صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مقام ارشد اقتصادی مجلس: ۶۰ تا ۷۰ درصد کارخانه‌های کشور تعطیل شده‌اند

مقام ارشد اقتصادی مجلس: ۶۰ تا ۷۰ درصد کارخانه‌های کشور تعطیل شده‌اند

دو شنبه 19 نوامبر 2012

جـــرس: نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تعطیلی ۶۰ تا ۷۰ درصد کارخانه‌های کشور خبر داد و گفت مابقی کارخانه‌های در حال فعالیت نیز در حالت «رکود» به سر می‌برند. همزمان یک فعال کارگری نسبت به تغییرات یكسویه در قوانینی كه با زندگی كارگران ارتباط مستقیم دارد، "در این برهه زمانی که بسیاری از کارگران و واحد‌های تولیدی بدلیل سیاست‌های غلط دولت دچار مشکل شده‌اند"، هشدار داد.

به گزارش «زندگی نیوز»، روح‌الله بیگی٬ نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تعطیلی ۶۰ تا ۷۰ درصد کارخانه‌ها در کشور خبر داد و گفت مابقی کارخانه‌های در حال فعالیت نیز در حالت «رکود» به سر می‌برند و بنده اخبار موثقی از کارخانجات بسیاری از استان‌ها از جمله آذربایجان شرقی، غربی، فارس، اردبیل و تهران دارم که به حالت تعطیلی درآمده‌اند.

به گزارش دیگربان، این نماینده مجلس «سیاست‌های اقتصادی دولت» را عامل اصلی این شرایط عنوان کرده و افزوده این سیاست‌ها باعث «هدر» رفتن میلیارد‌ها تومان و بدبخت شدن ده‌ها خانواده شده است.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس هشدار داده است: «در صورت عدم رسیدگی به‌هنگام مسئولان مربوطه، شهرک‌های صنعتی کشور به‌ زودی تعطیل می‌شوند و این به معنای یک فاجعه اساسی خواهد بود.»

بیگی افزوده است: «کارخانه‌های بزرگ تولیدی در آستانه نابودی هستند و بر این اساس هر روز شاهد افزایش تعداد بیکاران جامعه هستیم.»

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از تعطیلی ده‌ها کارخانه و کارگاه و بیکاری هزاران نفر در ایران منتشر شده و دامنه این تعطیلی‌ها به مرز بحران رسیده است.

هشدار

همزمان یک فعال کارگری در اهواز نسبت به تغییرات یكسویه در قوانینی كه با زندگی كارگران ارتباط مستقیم دارد، در این برهه زمانی که بسیاری از کارگران و واحد‌های تولیدی بدلیل سیاست‌های غلط دولت دچار مشکل شده‌اند، هشدار داد.

به گزارش ایلنا، آقایار حسینی، دبیر خانه كارگر اهواز با انتقاد از مفاد پیش‌نویس لوایح اصلاحی قوانین کار و تامین اجتماعی به ایلنا گفت: طی ساهای اخیر سیاست‌ها و تصمیمات غیر کار‌شناسانه در حوزه کار و تامین اجتماعی باعث وارد آمدن بیشترین صدمات به كارگران شده است.

این فعال كارگری با اشاره به برخی اقدامات بی‌منطق دولت که در سال‌های گذشته باعث افزایش مشکلات کارگری شده است، افزود: طرح وام‌های اشتغال‌زایی بنگاه‌های زود بازده، خروج کارگاه‌های زیر ده، پنج و سه نفر از قانون کار و همچنین عدم افزایش دستمزد به تناسب نرخ تورم تبعاتی بجز کاهش میزان خرید و بروز مشکلات حقوقی و ناامنی شغلی كارگران به همراه نداشته است.

حسینی اضافه کرد: رواج قرار دادهای موقت و سفید امضاء کار که امنیت شغلی کارگران را سلب كرده است نمونهٔ بارز دیگری از ضرباتی است که بر پیکره جامعه کارگری وارد آمده است.

دبیر خانه كارگر اهواز نظارت نا‌صحیح متولیان حوزه کار و تامین اجتماعی را یکی از مهم‌ترین عومل بروز مشکلات اقتصادی و امنیت شغلی کارگران دانست و اظهار داشت: دولت در بخش اقتصادی با واردات بی‌رویه محصولاتی که در داخل نیز تولید می‌شوند و همچنین با اجرای طرح حذف یارانه‌های واحد‌های تولیدی باعث رکود بازار داخلی و افزایش مشکلات بخش تولید شد كه این روند اكنون منجر به تعطیلی بسیاری از واحد‌های تولیدی و بیكاری كارگران شده است.

به گفته این فعال کارگری در چنین شرایط حساسی که نرخ بیکاری و تورم در حال افزایش است، با وجود تحریمهایی که غرب بر کشور ما تحمیل کرده‌ است، تهیه لایحه‌ تغییر قوانین به زیان كارگران باعث خشنودی دشمنان كشور می‌شود.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0