صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > آینده جهان بر اساس پیش بینی شورای اطلاعات ملی آمریکا

آینده جهان بر اساس پیش بینی شورای اطلاعات ملی آمریکا

چهار شنبه 12 دسامبر 2012

یک نهاد امنیتی آمریکا در گزارشی با پیش بینی عبور اقتصاد چین از آمریکا، برآوردهای مختلف درباره برنامه هسته ای ایران را منتشر کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الحیات چاپ لندن و رویترز، نهاد امنیتی “شورای اطلاعات ملی آمریکا ” در گزارشی با عنوان “روندهای جهانی ۲۰۳۰ : جهان جایگزین” (Global Trends 2030: Alternative Worlds) با موضوع پیش بینی تحولات جهان در سال ۲۰۳۰ اعلام کرد: مسأله هسته ای ایران یکی از مهم ترین عوامل ترسیم آینده منطقه خاورمیانه در ۱۸ سال آینده است.

در این گزارش ۱۴۰ صفحه ای آمده است: دستیابی ایران به سلاح هسته ای، خاورمیانه را در خط بی ثباتی قرار می دهد.

در این گزارش پیش بینی شده است: با اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران، دولتی لیبرال تر در این کشور بر سر کار خواهد آمد تا تحریم ها را متوقف و برای جلوگیری از ادامه انزوای خود مذاکره کند. اگر ایران از آرمان های خود برای تولید سلاح هسته ای دست بردارد و بر به روز سازی اقتصاد خود متمرکز شود، فرصت های برقراری ثبات در خاورماینه تقویت خواهند شد. در مقابل اگر جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای دست یابد، خاورمیانه با آینده ای بدون ثبات روبه رو خواهد شد.

نهاد امنیتی “شورای اطلاعات ملی آمریکا” ( National Intelligence Council) که به طور مخفف NIC گفته می‌شود درسال ۱۹۷۹ تشکیل شد و یکی از سازمان‌های اطلاعاتی امنیتی آمریکا است که به تبیین استراتژی‌های کوتاه مدت وبلند مدت می‌پردازد و چالش‌های پیش روی آمریکا درعرصه داخلی و بین المللی را نشان می‌دهد.

دیگر بخش های مهم این گزارش به این شرح است:

- همکاری نزدیک میان پکن و واشنگتن در سطح جهانی و در بخش های فناوری، مالی و بهداشت.

- طبقه متوسط در جهان رشد خواهد کرد و به وسیله رسانه های جدید به تعامل می پردازد.

- دو سوم ساکنان کره زمین در شهرها زندگی خواهند کرد که اکثریت آنها را طبقه متوسط تشکیل خواهد داد که با جدیدترین فناوری ها با یکدیگر ارتباط خواهند داشت.

- افول اقتصاد روسیه، اروپا و ژاپن ادامه می یابد.

- در کمتر از ۲۰ سال، اقتصاد چین از آمریکا پیشی خواهد کرد و به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد با این حال آمریکا تنها کشور بزرگ جهان خواهد بود که می تواند ائتلاف های بین المللی ایجاد کند و به چالش های جهانی واکنش نشان دهد.

- اقتصاد هند به اقتصاد چین نزدیک خواهد شد.

- پایان هیمنه آمریکا و صعود “قدرت اشخاص”.

- آسیا با عبور از اروپا و آمریکای شمالی دارای نفوذ بیشتری در جهان خواهد شد. کلمه نفوذ در این گزارش عبارت است از مجموعه ای شاخص ها از جمله تعداد جمعیت، حجم تولید ناخالص داخلی، رقم هزینه های تسلیحاتی و حجم سرمایه گذاری در توسعه فناوری های نو.

- اقتصاد ترکیه، کلمبیا، نیجریه و هند مهمترین فرصت های اقتصادی برای رشد در سال ۲۰۳۰ .

- افزایش جنگ های الکترونیک و سلاح های بیو تروریستی که مانع از فعالیت های اقتصادی و مالی جهان می شوند.

- نتایج بسیار مثبت از ایجاد دولت های دارای نسبت بالاتری از دموکراسی و اعتدال و حل نزاع فلسطین – اسرائیل.

- آمریکا در سال ۲۰۳۰ از واردات انرژی خودکفا خواهد شد و در جایگاه نخست استخراج گاز جهان قرار می گیرد.

- استقلال آمریکا در زمینه انرژی ، کشورهای خاورمیانه را به سمت توسعه بخش های مختلف اقتصاد خود به جای تمرکز بر استخراج نفت و گاز، سوق می دهد.

- تروریسم تندروهای اسلامی پایان می یابد اما همچنان کشورهایی به شیوه های تروریستی متوسل می شوند.

- همچنین تحولات سیاسی کشورهای عربی، شکل نزاع های آینده را ترسیم خواهد کرد.


تمام گزارش به زبان انگلیسی

http://globaltrends2030.files.wordpress.com/2012/11/global-trends-2030-november2012.pdf

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0