صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اتحادیه اروپا ائتلاف ملی سوریه را به رسمیت شناخت

اتحادیه اروپا ائتلاف ملی سوریه را به رسمیت شناخت

سه شنبه 20 نوامبر 2012

• وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه، «ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون و انقلاب سوریه» را به عنوان «نماینده قانونی و مشروع خواسته‌های مردم» این کشور به رسمیت شناختند ...

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۹ آبان‌ماه، «ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون و انقلاب سوریه» را به عنوان «نماینده قانونی و مشروع خواسته‌های مردم» این کشور به رسمیت شناختند.
در همین حال ایالات متحده با اعلام این که پیشرفت این گروه جدید را به‌دقت زیر نظر دارد هنوز در این باره اعلام موضع نکرده است.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بیانیه پایانی نشست خود در بروکسل، پایتخت بلژیک، که روز دوشنبه منتشر شد اعلام کردند: «اتحادیه اروپا ائتلاف اپوزیسیون سوریه را نماینده مشروع خواسته‌های مردم سوریه به شمار می‌آورد.»

با این حال اتحادیه اروپا گرچه تشکیل این ائتلاف را «گامی مهم در مسیر وحدت ضروری اپوزیسیون سوریه» بر شمرده، هنوز مانندفرانسه این گروه را به عنوان «تنها نماینده» مردم سوریه به رسمیت نشناخته است.

دولت فرانسوا اولاند در پاریس هفته گذشته اعلام کرد که این ائتلاف تازه از نیروهای اپوزیسیون سوریه را «تنها» نماینده مردم سوریه از این کشور می‌داند و مشغول بررسی پذیرفتن سفیر از این گروه است. ایتالیا این هفته به فرانسه پیوست.

در بیانیه روز دوشنبه اتحادیه اروپا ابراز امیدواری شده است که ائتلاف جدید تلاش کند همه نیروهای اپوزیسیون و تمام بخش‌های جامعه مدنی سوریه را تحت پوشش خود بگیرد و همچنین پای‌بندی به ارزش‌های حقوق بشر و دموکراسی را تضمین کند.

بیانیه اتحادیه اروپا در همان روزی منتشر شد که رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه‌ترین واکنش خود به بحران سوریه از مخالفان بشار اسد خواست که سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند.
به گفته آیت‌الله خامنه‌ای در روز دوشنبه، در صورتی که مخالفان در هر کشوری «از خارج آن کشور به سلاح مجهز شوند، به طور طبیعی نظام حاکم با آنها برخورد خواهد کرد».

اتحادیه اروپا روز دوشنبه همچنین بر پشتیبانی از ائتلاف جدید در تلاش‌هایش و رابطه‌اش با جامعه جهانی تاکید کرد و از این ائتلاف خواست با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه، به منظور اجرا شدن برنامه‌ او برای انتقال سیاسی در سوریه همکاری کند.

«ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون و انقلاب سوریه» هفته گذشته با حضور نمایندگان طیف‌ها و گروه‌های وسیعی از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، در دوحه پایتخت قطر اعلام موجودیت کرد.

فرانسه، ایتالیا، ترکیه و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس این ائتلاف را به عنوان «تنها نماینده مردم سوریه» به رسمیت شناخته‌اند. اتحادیه عرب این ائتلاف را به عنوان «نماینده مشروع مخالفان سوریه و طرف مذاکره اصلی اتحادیه» به رسمیت شناخته است.
از سویی معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه، اعلان کرد که این ائتلاف مصر را به عنوان پایگاه اصلی خود برگزیده است.

این سخنان آقای الخطیب پس از دیدار روز دوشنبه‌اش با محمد عمرو، وزیر امور خارجه مصر، در قاهره ایراد شد.
به گزارش خبرگزاری الشرق‌الاوسط مصر، الخطیب در کنفرانسی خبری اظهار داشت: «۱۴ گروه انقلابی و مخالف نظام اسد در ائتلاف حضور دارند. به سخنان برادران‌مان که به ائتلاف نپیوسته‌اند نیز گوش فرا خواهیم داد.»

جنگجویان اسلام‌گرا در حلب ائتلاف مخالفان سوریه را قبول ندارند

در همین حال بی بی سی گزارش داده است گروه های جنگجوی اسلام‌گرا در شهر حلب، می گویند که ائتلاف مخالفان سوریه که از جانب دولت های غربی حمایت می شوند را قبول ندارند.

در یک پیام ویدیویی، اعضای این گروه ها ائتلاف موجود را "پروژه‌ای توطئه‌آمیز" خوانده اند و گفته اند که خواهان تاسیس حکومت اسلامی در سوریه هستند.

پیام این گروه های اسلام گرا را فردی که بالای یک میز نشسته می خواند. بیست نفری هم در اطراف این میز نشسته اند.
سخنگوی این گروه ها از سیزده گروه اسلام گرا نام می برد که با این ائتلاف مخالف هستند.
او افراد حاضر در ویدیو را نمایندگان جنگجویان حلب می خواند و می گوید: "ما متفق القول خواهان برقراری حکومت اسلامی هستیم."

در واکنش به این ویدیو، معاذ خطیب رهبر ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلابی، گفت که برای خاطر "مردم سوریه" اعضای ائتلاف با این گروه های اسلام گرا تماس می گیرند تا از آنها برای همکاری دعوت کنند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0