صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دیدار فعالین ضداعدام (لگام) باخانواده ی حسین زاده

دیدار فعالین ضداعدام (لگام) باخانواده ی حسین زاده

جمعه 9 مه 2014

• گروهی از فعالین ضداعدام (لگام) به دیدار خانواده ی حسین زاده رفتند. این خانواده چندی پیش از قصاص قاتل فرزند خود صرف نظر کرد. تصمیم خانواده ی حسین زاده بازتاب گسترده و جهانی یافت ...

اخبار روز: گروهی از فعالین ضداعدام (لگام) به دیدار خانواده ی حسین زاده رفتند. این خانواده چندی پیش از قصاص قاتل فرزند خود توسط چوبه ی دار صرف نظر کردند. این تصمیم خانواده ی حسین زاده بازتاب گسترده و جهانی یافت و فعالین ضداعدام را شادمان و امیدوار ساخت.

به گزارش «لگام» - لغو گام به گام مجازات اعدام، در ساعت ۶ بعد از ظهر روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت خانم نسرین ستوده و آقایان دکتر محمد ملکی، محمد نوری زاد، و علی رضا جباری از بنیانگذاران لگام، و آقای آریا آرام نژاد، ازهنرمندان کشورمان، با همراهانشان به دیدار خانم سامره ی علی نژاد و آقای عبدالغنی حسین زاده، پدر و مادر مقتول (زنده یاد عبداله حسین زاده) در شهر رویان از شهرستان نور رفتند تا حمایت خود را از اقدام بشردوستانه ی این خانواده در گذشت از اعدام محکوم و رفع کمبودهای قانونی اعلام دارند.

«لگام» در بیانیه ای که به مناسبت این دیدار انتشار داده نوشته است: همه می دانیم آنانکه دست به جنایت از هر نوع می آلایند وابسته به شرایط اجتماعی تحمیل شده برخویش اند و پیش از ریختن خون آنان باید شرایط اجتماعی مسبب اقدامشان را از میان، برداشت؛ اما کسانی که آمادگی اقدام به چنین جرم ناپسندی در جانشان رخنه می کند خود باید دقت و هشیاریشان را محفوظ نگه دارند تا موجبات ریختن خون انسانی دیگر یا مالا خویشتن را فراهم نیاورند؛ زیرا کمال بزرگواری خانواده هایی که از جرم قاتل فرزند خویش می گذرند، ممکن است موجب بخشایش آنان شود؛ اما همواره این رخداد پیش نمی آید.

در ادامه ی این گزارش آمده است: اعضای خانواده ی محترم حسین زاده انسانهایی شرافتمند و مهربان اند که دو فرزندشان را با سالها فاصله از کف داده اند. آنها درپای چوبه ی دار از خون کسی که به جرم قتل فرزندشان محکوم به اعدام شده بود گذشتند و با جوانمردی تمام خواستار بخشودگی او شدند.

«لگام» می نویسد: این پدر و مادر می گویند گرفتن چنین تصمیمی برایشان بسیار دشوار بوده است. مادر می گفت: بیشتر سه - چهار هزار نفری که در پای چوبه ی دار حاضر بودند از من می خواستند که قاتل
را ببخشم؛ گفتم نمی توانم. سرانجام مادرم به من گفت: اگر نمی خواهی اورا ببخشی دست کم چارپایه را از زیر پایش نکش. او به سخن مادرش گوش داد؛ ازین کار منصرف شد و تنها به زدن سیلی به گوش او بس کرد. او می گفت: پس از زدن سیلی به گوش قاتل احساس آرامش کردم و از اصرار در اجرای حکم اعدام دست برداشتم. پدرعبداله می گفت: نمی توانستم خودم را راضی کنم ببخشمش؛ کنار چوبه ی دار رفتم و به او گفتم: حالا با یک حرکت پایم می توانم به آن دنیا بفرستمت. و او با التماس از من خواست که به پدر و مادرش رحم کنم و از این کار صرفنظر کنم. در این لحظه حالم دگرگون شد و تصمیم گرفتم او را ببخشم و بخشیدم. اشک از چشمانم سرازیر، و اجرای حکم متوقف شد.

در ادامه ی این گزارش آمده است: پس از توقف اجرای حکم اعدام قاتل، انبوه کسانی که در مراسم اجرای حکم حضور یافته بودند یکدیگر را درآغوش گرفتند و بوسیدند. شماری از جوانان محل پس از این صحنه دور یکدیگر حلقه زدند و درحرکتی نمادین و در همنوایی با اقدام صلحجویانه ی این خانواده چاقوهایی را به خاک فرو بردند.

در این گزارش آمده است: هنگام دیدار با این خانواده، دیدارکنندگان شاهد بودند که اهالی محل نیز از اقدام نیکخواهانه ی پدر و مادر مقتول سپاسگزاری می کردند و به گفته ی خانواده ی حسین زاده از پنجشنبه چهارم اردیبهشت تا روز دیدار هفت نفر از اعدام محکومان به قتل عزیرانشان درگذشته اند که همه ی آنها ساکنان همان منطقه بوده اند و تحت تاثیر اقدام انسان دوستانه این خانواده قرار گرفته اند.

در پایان گزارش آمده است: دیدار با خانواده ی حسین زاده در میان برخورد انسانی و محبت آمیز و سپاسگزاری
آنان و حاضران پایان یافت و دیدارکنندگان با آرزوی اصلاح قانون و لغو مجازات اعدام و اینکه تا رسیدن آن روز دیگران نیز از این اقدام آموزنده پیروی کنند آنان را ترک گفتند.

لازم به ذکر است که سیمین بهبهانی، جعفر پناهی، علی رضا جباری، نسرین ستوده، فریبرز رئیس دانا، اسماعیل مفتی زاده، نرگس محمدی، محمد ملکی و محمد نوری زاد موسسین «لگام» هستند.

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0