده جايزه حقوق بشر سال ۲۰۱۲ اين سازمان شد. اين جايزه را نيک آهنگ کوثر به نمايندگی از آقای اميرانتظام در روز يکشنبه چهارم نوامبر در جريان گردهمايی سالانه مرکز از خانم نازنين افشين جم دريافت و پيام آقای اميرانتظام به نشست را قرائت کرد.

در جريان مراسم اعطای جايزه و گردهمايی سالانه مرکز بين المللی حقوق بشر در کانادا خانم نازنين افشين جم، آروين کاتلر وزير سابق دادگستری کانادا، مارک آرنولد وکيل بين المللی حقوق بشر و اردشير زارع زاده و تعدادی ديگر از فعالان حقوق بشر سخنرانی کردند. همچنين در ابتدای مراسم از نسرين ستوده قدردانی بعمل آمد.

مهندس عباس امير انتظام معاون نخست‌وزير در دولت موقت مهدی بازرگان و نخستين و قديمی‌ترين زندانی سياسی پس از انقلاب ايران به‌شمار می‌رود که از تاريخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۵۸ به حبس کشيده شد. او تا قبل از محکوميتش به زندان سفير ايران در اسکانديناوی و سخنگوی دولت موقت مهدی بازرگان و نماينده ويژه رئيس دولت در مذاکره با کشورهای اتحاد جماهير شوروی و امريکا بوده ‌است.

اردشير زارع زاده مدير اجرائی مرکز بين المللی حقوق بشر اين جايزه را تقدير از آقای اميرانتظام عنوان می کند و می گويد مهندس اميرانتظام سمبل مقاومت در برابر ديکتاتوری است چراکه در برابر درخواست آنها برای نوشتن عفونامه فرياد زد که بايد در دادگاهی علنی محاکمه شود تا بی گناهی او به اثبات برسد. اميرانتظام نه تنها با اين اقدام درس شجاعت به مدافعان حقوق بشر داد بلکه گفتمان حقوق بشر را وارد عرصه فعاليت های مدنی کرد.

مهندس اميرانتظام در پيامی به مراسم اعطای جايزه نوشته است "همواره در تلاش بوده ام که بتوانم برای هم ميهنانم و جامعه بشری مفيد باشم و با وجود سخت‌ترين فشارها که در طول اين ۳ دهه گذشته متحمل شده‌ام لحظه‌ای از اين تفکر فاصله نگرفتم و در هر زمان و امکان مناسب سعی‌ کرده‌ام مشکلات و مخاطرتی که کشور عزيزمان ايران را تهديد می‌کند با هم ميهنانم در ميان بگذارم و راه حل‌های مناسب را به آنها پيشنهاد دهم. در اين راستا طرح‌ها و مقالات : رفراندوم چرا و چگونه ؟، پيش به سوی آزادی، اصل ميثاق ملی‌ ايرانيان برای شکل دهی‌ حکومت دمکراتيک، گام به گام به سوی اجرای ميثاق ملی‌ و گام به گام به سوی کنگره ملی‌ ايرانيان را برای خروج از بحران به هم ميهنانم پيشنهاد داده ام."

اين جايزه سال گذشته به مهندس حشمت الله طبرزدی که در حال حاضر در زندان رجائی شهر به سر می برد اعطا شده بود.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0