صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اعتصاب در کارخانه ی پروفایل ساوه، نورد لوله ی صفا و سیمان لوشان

اعتصاب در کارخانه ی پروفایل ساوه، نورد لوله ی صفا و سیمان لوشان

سه شنبه 16 سپتامبر 2014

اتحادیه آزاد کارگران ایران: علیرغم جلوگیری از ورود چهار کارگر اعتصابی پروفیل ساوه به کارخانه و عزم کارفرما برای اخراج آنان و همچنین اجبار و تهدید کارگران واحد گالوانیزه برای راه اندازی این بخش، اعتصاب کارگران این کارخانه همچنان ادامه دارد. این اعمال فشارها در حالی بر کارگران اعتصابی صورت گرفته است که کارفرما صبح امروز تلاش کرد برای به شکست کشاندن اعتصاب، بخشهای غیر مهمی از کارخانه را تعطیل اعلام کند و همچنین از ورود کارگرانی که طی هفته های گذشته بنا بر خواست کارفرما کار را تعطیل کرده بودند به کارخانه جلوگیری کرده است. اما با همه این فشارها بویژه اجبار کارفرما برای راه اندازی واحد گالوانیزه کارخانه، کارگران این بخش در اتحاد و همبستگی با همکاران خود بطور یکپارچه ای اعلام کردند تا بازگشت بکار ۴ نفر از همکارانشان اعتصاب خود را نخواهند شکست.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، فشار بر کارگران پروفیل ساوه و تداوم اعتصاب متحدانه این کارگران در حالی ادامه دارد که اعتصاب نزدیک به ۱۲۰۰ کارگر کارخانه نورد لوله صفا نیز علیرغم وعده کارفرما برای پرداخت دستمزدشان در روز پنج شنبه هفته جاری همچنان ادامه دارد و این کارگران اعلام کرده اند تا واریز دستمزد معوقه خود به حسابهایشان همچنان به اعتصاب ادامه خواهند داد.

کارخانه پروفیل ساوه با حدود ۱۲۰۰ کارگر و کارخانه نورد لوله صفا با همین حدود کارگر، تماما متعلق به یک کارفرما هستند و طی سالهای گذشته کارگران هر دو کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدشان بارها دست به اعتصاب زده اند اما کارفرما هر بار وعده های خود را زیر پا گذاشته و علیرغم خرید چندین کارخانه بزرگ دیگر در طول سالهای گذشته از پرداخت بموقع دستمزد بیش از ۴۰۰۰ هزار کارگر این دو کارخانه خوددای کرده است و بارها با عدم واریز بیمه های کارگران به حساب سازمان تامین اجتماعی باعث عدم تمدید دفترچه های درمانی این کارگران و پیش آمدن مشکلات سخت درمانی برای آنان و خانواده هایشان شده است.

تجمع اعتراضی کارگران سیمان لوشان مقابل بنیاد مستضعفان درتهران

جمعی از کارگران قراردادی سیمان لوشان در استان گیلان، صبح امروز (۲۴ شهریور) با سفر به تهران در اعتراض به بلاتکلیفی ۵۵ نفر از همکارانشان در نتیجه تعطیلی این واحد تولیدی، مقابل ساختمان بنیاد مستضعفان تجمع کردند.

به گزارش ۲۴ شهریور ایلنا، یکی از کارگران معترض که در این تجمع اعتراضی حضور یافته، گفت: مشکلات کارگران سیمان لوشان از مرداد ماه سال ۹۲ زمانی آغاز شد که دولت وقت به بهانه‌های مختلف این واحد صنعتی را تعطیل اعلام کرد.

او با بیان اینکه ۱۸۰ نفر از کارگران کارخانه سیمان لوشان قبل و بعد از تعطیلی کارخانه (مردادماه۹۲) طی چند مرحله اخراج شده‌اند؛ افزود: از مجموع کارگران بیکار شده کارخانه سیمان لوشان هم اکنون ۵۵ کارگر پیمانی و ۱۷ کارگر رسمی با سوابق ۱۰ تا ۱۸ سال باقی مانده‌اند که همچنان بلاتکلیف بوده و منتظر بازگشایی مجدد کارخانه و بازگشت بکار خود هستند.

به گفته وی، کارگران برای باز گشایی کارخانه و بازگشت به کار، تجمعات متعددی را در مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان گیلان برگزار کرده‌اند که تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

این کارگر معترض سیمان لوشان در بخش دیگری از سخنان خود به سفر روز ۴ شهریور ماه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان گیلان اشاره کرد و گفت: استاندار گیلان در تاریخ ۸ شهریور ماه طی نامه‌ای از آقای نعمت‌زاده در خواست کرده است دستور احیاء کارخانه سیمان لوشان را صادر کند که این موضوع مورد موافقت وزیر قرار گرفته و او در نامه‌ای از آقای سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان به عنوان سهام دار اصلی کارخانه در خواست همکاری کرده‌ است. به همین دلیل کارگران امروز با سفر به تهران پی گیر نامه آقای نعمت‌زاده به آقای سعیدی کیا شدند.
او در ادامه اظهار داشت: بخش دیگری از نگرانی‌های کارگران سیمان لوشان بر می‌گردد به اقدامات اخیر مدیر عامل جدید سیمان لوشان که قصد داشت تجهیزات و ماشین آلات کارخانه را به صورت ضایعات به فروش برساند که با هوشیاری کارگران از این اقدام جلوگیری به عمل آمد.

نماینده کارگران سیمان لوشان در خاتمه مطالبه اصلی همکاران‌اش را احیاء کارخانه و بازگشت بکار ذکر کرد و اظهار داشت: مسئولان استانی و کشوری موضوع تعطیلی کارخانه را پی گیری کنند چرا که هیچ دلیلی برای بسته شدن کارخانه‌ای که از تولید و فروش خوبی برخوردار است وجود ندارد.

کارگران معدن ذغال سنگ البرز غربی اعتصاب کردند

از صبح امروز کارگران معدن ذغال سنگ البرز غربی واقع در روستای سنگرود (استان گیلان) در اعتراض به تعویق ۲ ماه حقوق دست از کار کشیده و در مقابل درب ورودی تونل شماره ۹ این معدن تجمع کرده‌اند.

«مرتضی نیک‌پور» رئیس شورای اسلامی کارگران معادن ذغال سنگ البرز غربی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: صبح امروز (۲۵ شهریور) ۳۱۰ نفر از کارگر معادن ذغال سنگ البرز غربی در اعتراض به تعویق دو ماه حقوق و همچنین منتفی نشدن انحلال این واحد معدنی، دست از کار کشیده و مقابل درب ورودی تونل شماره ۹ این معدن تجمع کردند.

او افزود: با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان استانی و شهرستانی خواسته بودند به مشکلات این معدن رسیدگی شود اما آنان نسبت به این موضوع بی‌توجهی کرده‌اند و سکوت آنان موجب گسترش اعتراضات کارگری در این معدن شده است.

به گفته نماینده کارگران، آنچه موجب نگرانی برخی کارگران در آستانه سال تحصیلی شده است فراهم کردن لوازم وسایر تجهیزات مدرسه و دانشگاه فرزندانشان است.

رئیس شورای اسلامی کار کارگران معادن البرز غربی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: این حق کارگران البرز غربی است که بخواهند بابت وصول مطالبات خود نسبت به کارفرما اعتراض کنند چرا که کارفرما بطور معمول اعتنایی به اعتراضات و مطالبات کارگران این واحد ندارد.

او گفت: کارگران البرز غربی معتقدند به دلیل آنکه دور از محیط شهری در دل کوههای البرز غربی کار می‌کنند و محل سکونتشان نیز در روستاهای مجاور است صدای فریادشان به گوش هیچ مسئولی نمی‌رسد، با این حال آنان تصمیم گرفته‌اند به اعتصابات صنفی خود ادامه بدهند تا شاید کسی به سخنانشان گوش دهد.

نیک‌پور تصریح کرد: در حالی تجمع امروز کارگران که از ساعت ۶ صبح آغاز شده که نمایندگان کارگری برای پیگیری مطالبات کارگان این واحد به مرکز شهرستان (رودبار) سفر کرده‌اند و کارگران در معدن منتظرند از زبان نماینده صنفی‌شان خبرهای خوبی در زمینه پرداخت مطالباتشان بشنوند.

حکم زندان و شلاق برای نمایندگان کارگران پتروشیمی رازی

شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی (جزایی) بندر امام خمینی ۴ کارگر پتروشیمی رازی را به تحمل شش ماه حبس و پنجاه ضربه شلاق محکوم کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حکم دادگاه در پی شکایت مدیر عامل شرکت پتروشیمی رازی از این کارگران به اتهام «اخلال در نظم» و «توهین و تهدید» صادر شده است، اگر چه دادگاه آنان را از اتهام «توهین و تهدید» مبری اعلام کرده است.

در رای دادگاه آمده که شاکی (کارفرما) مدعی شده است این ۴ فعال کارگری در تاریخ ۲۸ بهمن ۹۲ کارگران پتروشیمی رازی را تحریک و ترغیب کردند و با طرح درخواست‌های غیر موجه و خارج از موضوع روابط کاری، باعث تجمع کارگران پیمانکاری و تعطیلی کارگاه شده‌اند.

کارفرما در عین حال مدعی شده است این تجمع چند روز بصورت پراکنده ادامه یافته است و زمینه ساز اخلال در تولید مجتمع و ضرر و زیان مادی و معنوی و توهین و تهدید مسولان مجتمع بوده است.
دادگاه با توجه به شکایت کارفرما و بازبینی فیلم دوربین‌های مدار بسته مجتمع و آنچه سایر قرائن موجود در پرونده خوانده شده است، علی رغم دفاعیات کارگران، اتهام آنان مبنی بر «اخلال در نظم» را محرز و مسلم تشخیص داده است.

دادگاه در عین حال با توجه به فقدان سوء سابقه کیفری و شرایط خاص (متاهل بودن) کارگران، حبس و شلاق آنان را به مدت دو سال تعلیق کرده است.
گفتنی است «منصور برات‌زاده»، مدیر روابط عمومی پتروشیمی رازی پیش‌تر شکایت کارفرما از این چهار فعال کارگری را تکذیب کرده بود.

برات‌زاده مدعی شده بود: نه ما از کارگران شکایت کردیم و نه آنان از ما، بلکه یکی از ارگان‌های ذیربط از طرفین شکایت کرده است. این چهار کارگر نماینده کارگران هستند اما آقایانی که از ارگان ذیربط به کارخانه می‌آمدند و شعاردادن آنان را می‌دیدند، اسامی‌شان را یادداشت کردند.

لازم به ذکر است این ۴ کارگر که صحت نمایندگی‌ سه‌نفرشان توسط دادگاه تایید نشده است در اعتراضات صنفی کارگران پتروشیمی رازی در سال ۹۲ به عنوان نماینده کارگران در مذاکرات با کارفرما شرکت می‌کردند و ایلنا به دلیل عدم کسب اجازه، از انتشار اسامی آنان خودداری می‌کند.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com

سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱٣۹٣ - ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۴

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0