صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > نگرانی عفو بین‌الملل از «ضرب‌وشتم» زندانیان بند ۳۵۰ اوین

نگرانی عفو بین‌الملل از «ضرب‌وشتم» زندانیان بند ۳۵۰ اوین

جمعه 18 آوريل 2014

سازمان عفو بین‌الملل در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد «ضرب‌وشتم» زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، جایی که گروهی از زندانیان سیاسی ایران نگهداری می‌شوند، با ابراز نگرانی در مورد خطری که آنها را تهدید می‌کند، هشدار داده است.

به گزارش رادیو فردا٬ عفو بین‌الملل می‌گوید گزارش‌ها در مورد حمله زندانبانان به بند ۳۵۰، سبب شده است که در مورد امنیت زندانیان ترس و نگرانی به وجود بیاید.

این سازمان با استناد به گزارش‌های منتشر شده در این مورد در رسانه‌ها، به انتقال ۳۲ زندانی به بندهای انفرادی و زخمی شدن برخی از آنها اشاره کرده است.

گروهی از معترضان در ایران روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین، از «ضرب‌وشتم» زندانیان بند ۳۵۰ خبر دادند.

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، از چهره‌های سرشناس معترضان که در حصر خانگی است، خشونت‌ها را «بی‌سابقه» عنوان کرده است.

از سوی دیگر اما رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی، به خبرگزاری ایلنا گفته است هیچ درگیری و ضرب و شتمی در بند ۳۵۰ زندان رخ نداده است.

با این همه مائده سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی، در گفت‌وگو با رادیو فردا این خبر را تائید کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل در عین حال می‌گوید ۲۶ زندانی زخمی شده‌اند و دست‌کم چهار نفر از آنها به بیمارستان انقال پیدا کرده‌اند.

این سازمان بین‌المللی غیردولتی با اشاره به گزارش‌ها می‌گوید ۳۲ نفر از زندانیان از جمله عبدالفتاح سلطانی، سعید متین‌پور، فعال آذری‌زبان، محمد امین هادوی، بهنام ابراهیم‌زاده، فعال حقوق کارگری به بند انفرادی منتقل شده‌اند.

حمله وحشیانه به بند ۳۵۰ اوین

• بر اثر تهاجم روز پنجشنبه به بند ۳۵۰ اوین که توسط عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یکصدنفر از سربازان گارد سازمان زندانها صورت گرفت زندانیان بند ۳۵۰ با باتوم و ... مورد ضرب و جرح قرار گرفتند ...

بند ۳۵۰ اوین امروز شاهد بی سابقه ترین برخورد و خشونت علیه زندانیان سیاسی ای بود طی قریب به دو دهه گذشته بود، خشونتی که با خونریزی توام شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، بر اثر تهاجم امروز صبح به بند ۳۵۰ اوین که توسط عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یکصدنفر از سربازان گارد سازمان زندانها صورت گرفت زندانیان بند ۳۵۰ با باتوم و … مورد ضرب و جرح قرار گرفتند که بیش از سی تن از آنان مجروح و مضروب شدند و دستکم چهارتن از زندانیان سیاسی به دلیل خونریزی و شکستگی به بیمارستان خارج از زندان منتقل شده اند. سی و دو نفر نیز به پس از ضرب و جرح به انفرادی منتقل شده اند.

تهاجم امروز در پی اعتراض و مقاومت زندانیان در برابر برنامه خشن بازرسی به وقوع پیوست و بیش از پنج ساعت به طول انجامید. ماموران از کلیه عملیات خود فیلم و عکس تهیه کرده اند.

شدت برخورد و خونریزی در بند ۳۵۰ به حدی بود که در هنگام انتقال زندانیان مجروح به انفرادی و بهداری زندان، مینی بوس حامل آنها خونین شد. همچنین محوطه هواخوری این بند نیز به خون زندانیان آغشته شد.

پارگی رگ دست امید بهروزی، شکستگی دنده اسماعیل برزگری، شکستگی سر اکبر امینی، یک مورد حمله قلبی منجر به اعزام به سی سی یو، چندین مورد شکستگی و جراحت انگشتان دست و پا، جراحت و خونریزی صورت و آثار کبودی ناشی از باتوم بر روی بدن تعداد زیادی از زندانیان وجود دارد، از جمله آثار تهاجم پنجشنبه در بند ۳۵۰ است.

براساس این گزارش، زندانیانی که به انفرادی منتقل شده اند پس از انتقال از تونل سربازان باتوم به دست و ضرب و شتم شدید با دستبند و چشم بند به انفرادی ۲۴۰ و یا مکان دیگری منتقل شده اند؛ از وضعیت سلامتی این افراد اطلاعی در دست نیست.

بخشی از ضرب و جرح زندانیان که تنها رفتار اعتراضیشان سرودخوانی بود، در هواخوری بند و بخش دیگری نیز در اتاقها و سالن ها صورت گرفت. سربازان و لباس شخصی ها عمدتا سر زندانیان را از بالای پله ها هدف باتوم قرار داده اند. سرهنگ امانیان مسول کل حفاظت زندانهای تهران و قبادی مسول حفاظت زندان اوین از نزدیک شاهد و آمر این رویداد یوده اند.

عبدالفتاح سلطانی، محمد امین هادوی، سعید متین پور، بهنام ابراهیم زاده، بهزاد عرب گل، هوتن دولتی در میان ۳۲ انتقال یافته به انفرادی هستند.

روایت یکی از زندانیان از یورش امروز ماموران به بند۳۵۰

فعالان در تبعید: صبح روز پنج شنبه، ٢٨ فروردین، تعداد کثیری ماموران لباس شخصی که از عوامل اطلاعات بودند، به صورت وحشیانه ای به قصد بازرسی به داخل بند ٣۵٠ زندان اوین، ریختند.

اعضای اتاق ٣ بند ٣۵٠ با خواسته عوامل اطلاعات مبنی بر خروج اعضا از اتاق مخالفت کردند و در اتاق ماندند.
عوامل اطلاعات عربده کشان به سوی تخت ها و لوازم زندانیان هجوم برده و شروع به پاره کردن دفترها و کتاب های زندانیان و به هم ریختن هر آنچه در اتاق بود، کردند.

لوازم زندانیان به طرزی به هم ریخته شده بود که در وسط اتاق تلی از پتو، قاشق، بشقاب و کتاب و دفترهای پاره شده، تشکیل شده بود.

این حرکت وحشیانه، با اعتراض اعضای اتاق ٣ و همچنین بقیه زندانیان همراه شد، بطوریکه زندانیانی که در هواخوری زندان بودند، با صدای بلند شروع به سردادن شعار “مرگ بر دیکتاتور” و خواندن سرودهای انقلابی کردند.

در این میان، عوامل اطلاعاتی که با مقاومت شجاعانه زندانیان روبه رو شده بودند، گارد ویژه زندان متشکل از نزدیک به ۶٠ نفر با باتوم و مجهز به تجهیزات ضد شورش را وارد بند کرده و در راهروهای زندان مستقر کردند. عوامل اطلاعات با ضرب و شتم اعضای اتاق ٣، آنها را از اتاق خارج کرده تا از تونل وحشتی که گارد در راهرو ایجاد کرده بود، عبور کنند.

با عبور زندانیان از راهرو ها، درست مانند تونل های وحشت اردوگاه اسرای ایرانی در عراق، گارد ویژه به صورت سنگدلانه ای به ضرب و شتم وحشیانه زندانیان اقدام کرد.
سهیل بابادی، سروش ثابت، سعید متین پور و سمکو خلقتی از جمله زندانیانی بودند که به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

به هنگام عبور سمکو خلقتی از تونل وحشت، گارد ویژه، پیراهن و لباس های وی را از تنش در آورده و مستقیما به پشت و گردن و کتف لخت وی با شدت می کوبیدند. شدت باتوم های وارده بر بدن سهیل بابادی چندان شدید بود که گردن و کتف و بازوی وی به شدت کبود و دچار خونمردگی شده بود.

درست مانند کسی که حد شرعی شلاق در موردش اجرا شده باشد.

سروش ثابت و سعید متین پور نیز با عبور از این تونل گوشتی، توسط گارد ویژه مورد ضربات باتوم قرار گرفتند.
حدود ١١ نفر از اعضای اتاق ٣ با ضرب و شتم از اتاق بیرون برده شده و سپس از تونل وحشت به مکان نامعلومی منتقل شدند.
این حرکت اسف بار و رقت انگیز تا ساعت ٢ بعد از ظهر به طول انجامید.

اسامی زندانیان منتقل شده به انفرادی:

١.سعید متین پور ٢. سروش ثابت ٣. یاشار دارالشفا ۴. داور حسینی وجدان ۵. سعید حائری ۶. مهدی خدایی ۷. محمد صدیق کبودوند ٨. سیمکو خلقتی ۹. بهنام ابراهیم زاده ١٠. سهیل بابادی ١١. علی عسکری ١٢. غلامرضا خسروی ١٣. مجید اسدی ١۴. اسدالله اسدی ١۵. رضا اکبری منفرد ١۶. جواد فولادوند ١۷. مهرداد آهن خواه ١٨. سهیل عبدی ١۹. امیر قاضیان ٢٠.. .. داوری ٢١.آرش همپای ٢٢. بهزاد عرب گل ٢٣. امید بهروزی ٢۴.مصطفی عبدی ٢۵. محمد شجاعی ٢۶. عبدالفتاح سلطانی ٢۷. مصطفی ریسمان باف ٢٨. محمد امین هادوی ٢۹. هوتن دولتی ٣٠. اسماعیل برزگری.

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0