صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > جنگ بر سر «بازار ایران» آمریکا به شرکت های اروپایی هشدار داد

جنگ بر سر «بازار ایران» آمریکا به شرکت های اروپایی هشدار داد

پنج شنبه 6 فوريه 2014

• هجوم شرکت های فرانسوی به سوی بازار ایران موجب شد که آمریکا نسبت به «سرمایه گذاری» خارجی در این کشور هشدار بدهد ...

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه کمیته روابط خارجی سنای این کشور نسبت به سرمایه گذاری در ایران پیش از لغو کامل تحریم‌ها هشدار داد. وی در عین حال از توافق ژنو با ایران دفاع کرد.

به گزارش دویچه وله وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه (۴ فوریه /۱۵ بهمن) در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نسبت به سرمایه گذاری در ایران پیش از لغو تحریم‌ها هشدار داد.
معاون وزیر امور خارجه آمریکا که در مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان) با ایران، هدایت تیم مذاکره‌کنندگان آمریکا را برعهده دارد، یادآور شد که توافق ژنو، توافقی موقتی است و نمی‌توان بر پایه آن روابط تجاری گذشته را از سر گرفت.

اثر منفی حضور شرکت‌های خارجی بر دولت ایران

وندی شرمن در گفت‌و‌گو با سناتورهای مجلس سنای آمریکا تاکید کرد که سفر شرکت‌های خارجی به ایران می‌تواند فشاری بر دوش دولت ایران باشد.

زیرا که به گفته معاون وزیر خارجه آمریکا، حضور شرکت‌های خارجی این انتظار را در مردم ایران ایجاد می‌کند که شرایط اقتصادی بهبود یافته است و در این در حالی است که اگر شرایط اقتصادی بهبود نیابد، فشار بر دولت روحانی افزایش خواهد یافت و مردم از خود واکنش منفی نشان خواهند داد.
اخیرا نمایندگان یکصد شرکت فرانسوی به ایران سفر کردند تا راه‌های فعالیت‌های اقتصادی خود با این کشور را بررسی کنند.

شرمن درباره شرکت‌هایی که به دنبال فعالیت اقتصادی در ایران هستند گفت که اگر کشوری تحریم‌های آمریکا را زیر پا بگذارد، فارغ از آنکه آن کشور دوست و یا دشمن باشد، مورد تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
از سوی دیگر دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی ایالات متحده نیز که روز گذشته در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حضور داشت، تاکید کرد که پیام دولت آمریکا به این شرکت‌ها این است که شرایط لازم برای آغاز فعالیت‌های اقتصادی در ایران مهیا نیست.

معاون وزارت دارایی آمریکا گفت، این تمایل در میان شرکت‌های خارجی وجود دارد که در صورت دستیابی ایران به توافقی جامع با غرب، برای سرمایه گذاری در ایران اقدام کنند.

نارضایتی برخی از سناتورهای آمریکایی از توافق ژنو
سناتور دموکرات رابرت منندر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز در جلسه روز گذشته این کمیته ضمن ابراز نارضایتی از توافق ژنو گفت: «ما در توافق موقت ژنو تحریم‌های موثر بین المللی را در معرض خطر قرار داده‌ایم، بی‌آنکه پارامترهای که در توافق نهایی انتظارشان را داریم به درستی تعریف کرده باشیم.»
رابرت منندر همچنین تاکید کرد که برای رسیدن به توافق با ایران نباید بیش از مقداری که از ایران امتیاز گرفته می‌شود به این کشور امتیاز داد.

از سوی دیگر باب کورکر، سناتور جمهوری خواه سنای آمریکا نیز روز گذشته با سست خواندن توافق ژنو گفت که این توافق به این خاطر ضعیف است که جلوی فعالیت‌های ایران را می‌گیرد، اما راه را برای تجارت با ایران در صورت رفع تحریم‌ها بازگذاشته است.

کورکر با اشاره به حضور شرکت‌های اروپایی در ایران گفت که کاهش تحریم‌ها از هم اکنون راه را برای آغاز روابط اقتصادی با ایران هموار کرده است.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در پاسخ تاکید کرد که دولت آمریکا توافق ژنو را گام نخست می‌داند. شرمن گفت این توافق کامل نیست، اما می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را از متوقف و یا به عقب بازگرداند. به گفته‌ی این مقام دولت آمریکا، تنها در این صورت است که می‌توان درباره توافق جامع با ایران مذاکره کرد.

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0