صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تحریم مقامات سرکوبگر ایران توسط آمریکا

تحریم مقامات سرکوبگر ایران توسط آمریکا

پنج شنبه 30 سپتامبر 2010

۸ مقام امنیتی ایران در لیست سیاه آمریکا قرار گرفتند

• دولت آمریکا هشت مقام امنیتی و نظامی ایران را به خاطر سرکوب مردم و نقض حقوق بشر در فهرست تحریم های خود قرار داد ...

اخبار روز: دولت آمریکا برای نخستین بار گروهی از مقامات نظامی و امنیتی ایران را به خاطر سرکوب مردم و نقض حقوق بشر در فهرست تحریم های خود قرار داده است. فرمان سرکوب جنبش سبز در ایران، یک هفته بعد از انتخابات خرداد ماه ٨٨ توسط سیدعلی خامنه ای رسما اعلام شد. نام علی خامنه ای و محمود احمدی نژاد رهبر و رئیس جمهور کودتا در این فهرست قرار ندارد.

به گزارش دویچه وله ایالات متحده آمریکا ۸ تن از مسئولان بلندپایه نظامی و امنیتی جمهوری‌اسلامی را به خاطر سرکوب مردم ایران و نقض حقوق بشر، ممنوع الورود کرد. دارائی‌های این ۸ نفر در صورتی که در حوزه کنترل آمریکا باشد، ضبط می‌شود.

باراک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه (۲۹ سپتامبر / ۷ مهر) دستور عدم صدور ویزای آمریکا برای ۸ تن از مسئولان بلندپایه نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی و ضبط دارایی‌های آنان را امضا کرد.

ضبط دارایی‌ها در آمریکا

دارایی‌های ۸ مقام ایرانی در صورتی می‌تواند ضبط شود که مقامات آمریکایی بر آن کنترل داشته باشند. اما احتمال دارد که دولت آمریکا اجرای این محدودیت را از متحدان خود در سراسر جهان نیز بخواهد. تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا تاکنون همواره در کشورهای دوست آن نیز پیگیری شده‌اند.

بنا به اظهار هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا، ۸ مقام امنیتی، نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی صرفا به خاطر شرکت در سرکوب مردم ایران و نقض آشکار حقوق بشر مشمول تحریم می‌شوند. کلینتون گفته است: «این افراد مسئول کتک زدن وحشیانه، شکنجه، تجاوز، اعمال فشار بر مردم ایران و کشتار آن‌ها هستند.»

خبرگزاری‌های غربی از افراد زیر به عنوان تحریم شدگان نام برده‌اند: محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران)، صادق محصولی (وزیر کشور دولت نهم و وزیر رفاه فعلی)، غلامحسین محسنی اژه‌ای (وزیر اطلاعات دولت نهم و دادستان کل کشور)، سعید مرتضوی (دادستان انقلاب پیشین ایران)، حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات فعلی)، مصطفی محمد نجار (وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در سپاه)، احمدرضا رادان (جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی) و حسین طائب (فرمانده پیشین بسیج و معاون اطلاعات سپاه پاسداران).

به خاطر نقض حقوق‌بشر

خبرگزاری فرانسه نوشت که اتهام اصلی افراد تحریم شده، شرکت در سرکوب‌های پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ است. به نوشته این خبرگزاری، این نخستین بار است که گروهی از مقامات ایرانی مستقیما به خاطر نقض حقوق‌بشر از سوی آمریکا مشمول تحریم و مجازات می‌شوند.

خبرگزاری آلمان، در تفسیر اقدام تازه آمریکا نوشت: «با این اقدام‌ها، ایالات متحده آمریکا فشار را بر دولت احمدی‌نژاد تشدید می‌کند. در ماه‌های گذشته آمریکا و سایر کشورها تحریم‌ها را بیشتر به‌خاطر برنامه ‌اتمی جمهوری اسلامی علیه ایران اعمال کردند. اما کلینتون از تحریم به خاطر نقض حقوق‌بشر به عنوان "ابزار تازه" نام برد.»

خبرگزاری آلمان به نقل از وزیرخارجه آمریکا نوشت: «اعمال تحریم علیه مقامات رسمی به خاطر عملکرد مشخص آن‌ها در میان مردم ایران با تفاهم بیشتری روبرو خواهد شد تا تحریم نامحدود علیه تمام کشور.»

کلینتون افزود: «هدف، پایان دادن به سوَءرفتار با شهروندان و نشان دادن همبستگی با قربانیان است.» وی از جمهوری اسلامی خواست که همه زندانیان سیاسی را آزاد کند.

وزیرخارجه آمریکا در عین‌ حال تاکید کرد که نشانه‌های از سرگیری مذاکرات احتمالی با جمهوری اسلامی بر سر برنامه اتمی آشکار شده، اما تاریخ آغاز این مذاکرات هنوز اعلام نشده است.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0