صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > نسرين ستوده پس از احضار به دادسراى اوين، بازداشت شد

نسرين ستوده پس از احضار به دادسراى اوين، بازداشت شد

يكشنبه 5 سپتامبر 2010

15 شهریور 1389

خانم ستوده كه وكالت شمارى از زندانيان سياسى را در جريان اعتراض‌ها به نتايج انتخابات مناقشه‌برانگيز رياست جمهورى سال گذشته بر عهده داشته است صبح شنبه به دادسراى اوين مراجعه كرد ولى تا اواخر شب گذشته به منزل باز نگشت.
۱۳۸۹/۰۶/۱۴
رضا خندان، همسر نسرين ستوده، روز يكشنبه در گفت و گو با راديو فردا اعلام كرد كه براى اين وكيل دادگسترى قرار بازداشت صادر شده و وى هم اكنون در زندان به سر مى برد.

آقاى خندان در اين گفت و گو اظهار داشت: «امروز همراه با خانم غنوى، يكى از وكلاى پرونده به بازپرسى دادسراى شعبه اوين، مراجعه كرديم و گفتند كه قرار بازداشت صادر شده و فعلا در مرحله بازپرسى است و امكان ملاقات، تماس تلفنى و صحبت نداريد.»

وى در باره اتهام هاى خانم ستوده گفت: «امروز چيزى نگفتند ولى روزى كه براى بازرسى دفتر و منزل آمده بودند در برگه اى كه ارائه كردند اتهام هاى وى را اقدام عليه امنيت ملى و تبانى اعلام كرده بودند. ولى اينكه مصاديق آن چيست و اينكه به خانم ستوده اعلام كردند يا نه، در جريان جزئيات آن نيستم.»

همسر خانم ستوده افزود: «از ديروز كه خانم ستوده به اوين رفتند ما هيچ تماسى با وى نداشتيم كه در چه وضعيتى هستند. ولى صدور قرار بازداشت براى او تاييد شده است.»

آقاى خندان اظهار داشت: «شب گذشته تا آخر وقت منتظر بوديم كه قرار بازداشت براى ايشان صادر نشده باشد و به قيد وثيقه يا كفالت آزاد شوند ولى امروز تاييد شد كه براى ايشان قرار بازداشت صادر شده هر چند مدت آن هنوز مشخص نيست.»

وى گفت كه بازپرس پرونده اين اطلاعات را به خانم غنوى، از وكلاى نسرين ستوده، داده است.

خانم ستوده كه وكالت شمارى از زندانيان سياسى را در جريان اعتراض‌ها به نتايج انتخابات مناقشه‌برانگيز رياست جمهورى سال گذشته بر عهده داشته است صبح شنبه به دادسراى اوين مراجعه كرد ولى تا اواخر شب گذشته به منزل باز نگشت.

وى چند روز پيش به راديو فردا گفته بود كه احضاريه‌اى از سوى دادسراى اوين دريافت كرده و بايد ظرف سه روز به اين دادسرا مراجعه كند.

مأموران وزارت اطلاعات روز شنبه هفته گذشته با مراجعه به منزل و محل كار نسرين ستوده، پس از تفتيش اين دو مكان، اقدام به ضبط پرونده‌هاى اين وكيل دادگسترى و حتى وسائل شخصى او، همسر و فرزندان خردسالش كرده بودند.

نسرين ستوده، با اشاره به اين كه در احضاريه دادسراى اوين وى به «تبانى عليه امنيت كشور و تبليغ عليه نظام جمهورى اسلامى» متهم شده، به راديو فردا گفته بود، اين اتهام‌ها را به هيچ‌ وجه قبول ندارد و اتهامات همان قدر مضحك هستند كه نسبت به موكلانش مطرح شده‌اند.»
اين وكيل دادگسترى وكالت افرادى چون عيسى سحر خيز، شيرين عبادى و آرش رحمانى پور را در يكسال گذشته بر عهده داشته است.

رادیو آلمان: مقامات قضایی به وکیل نسرین ستوده گفته‌اند که وی تا اطلاع ثانوی بازداشت خواهد بود. نسیم غنوی امکان ملاقات با بازپرس پرونده را نیافته و در حال پیگیری قرار موکل خود است. خانم ستوده در پی احضاریه کتبی به اوین رفته بود.

وکیل نسرین ستوده پس از مراجعه به دادسرای امنیت در صبح یکشنبه ۱۴ شهریور، خبر بازداشت خانم ستوده را دریافت کرده است. به نسیم غنوی اجازه دیدار با بازپرس را نداده‌اند و گفته‌اند که هرگاه لازم باشد، خود با وی تماس خواهند گرفت.

نسیم غنوی، روز شنبه نیز امکان حضور در جلسه بازپرسی از نسرین ستوده را نیافته است. مقامات قضایی پس از پذیرش و ثبت وکالتنامه ارائه شده، از وی خواسته‌اند که آنجا را ترک کند.

نسیم غنوی به دویچه وله می‌گوید: «قانونا پس از احضار متهم و تفهیم اتهام به او باید قرار صادر کنند. این قرار می‌تواند کفالت یا وثیقه یا بازداشت باشد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که قاضی تشخیص قرار بازداشت را داده است. البته این را با اطمینان نمی‌توانم بگویم، زیرا خبر بازداشت را تلفنی به ما گفته‌اند و رسمی نیست.»

خانم غنوی می‌گوید که بازپرس پرونده در مراجعه مجدد به دادسرا حاضر به دیدار و صحبت با وی نشده است: «به ماموران گفتند بگویید خانم ستوده بازداشت است و با وکیل‌شان کاری نداریم. هر زمان لازم بود به ایشان اطلاع می‌دهیم.»

به گفته‌ی نسیم غنوی، خانم ستوده سه نفر دیگر را برای وکالت خود انتخاب کرده که اسامی آنها پس از امضای وکالتنامه اعلام خواهد شد.

نسرین ستوده وکیل مدافع بسیاری از زندانیان سیاسی از جمله عیسی سحرخیز و محمد صدیق کبودوند است. وی وکالت شیرین عبادی و چندین پرونده حقوق بشری دیگر را نیز بر عهده دارد. ماموران امنیتی روز شنبه گذشته (۶ شهریور) با مراجعه به محل کار و سکونت نسرین ستوده، پرونده‌ها و اموال شخصی او را ضبط کرده و از وی خواسته بودند خود را ظرف یک هفته به دادسرای اوین معرفی کند.

نسرین ستوده از فعالان "کمپین یک میلیون امضا" و برنده جایزه حقوق بشر "سازمان حقوق بشر بین‌الملل" در سال ۲۰۰۸ است. مقامات قضایی وی را متهم به تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام کرده‌اند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0