صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مذاکرات فشرده هسته‌ای سه جانبه بدون پیشرفتی عمده پایان یافته است

مذاکرات فشرده هسته‌ای سه جانبه بدون پیشرفتی عمده پایان یافته است

سه شنبه 11 نوامبر 2014

پایان مذاکرات دو روزه ی کری، ظریف و اشتون

دو روز مذاکرات فشرده هسته‌ای سه جانبه با حضور وزیران خارجه ایران و آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا در مسقط، پایتخت عمان ظاهرا بدون پیشرفتی عمده پایان یافته است.

به گزارش بی بی سی محمد جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون به میزبانی عمان این مذاکرات را پشت درهای بسته برگزار کردند.

گفته می شود که نشست های دو روزه در مجموع ده ساعت طول کشیده اما هیچ کدام از این سه مقام بیانیه ای در مورد نتایج آن صادر نکردند.

با این حال عباس عراقچی سرپرست تیم مذاکره کننده ایران و معاون وزارت خارجه این کشور در گفتگو با تلویزیون "پرس تی وی" ایران گفته است که "در دو روز مذاکرات اتمی سه جانبه میان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا پیشرفتی به دست نیامده است."

پرس تی وی شبکه ماهواره ای انگلیسی زبان جمهوری اسلامی گزارش داد که قرار بود وزرای خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون نماینده اروپا بعد از نشست دوشنبه در یک کنفرانسی خبری شرکت کنند "که به خاطر عدم پیشرفت در گفتگوها لغو شد."

آقای عراقچی همچنین در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت که "دیگر نمی توانیم از پیشرفت در مذاکرات صحبت کنیم اما نسبت به رسیدن به توافق خوشبینیم."

در واشنگتن هم جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "ما هنوز بر دست یابی به پیشرفت و دست یافتن به یک معامله پیش از پایان مهلت (۲۴ نوامبر) تمرکز داریم. هنوز برای این کار وقت هست."
او گفت که جان کری وزیر خارجه آمریکا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و خانم اشتون دو نشست طولانی در روز یکشنبه و دو نشست بلند در روز دوشنبه داشتند.

این دیدارها به گفته او "سخت، صریح و جدی بوده و مدیران سیاسی کشورها به گفتگوها در عمان ادامه خواهند داد."

فرداد فرحزاد خبرنگار بی بی سی فارسی که در محل نشست حضور دارد می‌گوید در مقایسه با دیدارهای گذشته، این نشست در فضای بسیار بسته‎تری برگزار شده و هیچ خبری از نمایندگان سه طرف به بیرون درز نکرده است.
واشنگتن پست گزارش می دهد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه گفت که "گزارش هایی از یک معامله قریب الوقوع شنیده است" اما طی نامه هایی اعضای پنج به علاوه یک را ترغیب کرد از معامله ای "عجولانه" با ایران پرهیز کنند.

از آنجا که تا دو هفته دیگر مهلت رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران به پایان می‌رسد، مذاکرات مسقط در به نتیجه رسیدن یا شکست مذاکرات اهمیت زیادی دارد.

ایران و غرب تا ۲۴ نوامبر (۱۴ روز دیگر) فرصت دارند تا بر سر برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران به توافقی جدید برسند.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکرات پیشتر در مصاحبه‌ای با سایت رهبر ایران مذاکرات مسقط را کلیدی خواند و گفت "اگر بعضی از گره‌های موجود در مسقط باز شود، می‌توان خوشبین بود."
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیروز همزمان با برگزاری روز اول نشست در مصاحبه با تلویزیون سی‎بی‌اس آمریکا درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات ابراز تردید کرد و گفت هنوز شکاف عمیقی برای رسیدن به توافق نهایی وجود دارد.

از نگاه آمریکا توافق نهایی برای کاهش تدریجی تحریم‌ها زمانی به دست می‌آید که ایران "تضمین قاطعانه و قابل تایید" بدهد که برنامه‌های هسته‌ای این کشور به تولید سلاح هسته‌ای منجر نخواهد شد.
در روز سوم نشست عمان (سه‎شنبه ۱۱ نوامبر) قرار است معاونان وزرای خارجه کشورهای پنج به علاوه یک با حضور کاترین اشتون و جواد ظریف جلسه داشته باشند.

در صورت نرسیدن به توافق، احتمال می رود کنگره آمریکا که پس از انتخابات میان دوره ای در اختیار جمهوری خواهان قرار گرفته، تحریم‎های گسترده‌تر اقتصادی علیه ایران وضع کند.

کپی رایت © 2020 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0