صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > سلامت مردم را شوخی گرفته اند

سلامت مردم را شوخی گرفته اند

دو شنبه 12 نوامبر 2012

• نماینده مجلس: در این وضعیت بیماری وبا در کشور پیدا شده است، حتی بیماری سرخک که ‏سال‌ها ریشه‌کن شده بود پیدا شده است و مشکلات سلامت مردم هر روز بیشتر می‌شود ...

اعتماد: حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس با حضور در برنامه «نبض» شبکه خبر از وضعیت حاکم بر نظام ‏سلامت انتقاد کرد و دولت را در ایجاد این وضعیت مورد خطاب قرار داد.
شهریاری گفت: از نظر شاخص پرداخت هزینه‌های ‏سلامت توسط مردم که طبق برنامه باید به زیر ٣۰ درصد کاهش می‌یافت، رو به عقب حرکت کرده‌ایم و طی ٣ سال گذشته سهم ‏مردم از هزینه‌های سلامت از ۵۴ درصد به بالای ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

‏شهریاری افزود: با سوء‌مدیریت دولت برخی واکسن‌های مورد نیاز مردم پیدا نمی‌شود و وجود ندارد. دولت الان فقط به اندازه حقوق ‏پرسنل وزارت بهداشت برای بخش سلامت بودجه اختصاص می‌دهد و بسیاری از امکانات و برنامه‌های سلامت اجرا نمی‌شوند، حتی ‏کارهای اولیه و پیش پا افتاده بهداشتی هم با مشکل مواجه شده است. ‏رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در این وضعیت بیماری وبا در کشور پیدا شده است، حتی بیماری سرخک که ‏سال‌ها ریشه‌کن شده بود الان در زیر سن واکسیناسیون پیدا شده است و به خاطر همجواری با کشورهای شرقی و به خاطر اینکه ‏دولت اعتبارات لازم را اختصاص نمی‌دهد، مشکلات سلامت مردم هر روز بیشتر می‌شود.

وی گفت: مجلس در قانون بودجه تمام اعتبارات لازم را برای سلامت مردم پیش‌بینی کرده است، ۱۰ درصد از درآمد هدفمندی ‏یارانه باید به بخش بهداشت اختصاص پیدا می‌کرد، ارز مرجع کافی باید برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می‌دادند ‏اما هیچ کدام از این کارها را دولت انجام نداد و به جای آن برای واردات لوازم آرایشی و چوب بستی ارز مرجع اختصاص دادند. ‏وی افزود: بیماران سرطانی مشکلات جدی دارند، به خدا قسم با ما تماس می‌گیرند و نفرین می‌کنند، می‌گویند شما مگر نمایندگان ما ‏نیستید، چرا به مشکلات ما رسیدگی نمی‌کنید، چرا داروهای مورد نیاز ما را فراهم نمی‌کنید، ما بارها این مسائل را به دولتمردان ‏گفته‌ایم. ‏شهریاری ادامه داد:

رییس‌جمهوری در مراسم ارائه لایحه بودجه شعار داد که می‌خواهد برنامه پزشک خانواده را دوساله اجرا کند ‏بعد که به سراغ معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی می‌رویم می‌گوید برای اجرای این برنامه پول نداریم؛ به همین سادگی. این ‏طوری سلامت مردم را به شوخی و بازی گرفته‌اند اما مسوولان دولت بدانند که شوخی با سلامت مردم کار خطرناکی است و من ‏تصور نمی‌کنم. جاهایی مثل بانک مرکزی و برخی مراکز تصمیم‌گیری در دولت ناآگاهانه این کارها را انجام می‌دهند. ‏وی گفت: هزینه یک دوره درمان بیماران سرطانی با هرسپتین با قیمت دلار پارسال ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان بود اما حالا همین دوره ‏درمان ۲۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود.

چند درصد مردم توان پرداخت چنین هزینه‌یی را دارند، اصلا چند درصد مردم توان پرداخت ‏‏۵۰ میلیون تومان یا حتی ۲۰ میلیون تومان را برای دارو دارند. ‏رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: یک بیمار برای درمان دریچه میترال قلب باید ٣۷ هزار دلار پرداخت کند که با قیمت ‏دلار پارسال ۶۰ میلیون تومان تمام می‌شد و حالا باید ۱۲۰ میلیون تومان بابت آن پرداخت کند یعنی عملا به بخش عمده این بیماران ‏باید بگوییم برو بمیر. ‏وی گفت: یک زمان است که مسوولان دولت می‌گویند نداریم اما این چه نداری است که ۶۰۰ میلیون دلار ارز مرجع برای واردات ‏خودروهای لوکس اختصاص می‌دهند. آن وقت برای واردات دارو حتی با دلار ٣ هزار تومانی و ۴ هزار تومانی هم در بانک‌ها و ‏گمرگ کارشکنی می‌کنند. ‏نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: شک نکنید در چنین شرایطی کیفیت خدمات این مراکز افت جدی پیدا می‌کند.

‏این در زمانی است که دولت برخلاف قانون، سهم حوزه سلامت از هدفمندی یارانه‌ها را پرداخت نکرده است. قانون هدفمندی ‏یارانه‌ها را سلیقه‌یی و هر طور که دل‌شان خواست اجرا کردند و سهم بخش سلامت و تولید، صنعت و کشاورزی را ندادند. همین است که این ‏قدر بیکاری در کشور افزایش پیدا کرده است. ‏وی گفت: حتی اعتبار اجرای هدفمندی یارانه‌ها را نیز نتوانستند، تامین کنند و مجبور شدند از بانک مرکزی استقراض کنند و این در ‏حالی است که هزینه گازوئیل برای بخش سلامت ۱۶برابر، هزینه گاز ۱۱ برابر، ‌هزینه آب ۵/۶ برابر و هزینه برق ۲/۷برابر شده ‏است در حالی که هیچ منبعی برای جبران آن‌که سالانه حدود ٨۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان می‌شود دیده نشده است.

شهریاری افزود: در چنین اوضاعی با افزایش نرخ ارز هزینه لوازم مصرفی پزشکی ۲۴۵ درصد افزایش پیدا کرده است، فیلم ‏رادیولوژی ۲۴۰ درصد گرانتر شده، اکسیژناتور ۲۴۷ درصد، ونتیلاتور ٣۰۰ درصد، گاز هلیوم برای ام ‌آر آی ۶۶۷ درصد، صافی ‏و دستگاه دیالیز ٣۲۵ درصد و کیسه خون ٣۵۰ درصد گرانتر شده است. ‏رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: کل ارز مورد نیاز برای داروی کشور ۵/۱ میلیارد دلار است و برای تجهیزات ‏پزشکی هم به یک میلیارد دلار ارز مرجع نیاز است در حالی که بعد از گذشت ٨ ماه تازه ۵۰۰ میلیون یورو اختصاص داده‌اند که ‏همین هم تا از مسیر بانک‌های عامل بگذرد و به دست افراد برسد بیش از دو ماه طول می‌کشد در حالی که مسوولان باید هر چه ‏سریع‌تر با تخصیص ۵/۲ میلیارد دلار جلوی کمبودهای دارو و تجهیزات پزشکی را نیمه اول سال ۹۲ را هم بگیرند.

‏وی گفت: البته حتی اگر ارز مرجع را هم به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص دهند با توجه به اینکه ارز مرجع پارسال هزار و ‏‏۵۰ تومان بود و امسال ۱۲۲۶ تومان است همین تفاوت قیمت، حداقل ۱۷ درصد افزایش قیمت را برای دارو و تجهیزات پزشکی به ‏همراه دارد و در زمانی که بیماران و بیمارستان‌ها مجبورند دارو و تجهیزات مورد نیاز خود را با ارز ٣ هزار تومانی و ۴ هزار ‏تومانی بخرند معلوم است که ورشکسته می‌شوند و توان ادامه کار را ندارند و شاهدیم که حتی نخ جراحی هم در بیمارستان‌ها به سختی ‏پیدا می‌شود.

‏شهریاری ادامه داد: درباره پزشک خانواده هم که آقای احمدی‌نژاد با وعده اجرای دو ساله آن، می‌خواهد این موفقیت را در ‏کارنامه‌اش ثبت کند، هم باید گفت که اجرای این برنامه برای یک‌سال حدود ۵ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد و فقط برای سطح ‏اول آن باید ٨۰۰میلیارد تومان کنار بگذارند اما دولت بودجه لازم را اختصاص نداده است. ‏وی گفت: وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی حداکثر می‌توانند با کم کردن از اعتبارات درآمد اختصاصی بیمارستان در ٣ ‏یا ۴ استان کجدار و مریز و دست و پا شکسته به اسم این برنامه کارهایی را بکنند اما معلوم نیست چقدر بتوانند دوام بیاورند و بعد ‏از چند ماه امکان ادامه این مسیر با این بودجه‌ها وجود ندارد و در نهایت اینکه، برنامه پزشک خانواده را کجا اجرا کرده‌اند، چقدر ‏اجرا کرده‌اند و چطور اجرا کرده‌اند، ‌الله اعلم.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

يکشنبه ۲۱ آبان ۱٣۹۱ - ۱۱ نوامبر ۲۰۱۲

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0