صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > موج دستگیری فعالین کارگری در روز جهانی کارگر

موج دستگیری فعالین کارگری در روز جهانی کارگر

جمعه 2 مه 2014

• به دنبال بازداشت جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی در شب گذشته، امروز در پایانه ی آزادی ۲۳ نفر از اعضای سندیکای شرکت واحد از جمله ابراهیم مددی، سعیدی، وحیدی و نعمتی بازداشت شدند ...

اخبار روز: برپایه ی آخرین گزارش ها، موج دستگیری کارگران در روز اول ماه مه ادامه یآفته است. به گزارش خبرگزاری هرانا ۲٣ نفر از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد امروز در تهران دستگیر شدند. بر پایه ی این گزارش بازداشت کارگران همراه با ضرب و شتم و بازداشت بوده است و کارگران به زندان اوین منتقل شده اند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ظهر پنج‌شنبه ۱۱ اردیبهشت در پی مراسم روز کارگر که در میدان آزادی تهران برگزار شد ۲۳ تن از کارگران اتوبوسرانی تهران که از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد هستند در میدان آزادی بازداشت شدند.

ابراهیم مددی، سعیدی، وحیدی و نهمتی جزء بازداشت شدگان ظهر روز پنج‌شنبه هستند.
بازداشت شدگان با تویوتاهای قفس دار به زندان اوین منتقل شدند.

این در حالی است که امروز حسن روحانی در سخنرانی روز کارگر گفت: کارگران باید بتوانند از طریق تشکل ها و جمعیت های آزاد، صدای خود را آسان تر و شفاف تر به گوش مسئولان و وزارت کار برسانند.

شب گذشته اتحادیه ی آزاد کارگران ایران از یورش ماموران امنیتی حکومت به فعالین کارگری و بازداشت جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی دو تن از هماهنگ کنندگان تومار چهل هزار نفری کارگران خبر داده بود. بنابر این گزارش ماموران به خانه ی خانم پروین محمدی هم مراجعه کرده اما موفق به دستگیری او نشده اند.
جعفر عظیم زاده، جمیل محمدی و پروین محمدی از جمله کسانی هستند که به تجمع کارگران در برابر وزارت کار فراخوان داده اند.

مشت آهنین، پاسخ حکومت به خواست های کارگران

• حکومت امروز به کارگران مشت آهنین نشان داد. به دنبال دستگیری بیش از بیست نفر از کارگران شرکت واحد در پایانه ی آزادی، در برابر وزارت کار نیز کارگران را سرکوب کردند و تعدادی را بازداشت نمودند ...
پیرو درخواست هماهنگ کنندگان طومار ۴۰ هزار نفری کارگران و حمایت و فراخوان اتحادیه آزاد کارگران ایران برای تجمع و گرامیداشت روز جهانی کارگر در محل اداره کار، پیش از ساعت اعلام شده و از اولین ساعت صبح، ساختمان اداره کار و تمامی محله های منتهی به آن توسط نیروهای امنیتی قرق شده و تحت کنترل شدید قرار گرفت.
بنا به گزارش های رسیده به سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، حضور مامورین و پلیس همراه با تعداد بسیار زیادی لباس شخصی، نظر هر رهگذری را به خود جلب می کرد. این تعداد چشمگیر نیروهای پلیس و امنیتی، مانع حتی توقف لحظه ای هر عابری میشدند.

کارگران و فعالین کارگری در گروه های چند نفره بصورت پراکنده در اطراف خیابان و کوچه های منتهی به اداره کار منتظر فرصت بودند که از ساعت حدود ۱۰ صبح با ضرب و شتم نمودن آقای شاهپور احسانی راد از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد گارگران، هنگام بلندکردن پلاکارد و دستگیری وی، تحرکات بیشتری از طرف کارگران صورت گرفت که به بازداشت خانم پروین محمدی عضو دیگر هیئت مدیره این اتحادیه و نیز تعدادی از امضاء کنندگان طومار ۴۰ هزار نفری، انجامید و دستگیری کارگران، ابعاد بیشتری بخود گرفت. ماموران امنیتی عملا مانع تجمع کارگران در این روز شدند.

بنا به گفته شاهدان عینی تعدادی در مینی بوسهای ون نیروی پلیس و تعدادی هم در اتومبیل های نیروهای امنیتی دستگیر و از منطقه به محل نامعلومی برده شدند.

اتحادیه ی آزاد کارکران ایران نوشته است این پاسخی بود به تجمع مسالمت آمیز و بر حق کارگران در این روز جهانی متعلق به طبقه کارگر و تمامی انسانهای آزادی خواه که برای طرح بدیهی ترین مطالباتشان قصد تجمع و خواندن قطعنامه ی خود را داشتند.

اتحادیه آزاد کارگران، جلوگیری و ممانعت نیروهای امنیتی، پلیس و لباس شخصی ها، از تجمع مسالمت آمیز کارگران و به ویژه بازداشت اعضای خود و سایرکارگران شرکت کننده را بشدت محکوم کرده و بر خواسته های بر حق کارگران از جمله اجرای بی چون و چرای ماده ۴۱ قانون کار و همچنین تامین معیشت بیکاران جامعه و تضمین یک زندگی خانواده کارگری مطابق با استاندارهای امروز جوامع بشری تاکید کرده است.

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0