صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > پایان نشست کارشناسی ایران با ۱+۵ در وین

پایان نشست کارشناسی ایران با ۱+۵ در وین

جمعه 24 اكتبر 2014

• ایران بار دیگر با ۵+۱ در ژنو نشست کارشناسی برگزار کرده و وندی شرمن گفته است پیشنهادهای ارایه شده به ایران عادالانه و و قابل اجرا است. او شکست احتمالی مذاکرات را متوجه ایران کرده است ...

مذاکره‌کنندگان ایرانی با نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ یک نشست کارشناسی برای رایزنی پیرامون مسائل حل نشده در پرونده هسته‌ای ایران برگزار کردند. این نشست دو روزه، روز، پنجشنبه ۲۳ اکتبر/ اول آبان ماه به پایان رسید. حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران و استفان کلمنت، مشاور ارشد نماینده اتحادیه اروپا در گروه ۱+۵ ریاست این نشست دو روزه در وین را به عهده داشتند.

به گزارش وب سایت رادیو زمانه، حمید بعیدی‌نژاد به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) درباره دستاوردهای نشست دو روزه وین گفته است: « هیات‌ها معتقد بودند که دیدگاه‌های مورد بحث، برای یافتن راه حل‌های نهایی برخی از موضوعات مورد مذاکره موثر و مفید بود.»

رییس هیأت مذاکره‌کننده کار‌شناسی ایران همچنین گفته است گزارش گفت‌و‌گوهای کار‌شناسی به مسئولان عالی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۵ ارائه خواهد شد.

طرفین بر سر میزان غنی‌سازی اورانیوم، نحوه لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق نهایی بحث و گفت‌و‌گو کردند.
تهران و کشورهای گروه ۱+۵ تصمیم گرفته‌اند که تا روز جمعه ۲۴ نوامبر/ ۲۳ آبان‌ماه سال جاری، به راه حل و توافق نهایی دست یابند. در این مدت ایران باید با تضمین معتبر و قابل اثبات، اطمینان غرب را به «صلح‌آمیز» بودن برنامه هسته‌ای خود جلب کند و از سوی دیگر غرب هم وعده داده که تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را لغو کند.

پس از دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش در وین، نیویورک تایمز گزارش داده بود که ایالات متحده آمریکا از «انعطاف» ایران در مذاکرات هسته‌ای «در مجموع رضایت دارد»، اما، در همان حال از پافشاری ایران بر تعداد سانتریفوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم، بدون در نظر داشتن نگرانی‌های آمریکا ناخرسند است. برای برطرف کردن چنین ناخرسندی‌هایی‌ست که مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ تا ۲۴ نوامبر/ ۲۳ آبان‌ماه تمدید شد. ایران ۱۰ هزار سانتریفیوژ در اختیار دارد. قدرت‌های جهانی می‌گویند ایران می‌تواند هزار و ۳۰۰ سانتریفوژ روشن داشته باشد. ایران از توافق بر سر چهار هزار سانتریفیوژ روشن سخن گفته است.

شرمن: پیشنهادها به تهران عادلانه و قابل اجرا است

در همین حال وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، گفته است ایده‌های پیشنهاد شده از سوی طرف‌های مذاکره به تهران «عادلانه، قابل اجرا و سازگار با خواست مطرح شده ایران برای داشتن برنامه اتمی غیرنظامی است»؛ او افزوده تقصیر شکست احتمالی مذاکرات متوجه ایران خواهد شد.
به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز خانم شرمن، طی یک سخنرانی در کنفرانسی که مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی و دانشگاه سیراکوس آن را برپا کرده‌اند، اول آبان گفته است اگر توافقی جامع بین تهران و طرف‌‌های مذاکره برای مهار برنامه اتمی آن در برابر رفع تحریم‌ها به دست نیاید، این ایران است که به طور گسترده‌ای مسئول آن دیده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وندی شرمن این احتمال را نیز مطرح کرده است که برخی از متحدان آمریکا و اعضای کنگره آن کشور، با ارائه اجمالی تکالیف سخت که در انتظار دولت باراک اوباما برای رسیدن به توافق [جامع احتمالی] است، امیدوار هستند که دیپلماسی با ایران شکست بخورد.

در کنفرانسی که خانم شرمن در آن شرکت کرده، این مقام وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید «امیدواریم رهبران ایران موافقت کنند گام‌های لازم را برای آنکه جهان را مطمئن کنند، برنامه اتمی‌شان کاملا صلح‌آمیز است، بردارند؛ آنچه نتیجتا به پایان انزوای دیلپماتیک و اقتصادی ایران می‌انجامد و زندگی مردم آن را بهبود می‌بخشد».

به گزارش رویترز او افزوده است «اگر این اتفاق نیافتد، ایران است که کاملا مسئول آن دیده خواهد شد».

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وندی شرمن در بخشی از سخنرانی خود گفته است «برخی نگرانند که [مذاکرات] شکست بخورد. برخی نگران هستند که موفق شود، بسیاری پرسش‌ها و تردیدهایی دارند.»
او افزوده است «دولت اوباما به طور منظم با اعضای کنگره و بسیاری از متحدان خارجی خود، از جمله اسرائیل و کشورهای خلیج [فارس] در ارتباط است».

به گفته خانم شرمن بهترین بخت ایران برای فراغت از تحریم‌ها، دستیابی به توافق طی یک ماه آینده (پایان مهلت مذاکرات) است.

او می‌گوید: هدف ما اکنون تهیه توافقی بادوام و جامع است که به طور موثری جلوی ایران را برای گذر احتمالی به سوی سلاح اتمی، بگیرد.

به گفته شرمن چنین توافقی مانع ایران برای تولید سوخت لازم از اورانیوم یا پلوتونیوم برای سلاح اتمی می‌شود؛ و بر آن نظارت خواهد شد، نظارتی که بهترین فرصت را ایجاد می‌کند تا ایران پنهانی دست به چنین کاری نزند.
معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا این احتمال را مطرح کرده است که ممکن است تمرکزی بی‌اندازه بر شمار و کیفیت سانتریفیوژهایی که در توافق احتمالی نهایی، ایران می‌تواند از آنها استفاده کند، وجود داشته باشد.
او افزوده است که مذاکره «مانند پازلی با قطعات به هم پیوسته است».

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0