صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > زندانی عقیدتی، محسن امیراصلانی، اعدام شد

زندانی عقیدتی، محسن امیراصلانی، اعدام شد

پنج شنبه 25 سپتامبر 2014

• یک زندانی عقیدتی در ایران به نام محسن امیراصلانی زنجانی، بامداد روز چهارشنبه دوم مهرماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد. اتهام محسن امیراصلانی «فساد فی‌الارض و بدعت در دین» بود ...

یک زندانی عقیدتی در ایران به نام محسن امیراصلانی زنجانی، بامداد روز چهارشنبه دوم مهرماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد.

به‌گزارش وب سایت رادیو زمانه به نقل از خبرگزاری هرانا، اتهام محسن امیراصلانی «فساد فی‌الارض و بدعت در دین» بود.
مسئولان زندان اعدام محسن امیراصلانی را به خانواده او اطلاع داده‌اند اما تاکنون جنازه‌اش به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.

یکی از نزدیکان او که نامش منتشر نشده به هرانا گفته است مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج به خانواده امیراصلانی گفته‌اند باید جنازه او را از قزوین تحویل بگیرند اما با مراجعه به قزوین، به آن‌ها گفته می‌شود به قبرستان بهشت زهرای تهران بازگردند و جنازه را از آن‌جا تحویل بگیرند.
به‌گفته این فرد، خانواده به بهشت زهرا مراجعه کرده اما هنوز جنازه را به آن‌ها نشان نداده‌اند.

طی روز سه‌شنبه یکم مهرماه، چهار زندانی، از جمله محسن امیراصلانی، از بندهای مختلف زندان رجایی‌شهر برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. از سرنوشت سه زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست.

محسن امیراصلانی، ۳۷ ساله، ساکن تهران و متأهل بود. یک منبع آگاه به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است که او جلسات تفسیر و قرائت جدید از قرآن در خانه‌اش برگزار می‌کرد و تفاسیر خود را به شکل جزوه و کتاب در اختیار علاقه‌مندانش قرار می‌داد. به‌گفته او در طول سال‌ها جوانان زیادی در جلساتش شرکت می‌کردند که ظاهرا این مسأله خوشایند وزارت اطلاعات نبوده است.

این منبع آگاه می‌افزاید محسن امیراصلانی به‌طور ناگهانی در سال ۱۳۸۵ توسط مأموران امنیتی دستگیر شد و ۹ ماه در بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین بود. او در ابتدا فقط اتهام «بدعت در اسلام و تفسیر قرآن» داشت اما بعدتر به او اتهام «توهین به حضرت یونس» و «زنا» از طریق ارتباط با تعدادی از شاگردان کلاس‌اش نسبت داده شد.

به‌گفته این منبع آگاه حکم زنای این زندانی به‌دلیل آن‌که سند و شاهدی در دست نبود نقض شد. او همچنین افزود سه بار نیز حکم اعدام امیراصلانی توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور نقض شد اما بستگانش آگاه نیستند که چگونه و در چه روندی این حکم یک‌باره تأیید شد.

این منبع همچنین اعلام کرد که در طول چند ماه اخیر، محسن امیراصلانی را بارها برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی به قرنطینه زندان منتقل کرده بودند. او گفت: «محسن در آخرین ملاقات با خانواده‌اش این‌ها را گفته و گفته است که او هر بار تا پنج صبح در قرنطینه بیدار و منتظر بوده تا در سلول باز شود و او را برای اعدام ببرند اما هر بار چند ساعت بعدتر از پنج صبح، او را دوباره به داخل بند منتقل می‌کردند.»

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0