صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > گفت و گو با داوود هرمیداس باوند درباره ­ی توقیف روزنامه «آسمان»: من فقط یک خاطره (...)

گفت و گو با داوود هرمیداس باوند درباره ­ی توقیف روزنامه «آسمان»: من فقط یک خاطره تعریف کردم

جمعه 21 فوريه 2014

شیما شهرابی

داوود هرمیداس باوند، هنوز مقاله ­ی چاپ شده در روزنامه «آسمان» را نخوانده است و اصلا از خبرهایی که از زمان چاپ گزارش تا امروز در خبرگزاری فارس و سایت تسنیم در این باره کار شده خبر ندارد. می­­گوید: « فقط قبل از شما یک­نفر تماس گرفت و گفت روزنامه آسمان به دلیل گفتگ­وی شما توقیف شد. اما من هرچه فکر می­کنم؛ چیزی نگفته ­ام که منجر به توقیف این روزنامه شود.» او در گفت­گو با «ایران وایر» درباره ­ی آنچه باعث حساسیت روی این مطلب شده، می­گوید: « من فقط یک نقل قول آوردم. چیزی را که مربوط به ۳۵ سال پیش بود. الان هم همان را می­گویم: ۳۵ سال پیش ۱۲ استاد دانشگاه بیانیه ­ای را درباره ­ی قصاص امضا کردند که آقای نجفقلی حبیبی به دستور آقای خمینی آن­ها را منفصل از خدمت کردند. من فقط یک اتفاق را تعریف کردم.» هرمیداس باوند درباره ­ی کاربرد کلمه لایحه ­ی غیر انسانی قصاص می­گوید: « این کلمه، کلمه ­ای بود که امضاکنندگان بیانیه آن را استفاده کردند و من فقط آن اتفاق را تعریف کردم و به همین دلیل در نقل قول از آن کلمه استفاده کردم.»

روز سه شنبه در روزنامه ­ی «آسمان» گزارشی درباره اساتید و دانشجویان علوم سیاسی در دهه ۶۰ منتشر شد. در بخشی از این گزارش که در آن با داوود هرمیداس باوند گفت وگو شده خاطره­ ای نقل شده که در آن از عبارت « لایحه غیر انسانی قصاص» استفاده شده است. پس از انتشار این مقاله، خبرگزاری­های مخالف روزنامه و چهره ­های تندرو خواستار توقیف و محاکمه مسئولان روزنامه شدند. گفتگو با آیات عظام و چهره ­های مذهبی که همگی بر نص صریح قرآن درباره ­ی قصاص تاکید داشتند باعث شد تا سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیر مسئول این روزنامه اعلام جرم کند و خواستار توقف انتشار آن روزنامه شود.

خبرگزاری تسنیم که این نوشته را توهین به اسلام خوانده بود . ساعتی پیش از انتقال مدیر مسئول این روزنامه به اوین خبر داد. این در حالی است که عباس بزرگمهر در توضیح این اتفاق گفته است: « من در نسخه‌ای که برای چاپخانه قرار بود فرستاده شود، این پسوند را حفظ کردم اما متأسفانه بخش فنی روزنامه سهوا نسخه اصلاح‌نشده را برای چاپخانه فرستاده بود. با توجه به اینکه روزنامه ما شماره‌های ابتدایی خود را منتشر می‌کند و امکانات فنی کمی داریم، چنین اشتباهی ممکن است که اتفاق بیافتد. او در ادامه گفت: «اولین خبر را در این‌باره، یکی از خبرگزاری‌ها منتشر کرد که من در تماس با آن خبرگزاری ماجرا را توضیح دادم. اما متأسفانه رسانه‌های دیگر نیز به این موضوع دامن زدند و موضع گرفتند. برخی، از این اتفاق برای حذف رقیب استفاده کردند. این در حالی است که من به‌عنوان مدیرمسئول روزنامه آسمان، در همان زمان که چنین بیانیه‌ای منتشر شد، جزو مخالفان این عقیده بودم.»

داوود هرمیداس باوند درباره ­ی احضار مدیر مسئول روزنامه می­گوید: « من واقعا متاسفم اما من فقط یک خاطره تعریف کرده بودم.» هرمیداس باوند قبل از خداحافظی می­گوید: « فکر می­کنید بتوانم نسخه ­ای از این روزنامه تهیه کنم . آخر من اصلا این گزارش را ندیده ­ام.»

از: ایران وایر

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0