صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تجمع کارگران فولاد زاگرس در اعتراض به انحلال کارخانه

تجمع کارگران فولاد زاگرس در اعتراض به انحلال کارخانه

دو شنبه 7 آوريل 2014

حدود ۲۰۰ نفر از کارگران فولاد زاگرس صبح امروز در اعتراض به انحلال این کارخانه از سوی کارفرما در مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قروه واقع در استان کردستان تجمع کردند.

به گزارش ۱۶ فروردین ایلنا،علی‌اکبر هدایتی، یکی از نمایندگان کارگران حاضر در این تجمع تعداد کارگرانی که با انحلال این کارخانه بیکار می‌شوند را ۲۷۴ نفر ذکر کرد و گفت: تجمع امروز کارگران در اعتراض به تصمیم مالکان کارخانه مبنی بر انحلال این واحد تولید فولاد صورت گرفته است.

او افزود: طبق جلسه مجمع فوق العاده سهام داران اصلی شرکت فولاد زاگرس، این واحد از مورخه ۲۲ اسفندماه سال ۹۲ منحل اعلام شده و آگهی آن روز ۲۶ اسفند در روزنامه اطلاعات به چاپ رسیده است.

او گفت: انحلال کارخانه فولاد زاگرس بدون تایید نهادهای مرتبط تصریح شده در ماده ۱۴۱ قانون تجارت و بند ۳ ماده ۱۹۹ این قانون انجام شده است.

هدایتی با بیان آنکه کارفرما پس از انحلال این واحد هم اکنون مدیر تسویه حساب با کارگران تعیین کرده است، افزود: این مدیر وکالت دارد در سال جاری با تمامی کارگران بر اساس آگهی انتشار یافته تسویه حساب کند.

نماینده کارگران فولاد زاگرس در ادامه به بیکاری کارگران بعد از انحلال کارخانه اشاره کرد و گفت: انحلال کارخانه فولاد زاگرس در حالی صورت گرفته که ۴ ماه از حقوق کارگران پرداخت نشده است.

وی همچنین در مورد پاسخگویی مسئولان شرکت فولاد زاگرس در مورد انحلال این واحد اظهار داشت: هیچ یک از مالکان اصلی کارخانه فولاد زاگرس برای پاسخگویی به مشکلات کارگران در تجمع امروز حاضر نشده‌اند.

این کارگر در خاتمه گفت: تجمع امروز کارگران در حالی ظهر امروز پایان یافت که این کارگران از روز ۱۸ تیرماه سال گذشته تا هم اکنون به بهانه آنچه «ناتوانی مالی و زیان‌ده بودن تولید» ذکر می‌شود بلاتکلیف بوده و با آنکه اجتماعات متعددی را در مقابل نهاد‌های مختلف انجام داده‌اند اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات خود رادر مورد بازگشایی کارخانه، بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه خود وصول کنند.

تجمع کارگران پیمانی اداره آب و فاضلاب اهواز

صبح امروز حدود ۵۰ نفر از کارگران پیمانی اداره آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن پنج ماه حقوق و دست‌مزدشان در میدان کارگر اهواز تجمع کردند.

به گزارش۱۶فروردین ایلنا،یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز گفت: ۳۰۰ اپراتورهای پمپاژ شرکت آب و فاضلاب اهواز که به عنوان موتورچی و پمپ‌چی فاضلاب در سطح شهر اهواز فعالیت می‌کنند، حدود پنج ماه از معوقات حقوقیشان که مربوط به سال گذشته (۹۲) است را دریافت نکرده‌اند.

او افزود: این کارگران که دارای سوابق کاری ۴ تا ۱۵ساله هستند در ماه‌های آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند سال ۹۲ هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند. همچنین در ماه‌های خرداد و مرداد سال گذشته نیز تعدادی از کارگران بخشی از مطالبات حقوقیشان را دریافت نکرده‌اند و هشت ماه حقوق ۱۵ نفر از کارگران نیز که مربوط به سال ۹۱ است پرداخت نشده است.

این کارگر با بیان اینکه کارگران تا ۱۵ بهمن ماه سال ۹۲ زیر نظر شرکت پیمانکاری «سولار مکانیک» فعالیت داشته‌اند افزود: بعد از خارج شدن شرکت پیمانکاری سولار از شرکت آب و فاضلاب، این کارگران زیر نظر شرکت پیمانکاری جدیدی بنام «اسکله ساز» فعالیت دارند.

به گفته وی، شرکت پیمانکاری علاوه بر تاخیر در پرداخت دستمزد ماهانه، عیدی و سنولات پایان سال کارگران را نیز پرداخت نکرده است.

این کارگر شاغل در اداره آب و فاضلاب اهواز در ادامه سخنان خود در خصوص معوقات بیمه‌ای کارگران گفت: حق بیمه کارگران نیز از بهمن ماه سال گذشته به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است و این خطر وجود دارد که در سوابق بیمه‌ای کارگران فاصله ایجاد شود.

وی با بیان اینکه این کارگران قراردادی در سال گذشته چندین تجمع در مقابل اداره آب و فاضلاب انجام داده‌اند، گفت: همه مسئولان اداره فاضلاب اهواز در جریان مشکلات صنفی ما قرار دارند.
او گفت: کارگران از نبود نظارت بر کار شرکتهای پیمانکاری انتقاد دارند و ما انتظار داریم مسئولان اداره آب و فاضلاب استان خوزستان در سال جدید نظارت خود را بر شرکتهای پیمانکاری و نحوه فعالیتشان بیشتر کنند.

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0