صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مواضعی برخلاف روح توافق ژنو

مواضعی برخلاف روح توافق ژنو

پنج شنبه 30 ژانويه 2014

کِری خواسته‌های حداکثری از ایران مطرح و همچنان به جنگ تهدید می‌کند.

دولت آمریکا هرچه بیشتر از توافق ژنو که به کمک آن قرار است مناقشه‌ی بین المللی بر سر برنامه‌ی اتمی ایران حل شود، فاصله می‌گیرد. وزیرخارجه‌ی آمریکا، جان کری جمعه‌ی گذشته در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس خواستار آن شد که ایران باید «به دور از هرگونه تردید ثابت کند» قصد ساختن بمب اتمی ندارد.

طبق قواعد منطق به هیچ رو نمی‌توان نداشتنِ قصد را به گونه‌ای اثبات کرد که جای تردید باقی نماند. اما کری روشن ساخت که در عمل منظورش چیست: ایران نباید تأسیسات غنی‌سازی فردو را که در اجرای توافق موقت از هفته‌ی پیش فعالیت آن را تعطیل کرده دوباره به کار بیندازد. این تأسیسات در حدود صد متریِ زمین قرار دارد و نمی‌توان آن را با سلاح‌های متعارف به گونه‌ای مؤفق مورد حمله قرار داد. کری در هیبت یک معلم گفت، کسی که نیات مسالمت آمیز دارد «به تأسیساتی در دل زمین نیاز ندارد»، جان کری فراموش کرد اضافه کند که ایران در معرض تهدیدهای دائم آمریکا وا سرائیل است.

جان کری در داووس مدعی شد ایران به رآکتور آب سنگین اراک نیز احتیاج ندارد. این تأسیسات در حال ساخت است و قرار بود طبق نقشه‌ی فعلی در تابستان امسال آماده شود. در اجرای توافق موقت، کارهای ساختمانی به حالت تعلیق درآمده است. اما نه بستن فردو و نه چشم پوشی از اراک، هیچ‌کدام بخشی از توافق ژنو نیستند.

احتمالاً کری تحت تأثیر مطالعه‌ای است که مؤسسه‌ی علوم و امنیت بین‌المللی در ۱۵ ژانویه منتشر کرد. در این تحقیق از ایران خواسته می‌شود علاوه برچشم پوشی از فردو و اراک، از حدود بیست هزار سانتریفوژ که با آنها کار غنی سازی را انجام می‌دهد تنها چهارهزار تا را نگه دارد. مقام‌های دولت آمریکا اغلب از این مورد صحبت می‌کنند که برنامه‌ی اتمی ایران یا بخش‌های محوری آن – تفاوت دقیق نیست – «متوقف» و یا «برچیده» شود. وزیرخارجه‌ی ایران، محمد جواد ظریف تازگی این گفته را در مصاحبه با شبکۀ خبری سی‌ان‌اِن مورد انتقاد قرار داد و خاطر نشان کرد چنین کلمه‌ای ( به انگلیسی dismantle ) در توافق ژنو نه صراحتاً و نه تلویحاً، نیامده است.

کری یک روز قبل از سخنرانی در داووس دوباره تهدید و تأکید کرد که مانند گذشته «همه‌ی گزینه‌ها روی میز» است که تعبیر محتاطانه‌ی استفاده از زورِ اسلحه است. او این سخنان را در گفتگو با فرستنده‌ی العربیه که در امارات فعالیت دارد به زبان آورد. وزیرخارجه‌ی آمریکا در عین حال نگفت دقیقاً چه چیز می‌تواند باعث حمله‌ی نظامی به ایران شود.

واکنش‌های ایران هم همین‌گونه تند بود. جانشین رئیس ستاد نیروهای مسلح سرتیپ مسعود حجازی گفت در صورت حمله، «منافع آمریکا» در منطقه – منظور در درجه‌ی اول پایگاه‌های نظامی است – «کامل نابود خواهد شد.» فرمانده‌ی سپاه پاسداران سرلشکر محمد‌علی جعفری خود را آماده‌ی نبرد نشان داد: «آقای کری باید بداند که نبرد مستقیم با آمریکا بزرگ‌ترین آرزوی انسان‌های انقلابی و متعهد درهمه جای دنیاست. تهدیدهای آنها به انسان‌های انقلابی بهترین موقعیت را می‌دهد.»

* از: کورت مِلِنتین / در: یونگه ولت / ترجمه از آلمانی: ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب:

Gegen Geist von Genf

http://www.irandarjahan.net/politic

کپی رایت © 2018 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0