صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ابراز نگرانی احمد شهید از افزایش تعداد اعدام‌ها در ایران

ابراز نگرانی احمد شهید از افزایش تعداد اعدام‌ها در ایران

سه شنبه 28 اكتبر 2014

• احمد شهید، روز دوشنبه کلیات گزارش تازه خود را در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، پیش از ارائه آن به شورای حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل در یک نشست خبری ارائه کرد ...

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه کلیات گزارش تازه خود را در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، پیش از ارائه آن به شورای حقوق بشرمجمع عمومی سازمان ملل در یک نشست خبری ارائه کرد و به پرسش‌های خبرنگاران حاضر در جلسه پاسخ داد.

به گزارش صدای آمریکا، آقای شهید در این گزارش از افزایش اعدام‌ها اعم از اعدام نوجوانان و پیروان اقلیت‌های قومی و مذهبی، و نیز محدویت آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات در ایران ابراز نگرانی کرد.

گزارش آقای شهید دوره یک ساله ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ را در برمی‌گیرد. وی در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه خود با خبرنگاران، از افزایش شمار اعدام‌ها در این فاصله زمانی در ایران ابراز نگرانی کرد.

به گفته او، و بنا بر گزارش‌های دریافتی بین ماه‌های ژوئیه ۲۰۱۳ تا ژوئن ۲۰۱۴، حداقل ۸۵۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند. دولت ایران همچنین به اعدام مجرمان نوجوان ادامه می‌دهد. طبق گزارش‌ها، تنها در سال ۲۰۱۴ میلادی، ۸ نفر که گمان می‌رود در زمان وقوع جرم منتسب به آنها زیر ۱۸ سال سن داشتند، اعدام شدند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران از اعدام اعضای گروه‌های اقلیت قومی، بویژه کسانی که از حقوق قومی، فرهنگی، زبانی و یا حقوق اقلیت مذهبی خود حمایت می‌کنند و به نحو نامتناسبی با اتهاماتی از قبیل «محاربه» و «افساد فی‌الارض» روبرو شده و اعدام می‌شوند، عمیقا ابراز نگرانی کرد.
البته وی به پاسخ تهران نیز در این زمینه اشاره کرد که مقامات ایران می‌گویند کردها و عرب‌هایی که در ایران اعدام شده‌اند، اقدام به «انبار اسلحه و حملات خشونت‌آمیزی» کرده بودند.

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در آخرین سخنان خود در این زمینه گفت «احمد شهید، متهمان به تروریسم را مدافع حقوق بشر می‌خواند؛ مثلا در موردی ما فردی را که عامل بمب‌گذاری بود و خانه‌اش معدن اسلحه بود گرفتیم و اعدام کردیم، اما آنها گفتند که این فرد مدافع حقوق بشر بوده است.»

آقای شهید همچنین در گزارش جدید خود به محدودیت آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات اشاره کرد و گفت مسدود کردن وبسایت‌های حاوی اخبار و تحلیل‌های سیاسی، کم کردن سرعت دسترسی به اینترنت و ارسال پارازیت روی برنامه‌های ماهواره‌ای که از خارج از کشور پخش می‌شوند، کماکان ادامه دارد.

وی همچنین به بازداشت خبرنگاران اشاره کرد و گفت دست کم ۳۵ روزنامه‌نگار در حال حاضر در کشور در حبس به سر می‌برند، و گزارشات مختلف همچنان ادعا می‌کنند روزنامه‌نگاران بسیار دیگری نیز تحت آزار، بازجویی و تعقیب قرار دارند. وی در ادامه، و در برابر این آمار، به پاسخ ایران اشاره می‌کند که «قانون مطبوعات تنها فعالیت‌های مجرمانه را غیرقانونی می‌داند.»

احمد شهید، حدود سه سال است که به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران فعالیت می‌کند، اما تاکنون به او اجازه سفر به ایران داده نشده است.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0