صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > 7 آبان، روز صدور منشور حقوق بشر کورش بزرگ

7 آبان، روز صدور منشور حقوق بشر کورش بزرگ

سه شنبه 28 اكتبر 2014

به مناسبت 29 اکتبر، 7 آبان، روز صدور منشور حقوق بشر کورش بزرگ

روز کورش بزرگ، و گرامیداشت یک لحظه ی با شکوه تاریخی

در آستانه ی روز کورش بزرگ، و سالروز صدور منشور حقوق بشر او، هستیم. روز 29 اکتبر، 7 آبان روزی است که یکی از مردان خردمند و نیکِ جهان، فرامینی را صادر کرد که نه تنها سبب آزادی و آرامش مردمان بسیاری در زمانه ی او شد، بلکه هنوز و همچنان، قرن ها پس از او نیز، همچون الفبای ساده ی احترام به حقوق انسان، مورد توجه و احترام مردمان با فرهنگ و انسانمدار جهان است.

ارزش اندیشه و عملکرد کورش بزرگ، به ويژه اکنون و در این زمان خاص درک شدنی است؛ زیرا میلیون ها انسان در بخش هایی از جهان گرفتار انواع تبعیض های مذهبی، فرهنگی، جنسیتی، و رنج و فقر و ترس از دیکتاتور و دیکتاتوری اند. اکنون، درست در همان بخش هایی از خاورمیانه که کورش بزرگ فرمان رواداری مذهبی خود را صادر کرد، و «مردمان ستمدیده را از درماندگی رهانید.. آوارگان را به خانه های خود بازگرداند... بردگان را از بیگاری نجات داد... و فرمان داد که هر کسی در انتخاب مذهب و محل سکونت خود آزاد باشد»، و نگذاشت که در هیچ کجا سربازان اش مردمان را بترسانند، و به همه کس آرامش و شادمانی هدیه کرد برزخی از ظلم و نقض حقوق بشر بر پا است.

در عين حال، در زادگاه و سرزمین این مرد بزرگ نيز، متاسفانه، اکنون نه تنها مردمان از آن حقوق ساده و آزادی ها و آرامشی که او می خواست برخوردار نیستند، بلکه حتی نمی توانند در سالروز صدور منشور حقوق بشر بزرگترین و مهم ترین رهبر ملی خود جشنی بر پا دارند، و یا حداقل بدون حضور تانک و سرباز، و بدون تحمل چوب و چماق و بازداشت، برای ادای احترام به دیدار آرامگاه این مرد بزرگ بروند.
بنیاد میراث پاسارگاد، که افتخار پیشنهاد برگزاری این روز بزرگ را دارد، امسال نیز چون سال های گذشته ضمن تبریک به همه ی فرهنگ دوستان و ایراندوستان جهان، از هموطنان خود در سراسر جهان تقاضا دارد که با هر امکانی که در اختیار دارند، با بزرگداشت روز کورش بزرگ به گسترش و مانايي فرهنگ خردمدار، مهرآفرين، و شادمان ايرانی مان ياری رسانند.

فراموش نکنیم که روز کورش بزرگ، روز همزمانی با آن لحظه ی با شکوه تاريخی است که فرمان آزادی انسان هایی رنج دیده و در بند تعصب و تبعیض گرفتار آمده، اعلام شد. بدون شک بزرگداشت چنين روزی می تواند همانقدر ساده اما با اهمیت و زیبا باشد که حضور ساکت و باستانی کورش بزرگ در آرامگاهی سنگی و بی فرش و چلچراغ و بی هیچ تجملی.

روز کورش بزرگ خجسته باد

با مهر و احترام، شکوه میرزادگی

از سوی بنیاد میراث پاسارگاد

اکتبر 2014

www.savepasargad.com

کپی رایت © 2019 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0