صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > هشت نفر در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده‌اند

هشت نفر در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده‌اند

جمعه 20 دسامبر 2013

بنا به گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بامداد روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه هشت زندانی با اتهاماتی نامعلوم در زندان رجایی‌شهر کرج حلق‌آویز شده‌اند.

بنا به این گزارش، برخی از این زندانیان از زندان قزل‌حصار برای اجرای حکم به این زندان منتقل شدند و چند تن دیگر از بندهای پنج، دو و هفت زندان رجایی‌شهر بوده‌اند.

هویت این هشت نفر روشن نیست و مسئولان قضایی نیز تاکنون در مورد این اعدام‌ها اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

شمار اعدام‌ها در ایران، در سال‌ها و به‌ویژه ماه‌های اخیر افزایش کم‌سابقه‌ای یافته است.

در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران که چهارشنبه به‌تصویب رسید از افزایش اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی شده است اما آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران چند روز پیش اعدام را جزو احکام اسلام دانست و گفت هر کس که با اعدام مخالف باشد با احکام اسلام مخالف است.

اعدام جمعی از محکومین قصاص در زندان ارومیه

در سه روز گذشته ۷ نفر در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شدند.
امروز چهارشنبه ۲۷آذرماه ۹۲ به آژانس خبری موکریان گزارش رسید ۷ تن از زندانیان محبوس در زندان مرکزی ارومیه که همگی پیشتر به جرم قتل عمد به قصاص محکوم شده بودذند، طی سه روز گذشته در زندان اعدام شدند.

به گزارش خبرنگار موکریان، مسئولین ذیربط ۳ نفر به نام های ” ایرج نصیری، چنگیز صالحی و احد شکوری” را صبح امروز چهارشنبه ۲۷ آذرماه اعدام کردند و ۴ نفر دیگر به نام های ” پیمان محمدی، مهدی اژیر کفاش، حسین آقازاده و قادر نیک اندیش” را روز دوشنبه ۲۵ آذرماه ساعت ۶ صبح در زندان مرکزی ارومیه اعدام کردند.
برپایه همین گزارش ۵ نفر از این اعدامی ها اهل شهر ارومیه بوده اند ولی قادر نیک اندیش اهل شاهیندژ و ایرج نصیری اهل چالدران بودند. همچنین چنگیز صالحی و قادر نیک اندیش از شهروندان کرد بوده و بقیه افراد از شهروندان آذری زبان بوده اند.

گفتنی است همگی افراد مذکور در چند سال گذشته در زندان به سر برده اند و ایرج نصیری که از ۶ سال پیش در زندان است به هنگام وقوع جرم کمتر از ۱۵ سال سن داشته است.

طی ۵۰ روز گذشته این دومین اعدام جمعی است که در زندان ارومیه اتفاق می افتد. بر اساس گزارشی که پیشتر موکریان منتشر کرده بود، روز چهارشنبه ۸ آبان ۹۲ نیز در زندان مرکزی ارومیه ۱۱ نفر اعدام شدند که اسامی ۷ تن آنان “کامل سعیدی، کامل حبیبی، زکی خانی، محمد گُرجی، مصیب ساداتی، ولی محمد زاده و یدالله محمودی” بود.

کپی رایت © 2018 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0