صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > سخنان مديرمسئول "آسمان" پيش از حضور در دادسرای رسانه

سخنان مديرمسئول "آسمان" پيش از حضور در دادسرای رسانه

پنج شنبه 20 فوريه 2014

ايسنا ـ مديرمسئول روزنامه «آسمان» در پی اتفاقی که برای اين روزنامه پيش آمده، در تاريخ پنج‌شنبه (اول اسفندماه) از طرف رئيس دادسرای رسانه احضار شد.

عباس بزرگمهر - مديرمسئول روزنامه «آسمان» - در گفت‌و‌گو با خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اين خبر درباره موضوعی که برای روزنامه «آسمان» حادث شده است، توضيح داد: روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه در روزنامه آسمان مطلبی منتشر شد که در آن استادان و دانشجويان دهه ۶۰ يادی از همان ايام کرده بودند و خاطرات خود را درباره دهه ۶۰ گفته بودند. در همين ميان دکتر هرميداس باوند درباره بيانيه‌ای که در آن زمان درباره قصاص مطرح شده بود، خاطره‌ای گفته بود. عنوان اين بيانيه، قصاص «غيرانسانی» بود که همين پسوند غيرانسانی مسئله‌ساز شد.

او ادامه داد: من در نسخه‌ای که برای چاپخانه قرار بود فرستاده شود، اين پسوند را حذف کردم اما متأسفانه بخش فنی روزنامه سهوا نسخه اصلاح‌نشده را برای چاپخانه فرستاده بود. با توجه به اينکه روزنامه ما شماره‌های ابتدايی خود را منتشر می‌کند و امکانات فنی کمی داريم، چنين اشتباهی ممکن است که اتفاق بيافتد.

بزرگمهر با بيان اينکه ما خودمان پس از چاپ و توزيع روزنامه متوجه چنين اتفاقی شديم، تصريح کرد: اولين خبر را در اين‌باره، يکی از خبرگزاری‌ها منتشر کرد که من در تماس با آن خبرگزاری ماجرا را توضيح دادم. اما متأسفانه رسانه‌های ديگر نيز به اين موضوع دامن زدند و موضع گرفتند. برخی، از اين اتفاق به عنوان يک بُل سياسی برای حذف رقيب استفاده کردند. اين در حالی است که من به‌عنوان مديرمسئول روزنامه آسمان، در همان زمان که چنين بيانيه‌ای منتشر شد، جزو مخالفان اين عقيده بودم.

مديرمسئول اين روزنامه تازه منتشرشده درباره موضع‌گيری برخی افراد تصريح کرد: آقای کوشکی در اين زمينه موضع گرفته‌اند و به روزنامه آسمان‌ و سردبير آن حمله کرده‌اند. اين در حالی است که اگر آقای کوشکی جبهه رفته است، من در خط مقدم جنگيده‌ام. اگر او جنگيده است، من شيميايی جبهه هستم که حتی به دنبال دريافت کارت جانبازی نيز نرفته‌ام. آقايان طوری رفتار می‌کنند که گويی آن‌ها امامزاده هستند و ما بچه يزيد.

عباس بزرگمهر درباره جزئيات احضار خود به دادسرای رسانه نيز گفت: ساعت ۱۲ و ۱۵ دقيقه ظهر روز پنجشنبه که من در خارج از شهر تهران بودم، مدير دادسرای رسانه با من تماس گرفت و گفت برای ارائه توضيح به دادسرای رسانه بياييد. من با توجه به اينکه فاصله زيادی با شهر داشتم، درخواست کردم که اين قرار به روز شنبه صبح موکول شود اما نپذيرفتند و من در حال حاضر در حال رفتن به دادسرای رسانه برای ارايه توضيحات هستم.

روزنامه ی آسمان توقیف و مدیر مسئول آن بازداشت شد!

روزنامه «آسمان» که ۱۴ بهمن‌ماه از هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز انتشار دریافت کرده بود، توقیف و مدیرمسئولش بازداشت شد.

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هفته‌نامه تحلیلی-خبری آسمان درخواست خود را برای تغییر وضعیت به هیأت نظارت بر مطبوعات تسلیم کرده بود که در ۱۴ بهمن‌ماه با این درخواست موافقت شد و این روزنامه انتشار خود را از ۲۶ بهمن‌ماه آغاز کرد اما درست هفت روز پس از انتشار، این روزنامه به علت انتشار مطلبی درباره قصاص در شماره چهارم خود توقیف شد.
در همین ارتباط پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با تایید خبر اعلام کرد: با اعلام جرم سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه، روزنامه «آسمان» به دلیل انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی و توهین به مقدسات اسلامی توقیف شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در اطلاعیه پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران آمده است:

«روزنامه یادشده در شماره روز سه‌شنبه مورخ ۱٣۹۲.۱۱.۲۹ با انتشار مطلبی نوشته بود که حکم قصاص غیرانسانی است.

متعاقب انتشار این مطلب سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیرمسئول این روزنامه اعلام جرم کرد و خواستار توقف انتشار آن شد.

در پی ارجاع پرونده به شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، بازپرس پرونده پس از رسیدگی، دستور توقیف این روزنامه را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر و ابلاغ کرد.»

بر اساس گزارشها مدیرمسئول روزنامه آسمان هم که امروز (پنجشنبه) با اعلام جرم سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه برای ارائه پاره‌ای از توضیحات به این دادسرا مراجعه کرده بود، به زندان اوین منتقل شد.

نوشاد عمادی از دوستان عباس بزرگمهر - مدیرمسئول روزنامه آسمان - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این خبر توضیح داد: برای آقای بزرگمهر قرار وثیقه ٣۰۰ میلیون تومانی صادر شده بود که به علت پایان وقت اداری قرار دادن وثیقه به صبح شنبه موکول شد و آقای بزرگمهر به زندان اوین منتقل شدند.

پیشتر، علاءالدین ظهوریان - دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات - در تماس خبرنگار ایسنا در این باره گفته بود: هیأت نظارت بر مطبوعات درباره روزنامه «آسمان» جلسه تشکیل نداده و به وضعیت این روزنامه در روز دوشنبه رسیدگی می‌شود، بنابراین ممکن است روزنامه «آسمان» ‌از سوی نهاد دیگری توقیف شده باشد.

سخنان مدیرمسئول

«عباس بزرگمهر» مدیرمسئول روزنامه «آسمان» نیز ساعاتی قبل در گفت‌و‌گو با خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر توضیح داد: روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه در روزنامه آسمان مطلبی منتشر شد که در آن استادان و دانشجویان دهه ۶۰ یادی از همان ایام کرده بودند و خاطرات خود را درباره دهه ۶۰ گفته بودند. در همین میان دکتر هرمیداس باوند درباره بیانیه‌ای که در آن زمان درباره قصاص مطرح شده بود، خاطره‌ای گفته بود. عنوان این بیانیه، قصاص «غیرانسانی» بود که همین پسوند غیرانسانی مسئله‌ساز شد.

او ادامه داد: من در نسخه‌ای که برای چاپخانه قرار بود فرستاده شود، این پسوند را حذف کردم اما متأسفانه بخش فنی روزنامه سهوا نسخه اصلاح‌نشده را برای چاپخانه فرستاده بود. با توجه به اینکه روزنامه ما شماره‌های ابتدایی خود را منتشر می‌کند و امکانات فنی کمی داریم، چنین اشتباهی ممکن است که اتفاق بیافتد.

بزرگمهر با بیان اینکه ما خودمان پس از چاپ و توزیع روزنامه متوجه چنین اتفاقی شدیم، تصریح کرد: اولین خبر را در این‌باره، یکی از خبرگزاری‌ها منتشر کرد که من در تماس با آن خبرگزاری ماجرا را توضیح دادم. اما متأسفانه رسانه‌های دیگر نیز به این موضوع دامن زدند و موضع گرفتند. برخی، از این اتفاق به عنوان یک بُل سیاسی برای حذف رقیب استفاده کردند. این در حالی است که من به‌عنوان مدیرمسئول روزنامه آسمان، در همان زمان که چنین بیانیه‌ای منتشر شد، جزو مخالفان این عقیده بودم.

مدیرمسئول این روزنامه تازه منتشرشده درباره موضع‌گیری برخی افراد تصریح کرد: آقای کوشکی در این زمینه موضع گرفته‌اند و به روزنامه آسمان‌ و سردبیر آن حمله کرده‌اند. این در حالی است که اگر آقای کوشکی جبهه رفته است، من در خط مقدم جنگیده‌ام. اگر او جنگیده است، من شیمیایی جبهه هستم که حتی به دنبال دریافت کارت جانبازی نیز نرفته‌ام. آقایان طوری رفتار می‌کنند که گویی آن‌ها امامزاده هستند و ما بچه یزید.

عباس بزرگمهر درباره جزئیات احضار خود به دادسرای رسانه نیز گفته بود: ساعت ۱۲ و ۱۵ دقیقه ظهر روز پنجشنبه که من در خارج از شهر تهران بودم، مدیر دادسرای رسانه با من تماس گرفت و گفت برای ارائه توضیح به دادسرای رسانه بیایید. من با توجه به اینکه فاصله زیادی با شهر داشتم، درخواست کردم که این قرار به روز شنبه صبح موکول شود اما نپذیرفتند و من در حال حاضر در حال رفتن به دادسرای رسانه برای ارائه توضیحات هستم.

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0