صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > دیدگاه‌ها > "جبهه ملی،خانه ای نیازمند پالایش و گرد گیری" اشکان رضوی

"جبهه ملی،خانه ای نیازمند پالایش و گرد گیری" اشکان رضوی

سه شنبه 3 دسامبر 2013

نام مبارزات آزادیخواهانه ایرانیان گره خورده است با دیر پا ترین سازمان سیاسی مردمی کشور که بعد از گذشت شش دهه هنوز در حال ادامه حیات است . سازمانی که بر مبنای خواست ملت برای برگزاری انتخبات آزاد تشکیل شد و در نهضت ملی ایران نیز پا به پای دوت ملی مصدق به مبارزه خویش با استعمار خارجی و استبداد داخلی ادامه داد.
جبهه ملی ایران راباید درادبیات ومعرفت شناسی سیاسی ایران یک پارادوکس تمام عیاردانست . سازمانی که هم ازآن انسان های بزرگ و میهن پرستی پا به عرصه سیاسی گذارند وهم اینکه شوربختانه عناصر ی واردگود سیاست ازمیان این سازمان شدند که با اندیشه های مخرب تروریستی و خائنانه عملا به ایران و ایرانی خیانت کردند.

چرایی و چگونگی این ویژگی جبهه ملی دردومهم به باورمن خلاصه می شود . نخست روح دموکراتیک حاکم بر آن و دوم نداشتن یک تشکیلات منسجم سازمانی.

دموکراسی سازمانی

این مهم به عنوان یک پارادایم سیاسی از بدو تولد تا کنون در این سازمان وجود داشته و به عنوان ویژگی جدا ناپزیر این جریان سیاسی درآن نهادینه شده است .رهبران و کادرهای جبه ملی در طی سالیان سال نشان دادند که درقیاس با جریانات سیاسی دیگرایران از منش دموکرات تری برخوردارهستند و به تعبیری دموکراسی را باور داشته و تلاش داشته اند تا اندیشه های دموکراسی را در سازمان سیاسی جبهه ملی نیز حاکم نمایند . اما این دموکرات بودن همواره موجبات ضربه پذیر شدن این سازمان در مواردی بوده که به علت محدودیت ها ترجیح داده می شود تا در نوشتاری دیگر به آن پرداخته شود . اما طبیعی است که همواره سیستم های امنیتی و دشمنان جبهه ملی از این مسئه به عنوان یک حفره امنیتی نهایت بهره برداری را برای ضربه زدن به آن استفاده نموده و چه بسا عمده شکست های سیاسی جبهه ملی را باید اتفاقا در همین مسئله جست .

اساسااحزاب سیاسی حتا دردموکرات ترین کشورها برای به حداقل رساندن هزینه های حزبی و سازمانی با این مسئله به شدت مشکل داشته و تلاش می کنند تا انسجام سازمانی و حزبی قربانی دموکراسی منتج به آنارشی نشود و به باور من باید یک سازمان سیاسی دموکراسی را برای ملت بخواهد و نظم و انضباط سازمانی را برای حزب و گروه مطبوعش و این هیچ منافاتی با دموکراسی نیز نخواهد داشت .و در یک فرایند بلند مدت به سود جریان دموکراسی خواهی نیز خواهد بود.

تشکیلات سازمانی

دومین خلاء سازمانی جبهه ملی همواره برخودار نبودن از یک تشکیلات منسجم بوده و درست از همین نقطه نیز بارها درطول تاریخ متحمل ضربات جبران ناپذیری شد که تاریخ و سرنوشت ملت ایران را نیز دستخوش دگرگونی نمود.این ضعف هم در پیش از رویداد سال 57 وجود داشت و هم پس ازآن . شاید عمده دلیل این ضعف تشکیلاتی اعمال محدودیت ها ازسوی دو رژیم پیشن و کنونی باشد اما واقیعت این است که کادرهای جبهه ملی هیچگاه توان و دانش تشکیلاتی به معنای آکادمیک سیاسی را نداشتند . تنها جریان تشکیلاتی منسجم در جبهه ملی،حزب ملت ایران بود که توانسته بود با به کار گیری مولفه های انضباط حزبی تا حدودی در جبهه ملی نیز تاثیر گذار باشد اما جبهه ملی همواره از این خلاء رنج می برد و می برد.

نداشتن یک تشکیلات منسجم و باز بودن در این سازمان به روی هر کسی،عملا موجب شده است که رسوبات غیر کارآمد اندیشه های سیاسی متضاد با آرمان ها و اندیشه های جبهه ملی و افراد فاقد پایگاه سیاسی واجتماعی برای هویت گیری و حیات مجدد تلاش کنند تا به صورت مقطعی هم که شده از نام و اعتبار جبهه ملی ایران برای پیش برد مقاصد و اهداف خویش بهره برداری کنند.و یا اینکه نفوذیهای سیستم امنیتی به راحتی درآن رخنه و لانه نمایند. و این همه ناشی از نداشتن یک تشکیلات منسجم برای بررسی هویت و پیشینه سیاسی افرادی است که می خواهند وارد این سازمان شوند. که شوربختانه همین مسئله در سالهای اخیر کار را بدانجا رسانده که حتا دشمنان فطری جبهه ملی مانند پان ترکان وتجزیه طلبان و ورشکستگان سیاسی اجتماعی و سرخورده نیز برای بازیافت خود وارد این سازمان شده و در این پروسه بزرگترین ضربات را بر پیکره جبهه ملی وارد نمایند.طبعا این افرادکه عموما پایبند به اخلاق سیاسی نیستند از دو مقوله یاد شده یعنی دموکراسی وهمچنین نداشتن یک تشکیلات منسجم وپرتوان،نهایت بهره برداری را نموده و با هوشمندی کامل تملق و چاپلوسی و گاهی کاسه داغ تر ازآش شدن را نیز چاشنی و دست مایه حضور خود در جبهه ملی قرار داده و آنچنان درکار خودموفق ظاهر شده که برای رخنه درارکان اصلی این سازمان یعنی شورای مرکزی و پست های سازمانی نیز خیز برداشته و خود را محق بدانند.

حال به باوری درست با توجه به اینکه جبهه ملی از یک پتانسیل تاریخی و سیاسی و اجتماعی بالایی در جامعه ایرانی برخوردار است بایسته است که مسئولین و کادرهای آن برای سامان دادن و رفع تضادها وضعف های موجود نخست از اختلافات سلیقه ای بین خود (که در هر سازمان سیاسی دیگری نیز بی گمان موجود است) دوری جسته و این مسائل را مرتفع نمایند تا موجب بهره برداری دشمنان جبهه ملی نشود و دوم آنکه یک راهکار منسجم سازمانی به عنوان نقشه راه بلند مدت ،برای ادامه مبارزات جبهه ملی تعریف نمایند.و بایسته است که عموم باورمندان به راه مصدق و جبهه ملی با آگاهی و مطالعه نسبت به کاستی هاو مشکلات سازمان کنونی راهکارعملی ارائه داده و فضا رابرای ظهوروبروزوشکوفایی دگر باره جبهه ملی در عرصه سیاسی فراهم نمایند.هر خانه ای اگر به مدت طولانی مورد مرمت قرار نگیرد شکی نباید داشت که به سوی گرد گرفتگی و تخریب می رود . جبهه ملی در شرایط کنونی نیازمند پالایش ازآلودگی های سیاسی و افراد بی ربط است و به جا خواهد بود که با شجاعت و احساس مسئولیت این مهم به سر انجام رسیده تا در آینده ای نزدیک شاهد جبهه ملی پرتوان در عرصه سیاسی ایران باشیم.

اشکان رضوی

عضو دفترپژوهشهای هیئت رهبری و سازمان مهندسان جبهه ملی ایران

Ashkan.rzv@gmail.com

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0