صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اشغال یک ساعته ی سفارت ایران در برلین و ابراز تاسف آلمان از حمله به سفارت

اشغال یک ساعته ی سفارت ایران در برلین و ابراز تاسف آلمان از حمله به سفارت

پنج شنبه 29 نوامبر 2012

سفارت ایران در برلین هدف معترضان قرار گزفته و وزیر امور خارجه آلمان از این حادثه ابراز تاسف کرده است .

تظاهرکنندگان به سوی ساختمان سفارت سنگ و رنگ پرتاب کردند و پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیدند

روز پنجشنبه، ۹ آذر (۲۹ نوامبر)، منابع خبری ایران گزارش کردند که گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، شامگاه گذشته با علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران تماس تلفنی گرفته و طی آن، حادثه حمله گروهی از معترضان به سفارت جمهوری اسلامی در برلین را محکوم دانسته است.

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=49403

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای وستروله ضمن عذرخواهی رسمی از این حادثه، گفته است که دولت آلمان حفاظت از سفارت و سرکنسولگری ایران در آلمان را وظیفه خود می داند و اجازه نمی دهد این حادثه تکرار شود.

براساس این گزارش، علی اکبر صالحی نیز با تاسف بار خواندن تعرض به سفارت جمهوری اسلامی، گفته است: "انتظار ما از دولت و پلیس آلمان این بود که با توجه به هشدارهای قبلی سفارت، از وقوع چنین حادثه ای جلوگیری نموده و وظیفه خود را به خوبی انجام می داد."

آقای صالحی حمله به سفارت ایران را "اقدامی زشت" خوانده و خواستار "رسیدگی جدی به ا ین مساله و محاکمه عوامل دخیل" در آن شده است.

این نخستین مورد از گفتگوی وزیران خارجه ایران و آلمان در مورد نقض حریم دیپلماتیک نیست. پس از حمله به مراکز دیپلماتیک بریتانیا در تهران در سال گذشته، آقای وستروله در گفتگویی با آقای صالحی، مسئولیت دولت ها در حفاظت ار مراکز دیپلماتیک را به او یادآور شده و وزیر خارجه ایران نیز از آن حمله ابراز تاسف کرده بود.

شب گذشته، وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای، ضمن تایید تماس تلفنی وزیر خارجه آن کشور با علی اکبر صالحی، گفت که آقای وستروله تاکید کرده است که از سفارت جمهوری اسلامی حفاظت به عمل خواهد آمد.

تماس تلفنی وزیر خارجه آلمان با مقام ایرانی به حادثه حمله گروهی از تظاهرکنندگان به سفارت ایران در برلین، پایتخت آلمان، ارتباط دارد که روز گذشته حدود ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محلی روی داد.
سفارت ایران

تظاهرکنندگان به سوی ساختمان سفارت سنگ و رنگ پرتاب کردند و پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیدند

به گفته پلیس برلین، در این حادثه، حدود سی نفر تظاهرکننده به سوی ساختمان سفارت سنگ و رنگ پرتاب کردند و سپس پرچم جمهوری اسلامی را پائین کشیدند و پاره کردند.

ظاهرا تظاهرکنندگان به محوطه بیرونی سفارت راه یافته بودند و پلیس آلمان گفته است که آنان نتوانستند وارد ساختمان سفارت شوند و ماموران ده نفر از آنان را بازداشت کردند.

در عین حال، برخی منابع خبری دولتی ایران گفته اند که مهاجمان وارد ساختمان سفارتخانه شدند و وسایل آن را تخریب کردند.

در بیانیه پلیس آلمان به هویت و انگیزه مهاجمان به سفارت جمهوری اسلامی اشاره ای نشده است اما منابع خبری ایرانی، گزارش های متفاوتی را در این زمینه منتشر کرده اند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0