صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > بانوان ایران درصدرقشرشهروندان اینترنتی ایران

بانوان ایران درصدرقشرشهروندان اینترنتی ایران

چهار شنبه 12 دسامبر 2012

لاکروا می نویسد: جامعه زنان طبقه متوسط ایران بسیارتحصیلکرده و فرهیخته است. شصت درصد دانشجویان دانشگاه های ایران را دختران جوان تشکیل می دهند. بانوان ایرانی یا به گفته ای شهروند اینترنتی بطورمعمول درسنین میان بیست و پنج تا چهل سال قراردارند و دراکثرمواقع به جامعه شهرنشین ایران تعلق دارند.

***

تصویری ازبانوان ایرانی امروزتیترنخست روزنامه لاکروا ارگان جامعه مسیحیان فرانسه را تشکیل می دهد.

لاکروا به مناسبت اعطای جایزه ی ساخارُف پارلمان اروپا به دو زندانی ایرانی خانم نسرین ستوده وکیل دعاوی و جعفرپناهی سینماگر ایرانی این گزارش را انتشارداده است.

این جایزه فردا، چهارشنبه، درمقرپارلمان اروپا درشهراستراسبورگ فرانسه به نمایندگان خانم ستوده و جعفرپناهی داده خواهد شد.

لاکروا می نویسد: درایران ازجمعیت 75 میلیونی این کشور36 میلیون نفرازاینترنت استفاده می کنند که دراین میان زنان ایران به درستی جای خود رادراین وسیله ی ارتباط جمعی مدرن بازکرده اند.

به نوشته این روزنامه، ایران ازنظرمیزان تماس با اینترنت کشوراول خاورمیانه است. یک بانوی ایرانی به نام "هانیه ضیائی" گفته است بدون تردید درایران به معنی واقعی یک قشر"شهروند اینترنتی" وجود دارد، و می افزاید: همین که حکومت با تمام توان برای کنترل، فیلترکردن و ممنوع کردن سایت های گوناگون به میدان آمده است، نشانگر این واقعیت است که به موجودیت این جبهه ی وسیع مقاومت درایران آگاهی دارد.

هانیه می گوید: تلاش حکومت برای کنترل این شاهراه ارتباطاتی تا آنجا پیشرفته بود که درسال دو هزارو هفت میلادی حکومت ازهمه وبلاگ نویسان خواسته بود تا نام خود را دریک سازمان دولتی کنترل اینترنتی ثبت نمایند که این دعوت حکومت با پاسخ منفی سراسری وبلاگ نویسان رو به رو شد.

لاکروا می نویسد: جامعه زنان طبقه متوسط ایران بسیارتحصیلکرده و فرهیخته است. شصت درصد دانشجویان دانشگاه های ایران را دختران جوان تشکیل می دهند. بانوان ایرانی یا به گفته ای شهروند اینترنتی بطورمعمول درسنین میان بیست و پنج تا چهل سال قراردارند و دراکثرمواقع به جامعه شهرنشین ایران تعلق دارند.

لاکروا می افزاید: یک بانوی ایرانی می گوید: رژیم اینترنت را تحمل می کند، چون حکومت نیز به عنوان یک عامل کنترل سود خود را درآن می بیند.

رژیم ازطریق این وسیله ی ارتباطی است که می تواند بفهمد چه کسی، چگونه می نویسد وچگونه می اندیشد، درواقع، به گفته ی وی، اینترنت برای رژیم یک وسیله جاسوسی به شمارمی رود.

نویسنده ی لاکروا می افزاید : رژیم ایران که از قدرت نفوذ این شبکه و کانال های متنوع آن مانند "یوتوب" وغیره اطلاع دارد، و می داند که مثلاً ویدئوی مرگ نداآقاسلطان به دست یک شبه نظامی تحت فرمان رژیم تا چه حد به نماد مقاومت تبدیل شده است، ازاین روست که اکنون کوشش می کند خود نوعی یوتوب ایرانی را به راه بیندازد که به گفته مسئولین جمهوری اسلامی " تولیدات ارزشی" درآن قرار داده خواهد شد

.
نوشتۀ رحمت قاسم بیگلو /رادیو فرانسه

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0