صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مدودف واگذاری اس ـ 300 و دیگر تسلیحات به ایران را ممنوع کرد

مدودف واگذاری اس ـ 300 و دیگر تسلیحات به ایران را ممنوع کرد

جمعه 24 سپتامبر 2010

مسکو، اول مهر، خبرگزاری «ریانووستی»

"دمیتری مدودف" رئیس جمهور روسیه واگذاری سیستم های اس ـ 300 ، تجهیزات زرهی و هواپیماها، بالگردها و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد. طبق گزارش سرویس اطلاع رسانی کرملین در روز چهارشنبه ، در فرمان امضا شده توسط رئیس جمهور روسیه درباره تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد ،مورخه 9 ژوئن سال 2010 چنین ممنوعیتی در نظر گرفته شده است.

پیشتر"نیکلای ماکاروف" رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرده بود روسیه سیستم پدافند موشکی اس-300 را به ایران تحویل نمی دهد چون این سیستم تحت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل است. ماکاروف گفت: "تصمیم گرفته شده است که سیستم اس-300 به ایران تحویل داده نشود. این سیستم قطعا تحت تحریم است".

وی تاکید کرد که " این تصمیم مقامات بود که پروسه تحویل متوقف شود و ما آن را اجرا می کنیم".

سرویس اطلاع رسانی کرملین اطلاع داد:"طبق فرمان از جمله انتقال ترانزیتی هر نوع تانک، ماشین های رزمی زرهی، سیستم های توپخانه ای دارای کالیبر بزرگ ، هواپیما های جنگی ، بالگرد های جنگی، کشتی های جنگی ، موشک ها یا سیستم های موشکی طوری که آنها برای اهداف فهرست تسلیحات متعارف سازمان ملل متحد تعریف می شوند، سیستم های موشکی پدافند هوایی یا وسایل مادی مربوط به تسلیحات ذکر شده از جمله لوازم یدکی از طریق خاک روسیه ( از جمله با وسایل نقلیه هوایی)، رساندن این تسلیحات به ایران از خاک روسیه و همچنین انتقال آنها به ایران خارج از مرز های روسیه یا استفاده از کشتی ها و هواپیما های دارای پرچم دولتی روسیه ممنوع می شود".

قابل ذکر است قرارداد عرضه سیستم های "اس-300 " به ایران در ماه دسامبر 2005 امضا شده بود، اما رسما از آغاز تحقق این قرارداد اطلاعی داده نشده است. در ماه دسامبر 2008، خبرگزاری " ایرنا" به نقل از "اسماعیل کوثری" معاون رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیتی مجلس ایران اطلاع داد که روسیه عرضه قطعات سیستم دفاع ضدهوایی "اس-300" به ایران را آغاز کرده است. پس از آن سازمان فدرال همکاری های فنی و نظامی روسیه رسماً اعلام کرد که خبر عرضه سیستم های ضدهوایی "اس-300" به ایران صحت ندارد.

سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. تازه ترین مدل سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند. پیشتر روسیه به ایران مجموعه های ضدهوایی موشکی "تور-ام1" را با برد 12 کیلومتر و ارتفاع 6 کیلومتر عرضه کرده بود.

اوضاع در اطراف برنامه هسته ای ایران پس از آن رو به وخامت گرائید که محمود احمدی نژاد در روز 22 بهمن اعلام کرد که تهران اولین محموله اورانیوم دارای غلظت حدود 20 درصد را تولید کرده و دارای امکانات لازم برای تولید اورانیوم دارای غنای بیشتر است. او همچنین طرح های مربوط به سه برابر کردن تولید اورانیوم دارای کم غنا را اعلام کرد.

یادآوری می کنیم که چهارمین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد حاوی تحریم هایی علیه ایران به خاطر امتناع تهران از توقف غنی سازی اورانیوم روز چهارشنبه 9 ژوئن صادر شد. بر اساس اندیشه تنظیم کنندگان، این سند باید نگرانی های جامعه جهانی نسبت به ماهیت برنامه هسته ای ایران را از بین ببرد.

قطعنامه مذکور با 12 رای موافق، 2 رای مخالف (ترکیه و برزیل) و یک رای ممتنع (لبنان) به تصویب رسید.

در اوائل ماه جولای "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا قانون توسعه تحریم های یکجانبه علیه ایران را امضا کرد. در این لیست تکمیلی بیش از 30 کمپانی و اشخاص حقیقی ایران دیده می شوند که عملا همه آنها با برنامه موشکی ایران ارتباط دارند.

در اواخر ماه مه (خرداد) سال جاری سران اتحادیه اروپا در اجلاس بروکسل تصمیم گرفتند که علیه ایران تحریم های تکمیلی اعمال کنند. در بسته تحریم های جدید که توسط سران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا هماهنگ شده بود، تدابیری چون مسدود سازی سرمایه گذاری، ممنوعیت ارائه فناوری و تجهیزات و همچنین ارائه خدمات ذیربط در بخش نفت و گاز ایران در نظر گرفته شده است. در زمینه معاملات نیز پیشنهاد شده که از صادرات محصولاتی که ممکن است توسط ایران در راستای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گیرند، جلوگیری شود.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0