صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اعتراضات و اعتصابات کارگری

اعتراضات و اعتصابات کارگری

سه شنبه 20 مه 2014

• ادامه اعتصاب غذای کارگران کارخانه سیمان دشتستان و اخراج ۲ کارگر

حدود ۱۵روز است که کارگران کارخانه سیمان دشتستان در واکنش به بی‌توجهی کارفرما به درخواستشان، از غذا خوردن در کارخانه خوداری می‌کنند.

ایلنا بتاریخ ۲۹اردیبهشت طی گزارشی از اخراج دو کارگر این کارخانه محمد اسماعیل محمد صالحی با ۱۲ و محمد ضرغام دوست با ۱۱ سال سابقه کاری، خبر داد.

در همین رابطه محمد اسماعیل محمد صالحی یکی از کارگران بخش اپراتوری سنگ شکن دلیل اخراج‌ خود و همکارش را انجام وظیفه قانونیشان در پی‌گیری حقوق صنفی سایر کارگران ذکر کرد و مدعی شد: کارفرمای کارخانه سیمان دشستستان در حالی من و همکارم را به بهانه اغتشاش در محیط کار اخراج کردکه ما هیچ دخالتی در اعتصاب غذای کارگران در کارخانه نداشته‌ایم.

او با بیان اینکه در خصوص پیگیری مشکلات کارگران کارخانه سیمان دشتستان نامه‌های زیادی به مسئولان استانی و شهرستانی ارسال شده است که متاسفانه توجهی نشده است.

او گفت: امروز حدود ۱۵روز است که کارگران کارخانه سیمان دشتستان در واکنش به بی‌توجهی کارفرما به درخواستشان، از غذا خوردن در کارخانه خوداری می‌کنند.

او بابیان اینکه کاهش اضافه کاری، حق شیفت و تغییر زمان شیفت کاری از دیگر مطالبات کارگران این واحد صنعتی است، اظهار داشت: موضوع دیگیری که برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است محاسبه پاداش تولید بر اساس تولید «کلینکر (میزان تولید)» است که در حال حاضر گفته می‌شود این پاداش‌ها باید بر اساس فروش کلینکر محاسبه شود.
در ادامه آقای محمد رضا ضرغام دوست یکی از دو کارگر اخراج شده گفت: من یازده سال به صورت قرار داد مستمر در کارخانه سیمان دشتستان کار می‌کنم که صبح امروز دوشنبه از ورود من به کارخانه خوداری شده است.
او همچنین گفت: با توجه به اعتراض ۱۵ روزه کارگران سیمان دشتستان، نیروی انتظامی با اطلاع کارفرمای کارخانه وارد محوطه کارخانه شد و بدون مقدمه من را که هیچ دخالتی در تحصن غذایی کارگران در کارخانه ندارم بازداشت کردند.

• تجمع اعتراضی کارگران نی‌بر کارورن شوشتر وارد سومین روز شد
در سه روزی که از حضور کارگران نی‌بر در تهران می‌گذرد این کارگران شب‌ را در محوطه سازمان تامین اجتماعی سپری کرده‌اند.
تجمع اعتراضی کارگران نی بر کشت و صنعت کارون شوش‌تر که بامداد روز شنبه (۲۷ اردیبهشت ماه) درمقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی آغاز شده بود امروز نیز ادامه یافت.

به گزارش ۲۹ اردیبهشت ایلنا، یکی ار کارگران حاضر در این تجمع اعتراضی گفت: تجمع اعتراضی کارگران فصلی نی بر کارون شوش‌تر در مقابل ساختمان سازمان تاین اجتماعی در حالی وارد سومین روز شده است که مسئولان این سازمان در جلسات دیروز و امروز به نمایندگان کارگران وعده داده‌اند که حداکثر تا ساعت ظهر فردا سه شنبه جواب قانع کننده‌ای به کارگران خواهند داد.

این کارگر بابیان اینکه او سایر همکارانش نسبت به وعده مسئولان سازمان تامین اجتماعی امیدوار هستند، افزود: بدون شک همه کارگران نی بری که از سه روز پیش در تهران حضور دارند ظهر فردا منتظر پاسخ مسئولان سازمان تامین اجتماعی خواهند بود.

وی با تاکید بر اهداف تجمع اعتراضی کارگران در طول مدت اقامت در تهران، گفت: کارگران نی‌بر کشت و صنعت کارون سال گذشته با پایان دادن به تجمع خود نشان دادند که به وعده های دولت اعتماد کرده‌اند اما متاسفانه تا این لحظه به مطالبات قانونی آن‌ها رسیدگی نشده است.

این کارگر با بیان اینکه کاگران نی‌بر حاضر در تهران خواهان پیگیری برای وصول مطالبات خود و همکارانشان هستند، افزود: آنان علاوه بر اتصال سوابق بیمه‌ای، خواستار قرار گرفتن تحت حمایت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت منظم دستمزد و حقوق هستند.

به گفته این کارگر در سه روزی که از حضور کارگران نی‌بر در تهران می‌گذرد این کارگران شب‌ را در محوطه سازمان تامین اجتماعی سپری کرده‌اند.

• اعتصاب کارگران معدن بافق ادامه دارد

اعتصاب کارگران معدن بافق به نحوه خصوصی‌سازی معادن این شهرستان همچنان ادامه دارد.

به گزارش ۲۹ اردیبهشت فارس، به دنبال اعتصاب کارگران شرکت سنگ آهن بافق در اعتراض به نحوه خصوصی‌سازی معادن این شهرستان، معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد برای متقاعدسازی کارکنان شرکت سنگ آهن و توضیح پیگیری‌های انجام شده برای جلوگیری از واگذاری معدن سنگ آهن، با حضور در بین کارگران در محل سنگ آهن بافق سخنرانی کرد.

محمدعلی طالبی در این جمع با ارائه گزارش کاملی از اقدامات انجام شده توسط مسئولان برای احقاق حقوق کارگران و مردم استان و شهرستان بافق، همگان را به همراهی و آرامش دعوت کرد.

سخنان معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد بارها توسط کارگران قطع شد و نمایندگان کارگران نیز در بین سخنان وی، خواسته‌های خود را بیان کردند.

اما این سخنان برای کارگران قانع کننده نبوده و آنان حاضر به از سرگیری کار نشدند و همچنان یکی از معادن بزرگ کشور در تعطیلی به سر می‌برد.

حضور مسئولان در بین کارگران حدود دو ساعت به طول انجامید که هیچ نتیجه‌ای نداشت.

• تجمع کارکنان ذوب آهن کردستان مقابل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان

جمعی کثیری از کارگران کارخانه ذوب آهن کردستان، امروز یکشنبه در حرکتی اعتراضی نسبت به عدم دریافت هفت ماهه حقوق و مزایای قانونی خود در مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان تجمع کردند.
به گزارش ۲۹ اردیبهشت ایسنا، یکی از تجمع کنندگان گفت: حدود ۲۵۰ نفر از کارگران کارخانه ذوب آهن قروه حدود یکسال است که از کار بیکار شده و هیچ کس پاسخگوی ما نیست.

وی افزود: طبق اطلاعات موجود قرار است کارخانه ذوب آهن کردستان منحل شده و به طور کامل تعطیل شود و متاسفانه هیچ کس جوابگوی ما نیست.

وی تاکید کرد: متاسفانه بارها و بارها با مسئولین استانی در این زمینه گفتگو شده اما هیچ کس برنامه ای برای رفع مشکل ما ارایه نکرده است.

یکی دیگر از این کارگران گفت: ما فقط خواهان بازگشت به کار هستیم و از مسئولان در خواست داریم که مطالبات به حق کارگران این کارخانه را پیگیری کنند.

وی افزود: مسئولان از انحلال و تعطیلی کارخانه ذوب آهن خبر می دهند در حالی که این امر اصلا صحت ندارد.
این کارگران که در ماه های اخیر به دلیل تعطیلی کارخانه ذوب آهن کردستان ار کار برکنار شده بودند در این تجمع خواستار بررسی وضعیت آنها و بازگشایی دوباره کارخانه ذوب اهن کردستان شدند.
این کارگران چند بار دیگر نیز مقابل مجلس و وزارت کار تجمع کرده بودند اما هنوز به وضعیت آنها رسیدگی نشده است.

منبع: اخبار و کزارشات کارگری

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0