صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تعهدات 1+5 و اتحادیه اروپا در توافق ژنو

تعهدات 1+5 و اتحادیه اروپا در توافق ژنو

دو شنبه 20 ژانويه 2014

آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین با هماهنگی نماینده اتحادیه اروپا، خانم کاترین اشتون، به ایران تعهد دادند تا در قبال همکاریهای ایران که در این توافقنامه آمده موارد زیر را انجام دهند:

تعلیق اجرای تحریم های صادرات محصولات پتروشیمی ایران و تعلیق واردات کالا و خدمات مورد نیاز بخش خودروسازی.

تعلیق تحریم های واردات و صادرات طلا و دیگر فلزات گرانبها توسط ایران با محدودیت شدید استفاده ایران از دارایی های مسدود شده اش برای خرید این فلزات.
صدور سریع مجوز عرضه قطعات یدکی و خدمات، شامل خدمات بازرسی، برای ایمنی هواپیماهای صنعت هوایی غیر نظامی ایران.

توقف تلاش های محدود کننده خرید نفت خام از ایران در خصوص شش کشوری که هنوز از ایران نفت خریداری می کنند.

تسهیل در ایجاد مکانیزم نقل و انتقالات مالی به منظور تجارت بشردوستانه که در حال حاضر ایران مجاز به انجام آن است و تسهیل پرداخت هایی که ایران به سازمان ملل متحد متعهد است و همچنین پرداخت های دانشجویان خارج از کشور.

افزایش سقف مجاز تراکنش های داخلی مالی در اتحادیه اروپا.

گروه 1+5 و اتحادیه اروپا همچنین متعهد شده است تا اقدامات خاصی را برای تسهیل دسترسی ایران به 4,2 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده به انجام برساند. دسترسی ایران به این مبلغ مشروط به تکمیل روند رقیق سازی است. ایران در پایان این شش ماه به تمام این مبلغ دسترسی پیدا خواهد کرد.

با تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام تعهدات ایران، جدول زمانبندی زیر برای پرداخت ها به ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت:

اول فوریه مطابق با 12 بهمن: 550 میلیون دلار (قسط اول)

اول مارس مطابق با 10 اسفند: 450 میلیون دلار (منوط به تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر رقیق سازی نیمی از ذخیره اورانیم غنی شده 20 درصدی توسط ایران)

هفتم مارس مطابق با 16 اسفند: 550 میلیون دلار (قسط دوم)

دهم آوریل مطابق با 21 اسفند: 550 میلیون دلار (قسط سوم)

پانزدهم آوریل مطابق با 26 فروردین: 450 میلیون دلار (منوط به تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تکمیل رقیق سازی ذخیره اورانیم غنی شده 20 درصدی توسط ایران)

14 مه مطابق با 24 اردیبهشت: 550 میلیون دلار (قسط چهارم)

17 ژوئن مطابق با 27 خرداد: 550 میلیون دلار (قسط پنجم)

20 ژوئیه مطابق 29 تیر: 550 میلیون دلار (قسط ششم در پایان 180 روز) (منوط به تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام تمام تعهدات توافقنامه توسط ایران)

(منبع: متن توافقنامه منتشر شده توسط کاخ سفید در تاریخ 16 ژانویه)

آغاز اجرای توافق ایران و غرب با تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد

کپی رایت © 2018 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0