صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مردانی چون نلسون ماندلا هرگز نمی میرند

مردانی چون نلسون ماندلا هرگز نمی میرند

جمعه 6 دسامبر 2013

در درازنای تاریخ کشورها، گاه مردانی هویدا می شوند که تاریخ کشور و اندیشه و زندگی مردم خود را دگرگون میکنند و مردم را در مسیر خودباوری و پیشرفت سیاسی و احتماعی قرار می دهند: مانند گاندی در هندوستان و مصدق در ایران و مارتین لوتر کینگ در امریکا. نلسون ماندلای افریقای جنوبی از چنین مردان نادر بود که با اراده آهنین، از خود گذشتگی و مردم دوستی، میهن خود را که در اثر چیرگی استعمار و بهره بری بیگانگان در ژرفای تبعیض و ستمگری و بدبختی اکثریت مردم فروافتاده بود، چنان متحول کرد که در طی یک دهه تبدیل به کشوری دموکراتیک، پیشرفته اقتصادی و مورد احترام تمامی جامعه جهانی شد؛ و خود نلسون ماندلا بصورت نمادی ورجاوند و جاویدن برای همه مردم جهان، بویژه مردم ستمدیده زیر فشار دیکتاتوری و فقر و فساد و خشونت، درآمد. مردی که رییس جمهور افریقای جنوبی او را بزرگترین فرزند کشور و پدر مردم خود خواند.

ماندلا سالها برعلیه حکومت نژادپرست اقلیت سفید پوست مهاجر در افریقای جنوبی مبارزه کرد و پس از نزدیک به سه دهه زندان و مبارزات خستگی ناپذیر، سرانجام با جلب توجه و افکار عمومی جهانیان پیروز شد حکومت آپارتاید سپیدپوستان را به تسلیم وادارد و برابری همه شهروندان را در برابر قانون و در صندوق های رای نهادینه کند. ماندلا که با مبارزه مسالمت آمیز و بردبارانه خود رییس جمهور حکومت تبیض و خشونت نژادی را برای استقرار برابری و مردم سالاری با خود همراه کرده بود، در سال ۱۹۹۳، همراه با دشمن رام شده خود برنده جایزه صلح نوبل شد، و در سال ۱۹۹۴ به ریاست جمهوری آفریقای جنوبی برگزیده گشت.

ماندلا در طی مدت ۵ سالی که در قدرت بود با بخشیدن دشمنان دیروز خود از همه شهروندان این کشور خواست که در یک آشتی ملی برای ساختن کشور خود همکاری کنند.

ماندلا یک ابرمرد بود . ابرمردی که توانست با آفرینش الگوی مبارزاتی مسالمت امیز و مدنی، آنهم در دوره ای از تاریخ جهان که بیشتر انقلابیون درگیر جنگ های چریکی و خشونت امیز و تروریستی بودند نقش تاثیر گذاری در فرایند ازادیخواهی ملتهای تحت ستم و استعمار داشته باشد. او به بشریت اموخت که بدون دست بردن به سلاح و خشونت و خونریزی هم می توان دشمن سرسخت آزادی و نژاد پرستی و استثمار را به زانو درآاورد و ملتی را از یوغ چیرگی دشمنان ازادی رهانید و بسوی پیشرفت و سعادت رهنما شد. برای مرگ ماندلا که گاندی زمان خود بود همه کشورهای جهان باید سوگوار باشند.

گروهی از هموندان جبهه ملی ایران

ادیب برومند، مهندس عباس اميرانتظام، دكتر لقا اردلان، مهندس اسماعیل احمدی مجد، الهه اميرانتظام، مهندس محمد اويسي، دكتر داود هرميداس باوند، مهندس مرتضي بديعي، نینا بیک، گيتي پورفاضل، عيسي خان حاتمي، دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس هوشنگ خیر اندیش، جمال درودي، دكتر احمد علي رجايي، مهندس آرش رحمانی، بهرام رحماني وحيد، دکتر فاطمه رحمانی، امير رزاقي، يونس رستمي، دكتر علي رشيدي، مهندس اشکان رضوی، دكتر محسن رهامي، كورش زعيم، حسين زندي، دکتر شاهین سپنتا، حسين شاه حسيني، علی شجاع، امير شيخ الاسلام، مهندس مجید ضیایی، احمد عبدالحسينيان، جواد فرج الدين، دكتر محسن فرشاد يكتا، يوسف فلاح، علي قادري، مصطفي قاسمي، ناصر کمیلیان، پریچهر مبشری، دكتر حسين مجتهدي، ضیاء مصباح، بابک مغازه اي، هرمز مميزي، حسين موسوي، مجتبي موسوي، امیرمسعود موگویی، فتح الله نجاتي مازگر.

گرامی باد خاطره نلسون ماندلا رهبر ضد آپارتاید مردم آفریقای جنوبی

دیروز مردم جهان یکی از بزرگترین رهروان آزادی و دموکراسی در آفریقای جنوبی، قاره آفریقا و جهان را از دست دادند. او رهبر جنبش سیاهپوستان آفریقای جنوبی، رئیس حزب “کنگره ملی آفریقا” و نخستین رئیس جمهوری بود که پس از پیروزی بر نظام آپارتاید (تبعیض نژادی) در آوریل سال ۱۹۹۴ با رای مردم این کشور، اعم از سیاه یا سفید پوست، انتخاب شد. ماندلا در دورانی که حکومت آپارتاید سفیدپوستان سیاه پوستان را به شدیدترین وجه تحقیر و سرکوب مینمود دست به مقاومت زد و حتی در دورانی به شیوه مسلحانه علیه حکومت آپارتاید مبارزه کرد و ۲۷ سال از زندگی خود را در زندان سپری نمود.


اما برخلاف آیت الله خمینی و سایر سران جمهوری اسلامی که پس از پیروزی با تشدید جو دشمنی و خشونت میان مردم در پی کسب امتیازات ویژه و اختیارات نامحدود استقرار دیکتاتوری خود برآمدند، ماندلا پس از پیروزی بر آپارتاید به دفاع از حقوق و آزادی تمام مردم آفریقای جنوبی، اعم از سیاه یا سفیدپوست، پرداخت و برای پایان دادن به دشمنی ها، تقویت همبستگی ملی و استقرار دموکراسی در این کشور تلاش نمود.

ماندلا میدانست که اداره درست کشور و بهبود وضع معیشتی مردم بدون همبستگی سیاهپوستان و سفیدپوستان و
استقرار آزادی و دموکراسی میسر نمیباشد. به این جهت در آغاز ریاست جمهوری، از کارمندان وزارتخانه ها و دفاتر دولتی دوران آپارتاید خواست که بر سر کار خود مانده و به آن ادامه دهند. همچنین رفتار ماندلا با تیم راگبی آفریقای جنوبی که تا آنزمان فقط بازی سفیدپوستان محسوب میشد نیز افزون بر انسان دوستی حکایت از دانش سیاسی او دارد. او کوشش نمود که تیم راگبی که اکثر آنها سفیدپوست بودند به تیم همه مردم آفریقای جنوبی تبدیل شود. این تیم در مسابقات جام جهانی راگبی سال ۱۹۹۵ که آفریقای جنوبی میزبانی آن را بر عهده داشت، در میان شور و هیجان تمام مردم اعم از سیاه یا سفیدپوست مقام اول را کسب نمود.

ماندلا سیاستمداری توانا، دوراندیش و خواهان بهروزی انسان و نه پیروزی یک ایدئولوژی خاص بود. او خواهان جامعه‌ای که فارغ از رنگ و نژاد باشد و حقوق، آزادی و شخصیت یکایک انسانها را محترم بداند بود و برای عبور مسالمت آمیز از آپارتاید، راه دموکراسی را به مردم آفریقای جنوبی، سایر مردم آفریقا و جهان پیشنهاد نمود و با صداقت، صلح جوئی و انساندوستی خود موفق شد که مقامی رفیع در قلوب مردم جهان داشته باشد.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور درگذشت این انسان بزرگ را به تمامی مردم آفریقای جنوبی، آفریقا و جهان تسلیت میگوید.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

15 آذر 1392 برابر 6 دسامبر 2013

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info

کپی رایت © 2018 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0